Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu w Wieży Zegarowej

Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu to jedna z największych atrakcji tego podkarpackiego miasta. Zlokalizowane jest w późnobarokowej Wieży Zegarowej, która od roku 1983 stanowi własność Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Jak tak dojść? Czy warto zwiedzić wystawę? Jaki jest cennik i godziny otwarcia?

Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu w Wieży Zegarowej

Jak dojść do Wieży Zegarowej?

Wieża Zegarowa, w której znajduje się Muzeum Fajek i Dzwonów znajduje się przy Placu Niepodległości, niedaleko Rynku. W pobliżu możesz zaparkować np. na parkingu Manhattan przy Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Współrzędne parkingu: 49.7835, 22.7711. Z niego musisz się ulicą Serbańską na północ, a potem skręcić w lewo na Franciszkańską. To około 400 metrów.

Jak wygląda Muzeum Fajek i Dzwonów w Wieży Zegarowej?

Wystawy Muzeum rozmieszczone są na ośmiu piętrach kondygnacji wieży. Tym, co można w nim zobaczyć, są ekspozycje zabytków ludwisarstwa i fajkarstwa. Z tych wyrobów Przemyśl słynął i nadal słynie nie tylko w kraju, ale również za granicą. Wieża Zegarowa, w której się znajduje, jest jednym z najwyższych punktów widokowych w mieście.

Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu w Wieży Zegarowej

Fajki w przemyskim muzeum

Muzeum powstało we wrześniu 2001 roku. Na początku jego ekspozycja fajek liczył 38 sztuk, obecnie jest ich ponad 1600 egzemplarzy z całej Europy. Wśród zaprezentowanych fajek zobaczyć można fajki wykonane z drewna, gliny, ceramiczne, posiadające dekoracje z kości bądź mosiądzu. Jedną z zaprezentowanych jest fajka pochodząca z kolekcji Zbigniewa Wierzbickiego, która zawiera motyw biegnącego konia. Z tym motywem podziwiać można również potężniejsze fajki przykrywane kopułkami.

W zbiorach muzeum, jeżeli chodzi o fajkarstwo, odnaleźć można także dzieła wykonane z porcelany. Ich powstanie datuje się na drugą połowę XIX wieku, zaś miejscem powstania były Niemcy. Na wystawie znajdują się także tak zwane walatówki. Są to wyroby stworzone przez działającego w Przemyślu po II wojnie światowej rzemieślnika, Ludwika Walata. Wśród ciekawych egzemplarzy uwagę zwiedzających przykuwa pochodząca z Czech fajka przedstawiająca mężczyznę (być może myśliwego), załatwiającego potrzebę fizjologiczną.

Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu w Wieży Zegarowej
Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu w Wieży Zegarowej
przewodnik
Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu w Wieży Zegarowej
Muzeum Fajek i Dzwonów w Przemyślu w Wieży Zegarowej
fajkarstwo

Dzwony i sztuka ludwisarstwa w muzeum

Powyżej pięter fajkarstwa umiejscowione są piętra z ekspozycjami dotyczącymi dzwonów i sztuki ludwisarskiej. Zaczynają się one od zaprezentowania niezmiennej od czasów średniowiecza techniki wytwarzania dzwonów. Następnie mogliśmy zobaczyć mogą same dzwony. W magazynach muzeum przechowywanych jest ponad 3500 małych dzwonków ręcznych. Szczególną uwagę zwrócić należy na ufundowany w 1740 roku przez ówczesnych włodarzy miasta dzwon z 1740 roku.

Wśród zebranych dzieł odnaleźć można również te pochodzące z rąk gdańskich i toruńskich ludwisarzy, które pochodzą z XVII i XVIII wieku. Ostatnie piętra muzeum skrywają w sobie dzwony okrętowe – w tym ten pochodzący ze znanego okrętu ORP Burza.

Tym, co dopełnia wystawy, są tablice poglądowe, które przedstawiają obecnie działające ludwisarnie i zakłady fajkarskie. Zwiedzając muzeum, wycieczkę zakończyć można, wychodząc na taras widokowy z przepiękną panoramą miasta.

Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu do Muzeum Fajek i Dzwonów

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających od wtorku do niedzieli. We wtorek jest bezpłatne wejście.

Muzeum oferuje możliwość zwiedzania z przewodnikiem, wyrażona jest także zgoda na fotografowanie oraz filmowanie wystaw. Ciekawostką może być to, że na wieży zamontowano zegar z 1820 roku, który wciąż bardzo dokładnie ukazuje przemijający czas.

  • Wtorek – Sobota od 9:00 do 16:00,
  • Niedziela od 11:00 do 15:00.
  • Bilet normalny kosztuje 15, a ulgowy 7 złotych.
  • Sprawdź więcej informacji o cenniku i godzinach otwarcia: www.mnzp.pl
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.