Matyska – Radziechowy. Golgota Beskidów niedaleko Żywca

Matyska to ciekawe wzgórze niedaleko Żywca. Mierzy 609 m n.p.m. i nazywane jest Golgotą Beskidów. Takie nawet znaki widnieją, gdy podjeżdżamy samochodem na parking. Na samej górze stoi krzyż, a obok znajdują się stacje drogi krzyżowej. Jest to kapitalny punkt widokowy na okoliczne góry np. Skrzyczne w Beskidzie Śląskim, ale pięknie także widać Jezioro Żywieckie.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Krzyż Milenijny wzniesiono w 2001 roku, a stacje drogi krzyżowej stoją tam od 2009 roku. Figury robią spore wrażenie. To miejsce wygląda pięknie, gdy wszystko kwitnie. Gdy przyjechaliśmy tam 7 kwietnia w niedzielne popołudnie, to byliśmy zachwyceni. Za chwilę jeszcze szczegółowo napiszę, co można stamtąd zobaczyć. Od razu odsyłam Cię do naszego blogowego wpisu o atrakcjach Żywca.

Matyska - Radziechowy

Matyska – jak dojechać? Gdzie zaparkować?

Wzgórze znajduje się pomiędzy miejscowościami Radziechowy i Przybędza i można przyjechać na miejsce z dwóch stron. My jechaliśmy od Przybędzy. Droga jest wąska i w niektórych miejscach często się minąć. Dojazd z Żywca zajmuje około 20 minut.

Parking jest około 10 minut spaceru od szczytu. Jest to duży plac, na którym spokojnie można zatrzymać samochód. Postój jest bezpłatny. W niedzielę i święta można spodziewać się więcej ludzi.

  • Współrzędne parkingu: 49.6378, 19.1147.
Matyska - Radziechowy

Golgota Beskidów – droga krzyżowa i krzyż milenijny na Matysce

Droga nie jest długa i nie sprawi nikomu trudności. Trasa wiedzie po betonowych płytach przez około 10 minut. Spokojnie wejdziesz tam nawet z dzieckiem w wózku.

Droga krzyżowa rozpoczyna się w miejscowości Radziechowy na ulicy Leśnej i prowadzi do góry ulicą Zieloną. Wejście z samego dołu zajmuje 35 minut – 1,4 km. My z naszego parkingu mieliśmy 340 metrów. Na szczycie Golgoty Beskidów znajduje się krzyż, są ławeczki i tablice informacyjne.

Matyska - Radziechowy
Matyska - Radziechowy
przewodnik
Matyska - Radziechowy
MYNASZLAKU FILM
Matyska - Radziechowy
Matyska - Radziechowy
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
Matyska - Radziechowy

Co widać ze szczytu?

Ze szczytu można zachwycać się wspaniałymi widokami na Beskidy. Co dokładnie zobaczymy? Napiszę te najbardziej znane góry.

  1. Czupel, Magurka, Potrójna w Beskidzie Małym.
  2. Babia Góra, Rysianka, Romanka, Muńcuł w Beskidzie Żywieckim.
  3. Skrzyczne, Klimczok, Trzy Kopce Wiślańskie w Beskidzie Śląskim.
  4. Beskid Makowski.

Jeśli mamy lornetki, to możemy przy dobrej przejrzystości zobaczyć nawet Górę Powstańców Śląskich w Radzionkowie.

Czy warto tutaj przyjechać? Warto. Spokojnie wystarczy Ci 30 minut, więc może być to dobre miejsce na postój w trakcie podróży. My po zwiedzaniu ruszyliśmy dalej w kierunku Beskidu Żywieckiego. Zobacz także nasze polecenia ciekawych szlaków w Beskidzie Żywieckim.

Golgota Beskidów
Golgota Beskidów
Golgota Beskidów
Golgota Beskidów
Golgota Beskidów
Golgota Beskidów
Golgota Beskidów
Golgota Beskidów
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.