Łagów Lubuski – atrakcje i ciekawe miejsca w Łagowie

Łagów Lubuski to dawniej miasto, a obecnie miejscowość, do której chętnie przyjeżdżają turyści. Wyróżnia się od innych miejsc w woj. lubuskim. Znajduje się nad dwoma jeziorami: Jeziorem Łagowskim oraz Jeziorem Ciecz. Największą atrakcją turystyczną jest tam Zamek Joannitów, do którego można wejść na wieżę widokową. Obecnie znajduje się tam hotel. Tereny na północ od centrum to obszar Łagowsko-Sulęcińskiego Parku Krajobrazowego. W miejscowości mieszka około 1400 osób. Łagów uznawany jest na Perłę Ziemi Lubuskiej, podobno jako najładniejsza miejscowość w regionie. Nie dziwimy się, ponieważ faktycznie jest tam bardzo ładnie. 

Łagów Lubuski - atrakcje i ciekawe miejsca w Łagowie

Parking w Łagowie

Aby zwiedzić Łagów Lubuski, najlepiej zaparkować tuż przy kościele na dużym parkingu. Postój tam jest bezpłatny, a brama cały czas otwarta. Dojazd ze Świebodzina zajmuje 25 minut, z Zielonej Góry 55, a z Gorzowa Wielkopolskiego 60 minut. 

  • Współrzędne parkingu: 52.3342, 15.2939.
Łagów Lubuski - atrakcje i ciekawe miejsca w Łagowie

Łagów Lubuski – zwiedzanie i ciekawe atrakcje

Rozpoczęliśmy zwiedzanie Łagowa Lubuskiego przy bramie Zamku Joannitów. Wyszliśmy z parkingu i skręciliśmy w prawo. Brama zamkowa była zamknięta, ponieważ obiekt otwarty był w późniejszych godzinach. Skręciliśmy w prawo i doszliśmy do kościoła świętego Jana Chrzciciela. Tereny te, jak i sama świątynia związana była z Joannitami, którzy w 1341 roku otrzymali je pod swoje panowanie. Wtedy nastąpił największy rozwój miejscowości. Miejscowość zastawił zakonowi margrabia Ludwig za 400 grzywien srebra.

Łagów Lubuski - atrakcje i ciekawe miejsca w Łagowie
Łagów Lubuski - atrakcje i ciekawe miejsca w Łagowie

Za kościołem skręciliśmy w prawo do Parku Zamkowego i doszliśmy nad Jezioro Ciecz. Tam była drewniana promenada z ławkami. Dalej mieliśmy plac zabaw oraz amfiteatr. My skręciliśmy w prawo i poszliśmy na Sokolą Górę. Tam w lesie istniało we wczesnym średniowieczu grodzisko z wałami ziemnymi. To także miejsce, w którym odkryto najstarsze ślady osadnictwa. 1000 – 650 lat p.n.e. zamieszkiwała tam ludność kultury łużyckiej. Początkowo istniała tam osada otwarta, w której mieszkańcy wyrabiali naczynia ceramiczne. Osada została zniszczona w pożarze. Później było tam wcześniej wspomniane grodzisko. Na Sokolej Górze znajduje się również cmentarz z kamiennymi nagrobkami.

Łagów Lubuski - atrakcje i ciekawe miejsca w Łagowie
przewodnik
Łagów Lubuski - atrakcje i ciekawe miejsca w Łagowie
Łagów Lubuski - atrakcje i ciekawe miejsca w Łagowie

Łagów uzyskał prawa miejskie w 1727 roku, jednak w 1931 utracił je ze względu na małą liczbę mieszkańców. Przystanęliśmy chwilę na Sokolej Górze, a później wracaliśmy do centrum miejscowości. Nie szliśmy jednak tą samą drogą, tylko lasem nad amfiteatrem. Stamtąd świetnie było widać Zamek Joannitów. Zeszliśmy do ulicy Bolesława Chrobrego i skręciliśmy w lewo. Doszliśmy do Bramy Marchijskiej, przez którą podczas drogi przejeżdża się samochodem. Brama należała do fortyfikacji obronnych miasta. Wybudowano ją w XVI wieku. Zwana jest również Brandenburską lub Niemiecką. Wcześniej w XIV wieku stała tam brama drewniana z czasów średniowiecza. Przez lata była przebudowywana.

Lubuskie atrakcje
Lubuskie atrakcje
Lubuskie atrakcje

Poszliśmy dalej i po chwili była kolejna brama – Brama Polska. Tę wzniesiono w XV wieku, chociaż w XIV istniała tam brama drewniana. Tutaj, gdzie obecnie znajdują się okna, to dawniej znajdowały się otwory strzelnicze. Szliśmy już ulicą Zamkową do kanału pomiędzy jeziorami – Jeziorem Łagowskim i Jeziorem Ciecz. Tam był drewniany taras, na który weszliśmy, żeby obejrzeć Jezioro Łagowskie. W sezonie w wypożyczalniach można wypożyczyć sprzęt, a nawet wypłynąć w rejs rekreacyjny. Nad jeziorami znajdują się plaże, które są chętnie zajmowane przez mieszkańców oraz turystów. 

Po zwiedzaniu Łagowa Lubuskiego pojechaliśmy, żeby zobaczyć pomnik Chrystusa w Świebodzinie

Brama Polska
Brama Polska
Brama Polska

Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy

Łagowsko-Sulęciński Park Krajobrazowy znajduje się na północ od miasta. Zlokalizowany jest na terenie dwóch gmin: Łagowa i Sulęcina. Powstał w 1985 roku w celu ochrony i zachowania walorów krajobrazowych Pojezierza Łagowskiego. Można tam znaleźć trzy rezerwaty: Buczyna Łagowska, Nad Jeziorem Trześniowskim oraz Pawski Ług. Najwyższym szczytem parku jest Bukowiec mierzący 225 m n.p.m. znajdujący się w pobliżu Wielowsi.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.