Wiedeń – 12 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Austrii

Wiedeń to stolica Austrii i miasto z wieloma atrakcjami turystycznymi. Jest tam dużo ciekawych miejsc, zabytkowe budynki, katedry, pałace np. Pałac Schönbrunn, muzea, punkty widokowe, opera, ZOO czy stadion Austrii Wiedeń. Dodatkowo trafiliśmy tam końcem listopada i Wiedeń pomału przygotowywał się do świąt i jarmarków świątecznych. 

Co warto zobaczyć w Wiedniu? Przygotowaliśmy listę miejsc, które warto zobaczyć podczas zwiedzania stolicy Austrii.

Wiedeń - 12 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Austrii

Parking w Wiedniu blisko centrum

Do miasta przyjechaliśmy w niedzielę, dlatego nie obowiązywała strefa płatnego parkowania. Najlepiej przyjechać w weekend na zwiedzanie Wiednia. W tygodniu trzeba płacić i dodatkowo nie ma parkomatów, tylko blankiet kupuje się w kiosku. My zatrzymaliśmy się przy ulicy Gußhausstraße. Tam postój jest przy ulicy. W centrum jest sporo parkingów podziemnych, jednak my z boksem na samochodzie byśmy nie wjechali. 

  • Współrzędne parkingu w Wiedniu: 48.1978, 16.3733.

Mapa atrakcji Wiednia – te miejsca warto zobaczyć

Na mapie atrakcji Wiednia zaznaczyliśmy te, które odwiedziliśmy, ale także te, które jeszcze można obejrzeć. Dodatkowo są to: Kościół Wotywny, stadion piłkarski Austrii Wiedeń, oraz punkt widokowy: Leopoldsberg – najsłynniejsze wzgórze w mieście.

Belweder (Schloss Belvedere) – piękna atrakcja Wiednia

Pierwszym miejscem, które odwiedziliśmy był Schloss Belvedere, czyli wspaniała rezydencja pałacowa księcia Eugeniusza Sabaudzkiego. Byliśmy tam przed godziną 8, więc było bardzo spokojnie. Najpiękniej widać go od strony ogrodu.

Budowla była podzielona na dwie części: Górny Belweder i Dolny Belweder. Pomiędzy nimi znajduje się ogród z różnymi posągami. Po I wojnie światowej urządzono w środku muzeum. Najbardziej odnajdą się tam miłośnicy malarstwa, ponieważ mogą obejrzeć obrazy Gustava Klimta czy Egona Schiele.

Najsłynniejszy obraz to „Pocałunek”. Górny Belweder miał pełnić funkcję reprezentacyjną, natomiast dolny był mieszkaniem Eugeniusza Sabaudzkiego. 

Zwiedzanie całego kompleksu kosztuje około 25 euro. Najlepiej kupić wcześniej bilet online. Wszystkie najważniejsze informacje, cennik biletów wstępu, godziny otwarcia znajdziesz na oficjalnej stronie muzeum – tutaj. Tam także możesz zakupić wejściówki. Byliśmy w listopadzie, więc ogrody nie wyglądały tak spektakularnie. 

Wiedeń - 12 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Austrii

Schwarzenbergplatz: Hochstrahlbrunnen i pomnik Bohaterów Armii Czerwonej

Szliśmy dalej i dotarliśmy na Schwarzenbergplatz. To jeden z najbardziej znanych placów w Wiedniu. Znajduje się tam Hochstrahlbrunnen, czyli popularna fontanna. W nocy fontanna ma różne kolory. Tuż za nią stoi trochę kontrowersyjny pomnik Bohaterów Armii Czerwonej. Upamiętnia żołnierzy, którzy służyli w Armii Czerwonej i zginęli podczas operacji wiedeńskiej. Odsłonięto go w 1945 roku i kilkukrotnie był dewastowany. Na tablicy widnieje napis „Pomnik ku chwale żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy wyzwolili Austrię od nazizmu. Kwiecień 1945”.

Wiedeń - 12 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Austrii

Kursalon Hübner (Kursalon Wien)

Kursalon Hübner to piękna atrakcja i budynek wzniesiony w stylu włoskiego renesansu. Znajdują się tam cztery sale balowe, w których odbywają się liczne koncerty. Oprócz tego, pomieszczenia budynku są udostępniane na konferencje, bale i wesela. Można tam usłyszeć muzykę Straussa, Mozarta, Beethovena czy Schuberta.

