Mosty w Stańczykach – trasa, parking, zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik

Mosty w Stańczykach, znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim, to jeden z najbardziej malowniczych i rozpoznawalnych punktów na mapie Polski. Te wyjątkowe konstrukcje, będące częścią dawnej linii kolejowej, przyciągają turystów swoją historią oraz unikalnym wyglądem. Jeśli szukasz interesującego miejsca na wycieczkę, Mosty w Stańczykach to doskonały wybór. Polecamy zobaczyć również Raczki Elbląskie.

Mosty w Stańczykach – jak dojechać?

Najbliższe większe miasto to Suwałki, dlatego podróż zaczynamy właśnie tam. Kierujemy się cały czas drogą numer 652 na Gołdap i Olsztyn. W miejscowości Jemieliste skręcamy w prawo i jedziemy aż do Przerośli Gołdapskiej. Tam skręcamy kolejny raz w prawo i patrzymy na znaki prowadzące do Mostów w Stańczykach.

Jak wyglądają Mosty w Stańczykach?

Mosty w Stańczykach to dwa wiadukty kolejowe leżące równolegle obok siebie. Przypominają rzymskie akwedukty. Zaliczane są do najwyższych mostów kolejowych w Polsce, ale nie ma co się dziwić, przecież ich arkady sięgają na wysokość 36 metrów, a rozpiętość 30 metrów.

Mosty w Stańczykach to nie tylko imponujące konstrukcje inżynieryjne, ale także miejsce, w którym można poczuć historię. Dwa potężne wiadukty, wznoszące się nad głęboką doliną, robią niesamowite wrażenie. Można je podziwiać z różnych punktów widokowych oraz z samego ich wnętrza, wędrując po dawnych torach. Mosty są piękne przez cały rok, ale najpiękniej prezentują się wiosną i latem, gdy otaczająca je roślinność kwitnie i zieleń nabiera intensywności. Jesienią miejsce to zachwyca kolorami, a zimą staje się malowniczym zimowym krajobrazem. Każda pora roku ma swoje uroki, a Mosty w Stańczykach są świetnym celem przez cały rok.

Mosty w Stańczykach – bilety, parking, zwiedzanie

Z ogólnodostępnych informacji wynika, że jeden z bliźniaków był używany przez kolej przez 20 lat, a drugi wcale. Obecnie znajdują się pod okiem konserwatora zabytków w remoncie.

Teren jest prywatny, ze względu na to, że podczas przetargu przejęła to prywatna osoba. Teren jest zagospodarowany i czeka na ciekawych turystów. Fajna atrakcja turystyczna znana nie tylko wśród swoich mieszkańców. Do tego miejsca dociera sporo osób. Bilet wstępu to 10 złotych normalny i 5 złotych ulgowy. Mosty w Stańczykach można zwiedzać od godziny 8 rano do zachodu słońca.

Gdzie zatrzymać samochód?

Parking znajduje się przy atrakcji i zmieści sporo samochodów. Postój jest bezpłatny.

  • Współrzędne parkingu: 54.2958, 22.6559.

Mosty w Kiepojciach

Przeszukując informacje w telefonie, natknęliśmy się jeszcze na mosty troszkę mniej znane, te znajdujące się miejscowości Kiepojcie. Udało nam się to wyznaczyć na nawigacji, bo w ogóle nie orientowaliśmy się, gdzie to może być. Udało nam się tam dotrzeć i zobaczyć to kolejne cudo.

Historia

Trójprzęsłowy wiadukt kolejowy w Kiepojciach niektórzy określają, że jest ładniejszy niż te w Stańczykach. Tutaj miejsce jest o tyle ciekawe, że jeden z mostów (północny) został ukończony już przed I wojną światową, a drugi (południowy) nigdy nie został dokończony. Niestety zabrakło czasu i nie zbudowano do niego nasypów, a po 1918 roku straciło swoje znaczenie strategiczne. Przez to teraz możemy je podziwiać w takim stanie.

Zwiedzanie

Mosty w Kiepojciach różnią się od Mostów w Stańczykach wysokością, ponieważ są nieco niższe. Mogliśmy spokojnie stwierdzić, że bardziej dzikie i pozostawione samym sobie. Nie mieliśmy wrażenia, aby w tym miejscu czekano na turystę. Tu życie płynie swoim torem. Zwiedzanie jest darmowe, parking znajduje się przy drodze. W każdej chwili można zobaczyć to miejsce.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wschodniapolska20190078.jpg

Mosty w Stańczykach to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić. Dzięki swojej imponującej architekturze, niezwykłej historii i przepięknej scenerii, są jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu. Bez względu na to, czy planujesz krótki wypad, czy dłuższą podróż, Mosty Stańczyki z pewnością pozostaną w Twojej pamięci jako jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce.

POSTAW KAWE POSTAW KAWE
Scroll to Top