Ośrodek Oporu Jastarnia – Bunkry: Sęp, Sabała, Saragossa i Sokół
Bunkry w Jastarni to ciekawe miejsca, na które warto zwrócić uwagę podczas podróży na Hel. Są rozsiane po lasach, a jeden z nich znajduje się na środku plaży. Bardzo ciekawie komponuje się w krajobrazie. Schrony i inne elementy militarne znajdują się na terenie Skansenu Fortyfikacji Ośrodek Oporu Jastarnia. W jednym z nich – w schronie „Sabała” urządzono małe muzeum, które czynne jest w sezonie turystycznym.
Bunkry w Jastarni – Ośrodek Oporu Jastarnia
Bunkry w Jastarni zbudowano w 1939 roku w celu obrony wybrzeża. Znajdują się na Szlaku Historii Militarnej Kaszub Północnych. Oprócz „Sabały” są jeszcze inne bunkry: „Saragossa”, „Sęp” i „Sokół”. Oprócz tego można zobaczyć przeszkody przeciwpancerne oraz lekkie schrony bojowe.
Zobaczenie wszystkich elementów fortyfikacji powinno zająć Ci około 60 minut. Poniżej zamieszczam proponowaną mapę przejścia po Ośrodku Oporu Jastarnia. Cała trasa mierzy 2,4 km. W terenie są tabliczki z oznakowaniem kierunku. Na początku trasy jest parking. Poza sezonem postój był bezpłatny. Parking jest od strony zatoki i bardzo blisko stamtąd na plażę. Aby trafić do bunkrów, to musisz przejść na drugą stronę drogi. Po tej samej stronie jest schron „Sokół”. Na trasie są tablice i dzięki nim można przybliżyć sobie historię tego miejsca.
- Współrzędne parkingu przy trasie: 54.7133, 18.6377.
Gdzie znajdują się bunkry w Jastarni?
Podczas drogi na Hel ciężko cokolwiek zauważyć między drzewami. Dopiero trzeba wejść głębiej pomiędzy drzewa. Nam najbardziej zależało, aby zobaczyć ciężki schron bojowy „SĘP”. Wszystkie obejrzeć można o każdej porze roku. Z parkingu dojście do schronu na plaży zajmuje około 10 minut, ponieważ to około 650 metrów. Wejście na wysokości Sun4Hel Maszoperia w Jastarni.
Schron bojowy „Sęp” podczas walk był nastawiony na większy ostrzał, dlatego jest bardziej wytrzymały od pozostałych. Ściany zewnętrze mają nawet 3 metry grubości! Spokojnie można wejść do środka i zobaczyć, jak wygląda. Szkoda tylko, że jest zniszczony przez malunki, a w środku trzeba uważać na śmieci, a przede wszystkim szkła.
Schron „Saragossa” znajduje się tuż przy wejściu na plażę. Pierwotnie nosił nazwę „Saragota”. W środku znajdowała się między innymi maszynownia. W schronie „Sabała” stworzono małe muzeum. Jest największym schronem w Ośrodku Oporu Jastarnia. Ekspozycję muzealną można zwiedzać codziennie w wakacje. W środku znajduje się kilkanaście pomieszczeń. Schron „Sokół” położony jest nad Zatoką Pucką. Lekkie schrony bojowe położone są w sąsiedztwie i są znacznie mniejsze. W pobliżu znajduje się również Klif Chłapowski oraz Góra Libek – najwyższy szczyt Mierzei Helskiej. Polecamy także 100 atrakcji, które warto zobaczyć w województwie pomorskim.