Obiekt stoi na terenie parku i stanowi jedną z atrakcji Wiednia. W parku są różne pomniki, posągi, mostki i stawek. Sala Straussa znajdująca się w Kursalon Hübner może pomieścić nawet 700 osób! Kursalon Hübner to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w mieście i cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Wiedeń - 12 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Austrii

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu (Karlskirche)

Ciekawym miejscem, które warto zobaczyć w Wiedniu jest kościół świętego Karola Boromeusza. To czołówka najsłynniejszych barokowych budowli Europy. Karol Boromeusz to włoski kardynał i arcybiskup Mediolanu. Kościół znajduje się przy Karlsplatz, czyli Placu Karola.

Do środka można wejść za darmo i podziwiać wspaniałą architekturę oraz sztukę, która jest tam prezentowana. Warto także zwrócić uwagę na ołtarz główny, który jest bardzo imponujący. Zdecydowanie warto odwiedzić to miejsce, jeśli będziecie mieli okazję.

Wiedeń - 12 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Austrii
przewodnik

Katedra św. Szczepana w Wiedniu

Katedra świętego Szczepana to jedna z najpiękniejszych budowli, którą warto zobaczyć w Wiedniu. Należy do najważniejszych ośrodków katolickich w Austrii. Katedra św. Szczepana jest imponująca, a jej ołtarz główny robi piorunujące wrażenie. Często można tam trafić na Mszę Świętą i przystanąć na chwilę.

Przy wejściu jest sklepik z pamiątkami czy książkami religijnymi. Katedra znajduje się na terenie Innere Stadt, czyli w ścisłym centrum Wiednia na terenie starego miasta. Ze względu na swoje położenie jest łatwo dostępna i warta odwiedzenia. Przybywają tam turyści z całego świata. Katedra św. Szczepana to jedna z najważniejszych świątyń w mieście, a także jeden z symboli stolicy Austrii.

Wiedeń - 12 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Austrii
Wiedeń - 12 miejsc, które warto zobaczyć w stolicy Austrii

Kościół św. Piotra w Wiedniu

Kościół św. Piotra w Wiedniu to znana i odwiedzana świątynia w mieście. Znajduje się ona w centrum Wiednia, przy Placu św. Piotra. Położenie kościoła sprawia, że jest on łatwo dostępna dla przybywających turystów.

Wiedeńska świątynia św. Piotra została wybudowana w XVII wieku na miejscu dawnego kościoła. Obecny kościół jest barokowy i ma imponujący wygląd. Kościół jest otwarty dla odwiedzających każdego dnia, a także organizuje się tu liczne wydarzenia religijne i kulturalne. Warto odwiedzić to miejsce, aby poczuć atmosferę Wiednia.

Kościół św. Piotra w Wiedniu

Kolumna Trójcy Świętej

Kolumna Trójcy Świętej ma swoje miejsce na Placu Graben. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Wiednia i stanowi ważną część jego historii. Kolumna została wystawiona w 1693 roku przez Leopolda I w podzięce za ustanie zarazy.

Dziś można tu podziwiać: Trójcę Świętą, godła Austrii, Czech i Węgier, klęczącego Leopolda, figury aniołów czy postać starej kobiety będącej symbolem zarazy. Plac Graben dziś jest miejscem spotkań, handlu i turystyki. Warto tu przyjść, bo to miejsce o wielkiej historii. 

Kościół św. Piotra w Wiedniu

Ratusz w Wiedniu (Wiener Rathaus)

Jeśli jeszcze zastanawiasz, co zobaczyć w Wiedniu, Ratusz jest punktem obowiązkowym. To monumentalna i okazała budowla, którą warto obejrzeć z bliska. Ratusz jest siedzibą władz miejskich Wiednia i stoi na Rathausplatz, przy którym jest również budynek Parlamentu.

Ratusz w Wiedniu to imponująca neogotycka budowla, która została oddana do użytku w 1883 roku. Budynek został zaprojektowany przez niemieckiego architekta Friedricha von Schmidta. Gdy dotarliśmy na miejsce, to już otwierały się boksy na jarmark świąteczny. 

