Mierzeja Wiślana – 10 turystycznych miejsc, które warto poznać i zobaczyć

Nigdy nie myśleliśmy o Mierzei Wiślanej, jako miejscu, które można obrać za cel turystyczny. Dopiero gdy zaplanowaliśmy podróż od wschodu na zachód wzdłuż brzegu Morza Bałtyckiego, to okazało się, że jest tam kilka miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Najnowszą atrakcją jest przekop Mierzei Wiślanej, który można oglądać ze specjalnych punktów widokowych wyznaczonych przez turystów. My zacznijmy jednak od najbardziej wysuniętego miejsca na wschód Polski.

Mierzeja Wiślana - 10 turystycznych miejsc, które warto poznać i zobaczyć

Morska granica z Rosją

W Krynicy Morskiej w części Piaski znajduje się lądowa i morska granica z Rosją (Obwodem Kaliningradzkim). Można do niej dojść specjalną ścieżką turystyczną biegnącą równolegle do Morza Bałtyckiego lub plażą. Granicy nie można przekraczać, ponieważ grozi za to mandat. Lądowa granica znajduje się w lesie poza szlabanem, natomiast morska na plaży oddzielona jest tylko siatką. Trzeba uważać, żeby podczas kąpieli nie przepłynąć na rosyjską stronę. O granicy pisaliśmy szczegółowo w osobnym wpisie – granica z Rosją w Krynicy Morskiej. Współrzędne: 54.457135, 19.638855.

Mierzeja Wiślana - 10 turystycznych miejsc, które warto poznać i zobaczyć

Stara latarnia morska w Piaskach

Niedaleko parkingu przy przystani rybackiej i wejściu na plażę numer 5 w Krynicy Morskiej – Piaskach znajduje się wśród drzew stara latarnia morska. Swoje najlepsze lata ma już za sobą, a mimo to prezentuje się bardzo ciekawie. Obecnie latarnia nie pełni już swojej pierwotnej funkcji, a opiekę nad nią sprawują harcerze, których najwięcej można spotkać podczas wakacji. Na miejsce można dotrzeć szlakiem pisarki Joanny Chmielewskiej. Współrzędne: 54.437914, 19.609478.

Mierzeja Wiślana - 10 turystycznych miejsc, które warto poznać i zobaczyć
przewodnik

Bezleśna wydma szara

Bezleśna wydma szara jest miejscem, które można zobaczyć przejazdem z okna samochodu lub podczas postoju na poboczu przy tablicy informacyjnej. Wydma coraz bardziej zarasta, dlatego nie jest już taka bezleśna. Zatrzymując się przy tablicy, trzeba uważać, żeby się nie zakopać, bo to może stać się największą atrakcją. Wychodząc na jej szczyt, można obejrzeć widoki na Zalew Wiślany. Współrzędne: 54.425814, 19.593452.

Klif Piaski

Kilkaset metrów za wydmą szarą jadąc od Nowej Karczmy, znajduje się klif, z którego rozciągają się piękne widoki na Zalew Wiślany. Klif nie jest zbyt duży, ale ma swój urok. Świetne miejsce dla osób, które chcą odpocząć, a nie zależy im na kąpieli w wodzie. Poza sezonem letnim praktycznie tylko nieliczne osoby tu zaglądają i to na chwilę z ciekawości. Poza wybudowaną ochroną brzegu nadal jest to teren całkowicie dziki i oby taki pozostał. Samochód można zatrzymać przy drodze na poboczu, lub nieco dalej po prawej stronie na płatnym parkingu. Współrzędne: 54.421693, 19.580220.

Skarpa nad Zalewem Wiślanym

Jadąc dalej, docieramy do kolejnego miejsca, a jest nim skarpa nad Zalewem Wiślanym. Niczym szczególnym się nie wyróżnia, jednak jest to następny punkt widokowy w kierunku południowym. Warto zatrzymać się tam na parę minut. Współrzędne: 54.412557, 19.554845.

Góra Pirata – wieża widokowa

Bardzo ciekawym miejscem jest Góra Pirata, na której znajduje się drewniana wieża widokowa. To miejsce idealne dla miłośników ptaków, ponieważ to właśnie dla nich wzniesiono tę budowlę i wytyczono ścieżkę dydaktyczną. Widok z ostatniego piętra wieży uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w Krynicy Morskiej. Dużym plusem tego miejsce jest brak turystów nawet w sezonie turystycznym. Dojście z parkingu zajmuje około 20 minut, gdzie na początku jest strome podejście, a następnie czeka na nas spacer po płaskim terenie. Stara legenda głosi, że to z tego wzniesienia stary pirat obserwował wody zalewu i zatoki i właśnie tu ukrywał złupione skarby. Współrzędne: 54.403141, 19.521202.

Wielbłądzi Garb – najwyższe wzniesienie Mierzei Wiślanej

Wielbłądzi Garb lub Wielbłądzi Grzbiet to najwyższe wzniesienie Mierzei Wiślanej, a co więcej jest to również najwyższa stała wydma w Europie mierząca 49,5 m n.p.m. Skąd taka nazwa? Jeśli przyjrzymy się wzniesieniu od strony Morza Bałtyckiego, to zobaczymy dwa charakterystyczne garby. Wydma znajduje się dwa kilometry od centrum Krynicy Morskiej, dlatego można do niej dojść szlakiem turystycznym lub podjechać samochodem na parking. Dojście z niego zajmuje około 15 minut. Na szczycie znajduje się drewniana wieża widokowa, z której widoki są na wierzchołki drzew, Zatokę Gdańską oraz Zalew Wiślany. Współrzędne: 54.390830, 19.469935.

Latarnia morska w Krynicy Morskiej

W Krynicy Morskiej znajduje się latarnia morska, która w sezonie jest udostępniona dla zwiedzających. W XIX wieku w tym miejscu istniała inna latarnia, ale po II wojnie światowej została zniszczona. Obecna nabrała swojego kształtu po 1950 roku. Czynna jest od maja do września od 10 do 14 i od 15 do 18, a w wakacje od 9 do 19. Bilety wstępu kosztują 7 i 5 złotych. Współrzędne: 54.385518, 19.450604

Dawny obóz koncentracyjny w Sztutowie

W Sztutowie znajduje się dawny niemiecki obóz koncentracyjny utworzony na terenie Wolnego Miasta Gdańsk. Zaczął działanie 2 września 1939 roku. Znajdowało się w nim około 120 tysięcy więźniów, głównie Polacy, Żydzi, Rosjanie i Ukraińcy. Obecnie znajduje się tam Muzeum upamiętniające to miejsce, a zwiedzanie obiektu jest bezpłatne. Na terenie muzeum można zobaczyć między innymi: jak pracowali i jak wyglądało ich obozowe życie, wieżę wartowniczą, komorę gazową, baraki czy krematorium. Współrzędne: 54.328361, 19.154399.

Przekop Mierzei Wiślanej

Obecnie hitem na północy Polski jest widok na przekop Mierzei Wiślanej, który ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym. Ma mieć 1100 metrów długości, 20 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Nad kanałem mają znajdować się dwa mosty zwodzone. Teraz jadąc drogą numer 501, można zobaczyć plac budowy, jednak ciekawiej wygląda całość z punktu widokowego przy plaży. Współrzędne: 54.360239, 19.309720.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.