Muzeum Pałac w Rogalinie i Rogaliński Park Krajobrazowy

Muzeum Pałac w Rogalinie znajduje się w woj. wielkopolskim w pobliżu Kórnika na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Dotarliśmy tam w styczniu i niestety obiekt był zamknięty. Mogliśmy natomiast wejść do parku i zobaczyć pałac z bliska. 

  • Park i Ogród otwarte są w sezonie zimowym od wtorku do niedzieli: 9:00 – 16:00.
Muzeum Pałac w Rogalinie

Wirtualne zwiedzanie

Muzeum Pałac w Rogalinie to oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Nie mogliśmy wejść do środka osobiście, natomiast istnieje coś takiego, jak wirtualne zwiedzanie. W każdej chwili możemy sprawdzić na stronie internetowej obiekt wewnątrz. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy nie mają okazji tam być lub dla nas, gdy muzeum było zamknięte. Wirtualne zwiedzanie Pałacu w Rogalinie znajdziesz tutaj.

Jak dojechać do Pałacu Raczyńskich?

Muzeum mieści się około 12 kilometrów od Kórnika (w nim warto zwiedzić zamek). Dojazd z Poznania zajmuje około 35 minut – 30 kilometrów. Musisz kierować się na południe drogą ekspresową S11 na Kórnik, a później w prawo drogą 431 na Rogalin. W pobliżu położony jest Wielkopolski Park Narodowy

Tuż przed Pałacem Raczyńskich znajduje się bezpłatny parking. Znajdziesz tam także mapę Rogalińskiego Parku Krajobrazowego.

  • Współrzędne: 52.2333, 16.9342.
Muzeum Pałac w Rogalinie

Muzeum Pałac w Rogalinie – historia

Zabytkowa budowla powstała na przełomie 1770-1776 roku. Wybudował ją Kazimierz Raczyński – generał wojska polskiego, pisarz koronny, starosta Wielkopolski. Obiekt wzniesiono w stylu barokowym i klasycystycznym. Z tyłu jest ogród francuski z widokiem na rzekę Wartę. 

Później od 1817 do 1820 poszerzono teren o park krajobrazowy. Uczynił to Edward Raczyński – wnuk Kazimierza. Na obrzeżach stoi kościół świętego Marcelina razem z mauzoleum rodu Raczyńskich. Pod koniec XIX wieku właściciel razem ze swoją żoną przeprowadził remont i stworzył bibliotekę. Na początku XX wieku powstała galeria z kolekcją malarstwa. Od 1949 roku obiekt był już oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Obszerna galeria malarstwa ma u siebie dzieła Jana Matejki, Jacka Malczewskiego czy Stanisława Wyspiańskiego. 

Muzeum Pałac w Rogalinie
Muzeum Pałac w Rogalinie

Zwiedzanie – podstawowe informacje

Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia znajdziesz tutaj. Zwiedzanie odbywa się na kilka sposobów. Można zwiedzać różnymi trasami – Pałac, galeria obrazów, gabinet londyński i galeria antenatów oraz powozownia. Bilet na wszystkie te atrakcje kosztuje 45 złotych. Możesz również wybrać osobne zwiedzanie poszczególnych miejsc. Obiekty zwiedza się z przewodnikiem. 

Polecamy wybrać się do muzeum we wtorki, ponieważ wtedy zwiedzanie jest bezpłatne. 

Zwiedzanie muzeum
przewodnik
Zwiedzanie muzeum

Co zobaczyć podczas wizyty w parku?

Gdy będziesz na miejscu to musisz zobaczyć: dawny czworak (obecnie kasa biletowa), wnętrza pałacowe, gabinet Edwarda Raczyńskiego (obecnie sklepik), galerię malarstwa, powozownię, stajnię, dawną drewutnię, ogród rokokowy, Dęby Rogalińskie, Dąb Lech, Czech i Rus, Dąb Edwarda, polanę rekreacyjną, rozlewiska nadwarciańskie, kościół z mauzoleum, dawną gorzelnię i kolumnę graniczną.

park pałacowy
park pałacowy

Dęby Rogalińskie

Podczas wizyty w parku zobaczyliśmy Dęby Rogalińskie. Najsłynniejsze z nich to: Dąb Lech, Czech, Rus i Dąb Edwarda. Są zaznaczone na mapie Google, dlatego łatwo je znaleźć. W okolicy rośnie ponad 1400 dębów, a niektóre z nich to prawdziwe okazy. 

park pałacowy

Rogaliński Park Krajobrazowy

Rogaliński Park Krajobrazowy utworzono w 1997 roku. Jego celem jest ochrona dębów szypułkowych położonych w dolinie rzeki Warty. Powierzchnia parku wynosi 126,827 km2. W okolicy występują stanowiska archeologiczne. Te tereny zamieszkiwane były już w IX wieku przed Chrystusem! Na terenie parku możesz wędrować ścieżką dydaktyczną „Bobrowy Szlak”. Są również szlaki turystyczne i trasy rowerowe. Mapę parku znajdziesz tutaj.

Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Rogaliński Park Krajobrazowy
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.