Ratusz w Wiedniu (Wiener Rathaus)
Ratusz w Wiedniu (Wiener Rathaus)

Budynek Parlamentu

Budynek Parlamentu w Wiedniu znajduje się przy okazałym bulwarze Ringstraße. Jest siedzibą austriackiego parlamentu, a także miejscem, w którym odbywa się większość ważnych uroczystości państwowych.

Zbudowano go w latach 1874-1883 według projektu duńskiego architekta Theophil Edvard Hansen. Jest to budynek o ogromnych rozmiarach. Powierzchnia podstawy wynosi 14000 m2. W środku znajduje się 1600 pomieszczeń. Budynek ma styl greckiego antyku. Przeszliśmy obok i poszliśmy dalej. 

Ratusz w Wiedniu (Wiener Rathaus)

Hofburg – Kompleks pałacowy Habsburgów

Kolejnym miejscem, do którego dotarliśmy to Zamek Hofburg oraz Heldenplatz. To podobno czołówka największych kompleksów pałacowych na całym świecie. To miejsce koniecznie trzeba zobaczyć podczas zwiedzania Wiednia.

W okolicy jest mnóstwo zabytków, muzeów, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Na placu przed budowlą znajduje się pomnik księcia Eugena von Savoyen.

W Hofburg i najbliższej okolicy można trafić do Muzeum Sisi, Apartamentów cesarskich, Komnaty sreber, Cesarskiego skarbca, Muzeum Historii Sztuki, Muzeum Historii Naturalnej czy Muzeum Żydowskiego. Wszystkie lokalizacje najlepiej sprawdzić na mapie.  

Hofburg był siedzibą władców Austrii już od XIII wieku. Pierwotnie był to zamek gotycki, jednak potem bardziej przypominał barok i klasycyzm. Za budynkiem znajduje się Burggarten – piękny ogród, który najpiękniej wygląda w okresie letnim.

Hofburg - Kompleks pałacowy Habsburgów
Hofburg - Kompleks pałacowy Habsburgów

Opera Wiedeńska

Obok Opery Wiedeńskiej tylko przeszliśmy, ponieważ po pierwsze nie mieliśmy już zbytnio czasu, a po drugie po bilety ustawiała się spora kolejka. Wejście dostępne jest tylko z przewodnikiem. Do wyboru jest kilka języków i podobno nie ma w nich oprowadzania po polsku. Zwiedzanie trwa 45-60 minut.

Gmach Opery Wiedeńskiej jest ogromny, słynie ze swoich bogatych i wspaniałych dekoracji. Wnętrze opery zachwyca. Zwiedzający mogą podziwiać także oryginalne kostiumy i dekoracje teatralne. Sala jest bardzo duża i imponująca. Opera Wiedeńska to jeden z najbardziej prestiżowych teatrów na świecie.

Hofburg - Kompleks pałacowy Habsburgów

Pałac Schönbrunn koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu

Obowiązkową atrakcją Wiednia jest Pałac Schönbrunn. To miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie. Obiekt znajduje się na liście UNESCO (Zobacz UNESCO w Polsce). Można tam spędzić na zwiedzaniu cały dzień.

Jest pałac, ogromny park, bogato zdobiona fontanna Neptuna, ZOO, parowozownia, czy palmiarnia. Pałac Schönbrunn to kolejna z wizytówek Wiednia. Znajduje się kilka kilometrów od powyższych zabytków, więc trzeba będzie do niego nieco podjechać. Najlepiej zaparkować przy Seckendorff-Gudent-Weg na wysokości cmentarza. Pamiętaj, że postój jest tam płatny w tygodniu. Blankiet kupisz w kiosku. W weekend spokojnie zatrzymasz się za darmo, ale w późniejszych godzinach może już nie być miejsca. 

  • Współrzędne parkingu do Pałacu Schönbrunn: 48.1738, 16.3001.
Pałac Schönbrunn koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu
Pałac Schönbrunn koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu
Pałac Schönbrunn koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu
Pałac Schönbrunn koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu
Pałac Schönbrunn koniecznie trzeba zobaczyć w Wiedniu
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.