Pałac Schönbrunn w Wiedniu. Piękny pałac i ogrody. Gdzie znaleźć parking?

Pałac Schönbrunn w Wiedniu to barokowy obiekt należący do Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. I nie ma się wcale co dziwić, bowiem dawna rezydencja Habsburgów w stolicy Austrii zachwyca swoją imponującą architektury i pięknymi ogrodami. Dzieci na pewno ucieszy fakt, że tuż obok znajduje się zoo Wiedeń, do którego warto zajrzeć, chociaż na chwilę.

MYNASZLAKU GŁOSOWANIE MYNASZLAKU GŁOSOWANIE

Pałac Schönbrunn oferuje również szeroki wybór atrakcji dla całej rodziny, w tym niesamowitą trasę zwiedzania pałacu, po której można poznać jego historię i dzieje. 

Pałac Schönbrunn w Wiedniu. Piękny pałac i ogrody. Gdzie znaleźć parking?

Pałac Schönbrunn – parking. Gdzie znaleźć miejsce?

My byliśmy w Wiedniu w weekend. Najlepiej zaparkować przy Seckendorff-Gudent-Weg na wysokości cmentarza. Pamiętaj, że postój jest tam płatny w tygodniu. Blankiet kupisz w kiosku. W weekend spokojnie zatrzymasz się za darmo, ale w późniejszych godzinach może już nie być miejsca. 

  • Współrzędne parkingu do Pałacu Schönbrunn: 48.1738, 16.3001.

Wspaniały Pałac Schönbrunn w Wiedniu – perełka stolicy Austrii

Początki tej wspaniałej rezydencji przypadają na XVI wiek. Wtedy też, cesarz Maksymilian II postanowił przekształcić tereny zalewowe rzeki Wien na obszary łowieckie. Jednak dopiero w XVII wieku Eleonora Gonzaga, będąca wdową po cesarzu Ferdynandzie II postanowiła przekształcić dotychczasowy obiekt w niewielką rezydencję mieszkalną. Nie był to jednak obiekt, jaki znamy obecnie, ponieważ ówczesny został zniszczony w trakcie oblężenia Wiednia w 1683 roku. Od tego momentu musiało minąć sporo czasu, aby Pałac Schonbrunn stał się prawdziwą perełką architektury. 

Cesarz Leopold I chciał wybudować rezydencję na miarę rodu Habsburgów. W tym celu zlecił architektowi Bernhardowi Fischerowi von Erlach sporządzenie odpowiedniego projektu. Niestety okazało się, że skarbiec cesarski nie jest w stanie pokryć, tak olbrzymiego wydatku. Następca tronu Józef I podjął się budowy pałacu, jednak efekt był daleki od planowanego. Natomiast Karol Habsburg w ogóle nie był zainteresowany kontynuowaniem budowy. I tak dopiero jego córka Maria Teresa, wykonując gruntowną przebudowę pałacu zgodnie z planami architekta Nicolo Pacasiego stworzyła Pałac Schönbrunn, jaki znamy obecnie.

Pałac Schönbrunn w Wiedniu. Piękny pałac i ogrody. Gdzie znaleźć parking?

W ciągu swojej historii pałac zmieniał właścicieli

Przez następne lata pałac zmieniał kilkukrotnie właścicieli. I tak po śmierci Marii Teresy został zajęty przez Napoleona, a w późniejszym czasie był miejscem wielu bali, by w roku 1830 stać się miejscem narodzin przyszłego władcy Austro-Węgier Franciszka Józefa. I to właśnie w Pałacu Schönbrunn będzie miała miejsce jego nieszczęśliwa miłość z Elżbietą, nazywaną przez niego „Sissi”. W czasach rządów ich syna Karola I Habsburga monarchia upada, a wraz z nią Pałac Schönbrunn przeszedł na własność państwa. I tak kończy się wspaniały okres rozkwitu Pałacu. 

Pałac Schönbrunn w Wiedniu. Piękny pałac i ogrody. Gdzie znaleźć parking?
przewodnik

Pałac Schonbrunn – Wiedeń

Pałac Schonbrunn, będąc już własnością państwową, pełnił różne funkcje, między innymi mieścił się tutaj szpital psychiatryczny czy też muzeum. Niestety piękna, barokowa rezydencja została bardzo mocno zniszczona w czasie II Wojny Światowej. Do dziś nie wiadomo, w jaki sposób udało się uniknąć grabieży i aktów wandalizmu ze strony Armii Czerwonej. Tuż po wojnie Wielka Brytania podjęła się zabezpieczenia i odbudowywania zniszczonej rezydencji. I od tej pory Pałac Schönbrunn dalej pełnił funkcję muzeum, okazyjnie pełniąc miejsce ważnych spotkań na tle politycznym (spotkanie Johna F. Kennedy’ego i Nikity Chruszczowa). Na szczęście liczne zabiegi oraz ogromne kwoty pieniędzy sprawiły, że udało się uratować barokową perełkę Austrii. 

Zwiedzanie Pałac Schönbrunn w Wiedniu – atrakcje

Obecnie pałac jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Statystyki mówią nawet o liczbie 2,5 miliona zwiedzających rocznie. Nie ma się co dziwić, ponieważ pomimo jego burzliwej historii oraz wielu zniszczeń, pałac zachwyca swoją architekturą oraz ilością pomieszczeń i komnat do zwiedzania. Całość jest świetnie zagospodarowana dla zwiedzających. Udając się do Pałacu Schönbrunn, możemy zwiedzić Wielką Galerię, która jest ówczesną salą bankietową i balową.

Pomieszczenie ma ponad 40 metrów długości i 10 metrów szerokości. Na ścianach znajdują się okna i kryształowe lustra, całość zwieńczona jest freskami, przedstawiającymi życie rodziny Habsburgów. Kolejne pomieszczenie udostępnione dla zwiedzających to Sala Lustrzana. Niesamowity efekt uzyskany, dzięki wyposażeniu jej w lustra i drewnianą boazerię sprawia, że pomieszczenie zniewala swoim wyglądem. W całym pałacu mamy możliwość zobaczenia arcydzieł malarskich, a także wyposażenia pałacowego z tamtej epoki. 

Ogrody pałacowe to również wielka atrakcja

Nie sposób nie wspomnieć o ogrodach wokół Pałacu Schönbrunn, w którym oprócz licznych nasadzeń pięknych kwiatów znajdziemy również wiernie odtworzony labirynt. Ponadto w ogrodzie znajduje się również oranżeria, Glorietta (obecnie kawiarnia), muzeum powozów i ogród botaniczny, a także zoo. I właśnie to zoo, otwarte już w 1752 roku jest jednym z najstarszych i najdłużej działających ogrodów zoologicznych na świecie.

Natomiast oranżeria Schönbrunn jest jedną z największych na świecie (189 metrów długości i 10 metrów szerokości). Wyposażona jest w system grzewczy, który umożliwia uprawę tropikalnych roślin. W przeszłości odbywały się tutaj również bale. W ogrodzie warto zobaczyć Fontannę Neptuna.

austria

Godziny otwarcia pałacu i ogrodu

Pałac jest otwarty 7 dni w tygodniu w godzinach od 9.30 do 17.00. Godziny otwarcia i zamknięcia poszczególnych obiektów na terenie rezydencji mogą się zmieniać w zależności od pory roku. Warto wcześniej sprawdzić aktualne godziny otwarcia, a także zarezerwować bilet wstępu online, aby uniknąć kolejek.

Na terenie Wiednia istnieje bardzo dobry system komunikacji, dzięki czemu bez problemu dotrzemy w okolice pałacu. Zwiedzając miasto warto zastanowić się nad zakupem karty miejskiej Vienna Pass, umożliwiającej wejście do ponad 70 atrakcji, znajdujących się na terenie miasta. 

  • Szczegóły dotyczące godzin otwarcia i biletów wstępu znajdziesz tutaj.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.