Park Narodowy Paklenica w Chorwacji – co warto w nim zobaczyć?

Park Narodowy Paklenica jest jedną z atrakcji turystycznych w Chorwacji. Znajdują się tam między innymi kaniony: Velika i Mala Paklenica, mnóstwo szczytów, szlaków turystycznych, punktów widokowych, jaskinia Manita peć, schronisko czy najwyższy szczyt całego pasma Welebitu, czyli Vaganski Vrh mierzący 1757 m n.p.m.

Park skupia rzesze turystów indywidualnych jak również wycieczki zorganizowane oraz wspinaczy. Park utworzono już w 1949 roku. Swoją ochroną obejmuje przede wszystkim dwa piękne kaniony krasowe: Mala i Velika Paklenica.

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Paklenica w Chorwacji? Oto kilka atrakcji do zobaczenia. Zacznijmy jednak od dojazdu.

Jak dojechać do Parku Narodowego Paklenica?

Park Narodowy Paklenica znajduje się na przy miejscowości Starigrad Paklenica. My akurat nocowaliśmy w tej miejscowości. Dojazd do parku jest łatwy, ale w zależności skąd będziesz jechał, to odległość i czas będzie różny.

  • Park Narodowy Paklenica od Splitu oddalony jest o 170 kilometrów, więc tutaj musisz zaplanować około 1 godzinę i 50 minut na dotarcie, 
  • Będąc w Zadarze, też warto wziąć pod uwagę odwiedziny w Parku Narodowym Paklenica. Miasto to oddalone jest o ponad 46 kilometrów przez drogę z płatnymi odcinkami lub ponad 58 kilometrów bez płatnych odcinków. Musisz zaplanować na dojazd około 50 minut.
  • Od Rijeki jadąc przez Senj i w dużej części drogą nad wybrzeżem Morza Adriatyckiego do miasta Starigrad musisz zaplanować blisko 3 godziny czasu, aby przejechać 220 kilometrów.
  • Z Polski pod Krakowem my do tego miasta mamy 1052 kilometry i szacunkowo musimy zaplanować prawie 11 godzin przejazdu nie licząc przerw.

Co warto zobaczyć w Parku Narodowym Paklenica?

  1. Kanion Velika Paklenica,
  2. Kanion Mala Paklenica,
  3. Góra Anica kuk 712 m n.p.m.,
  4. Jaskinia Manita peć,
  5. Góra Bojin Kuk 1110 m n.p.m.,
  6. Vaganski vrh 1758 m n.p.m.
  7. Schronisko – Planinarski dom Paklenica,
  8. Bunkier Josipa Broz Tito.

Bilety wstępu do parku

Bilety możesz kupić przez Internet lub w kasach na miejscu. My mieliśmy bilet 3-dniowy zakupiony przy wejściu do kanionu Mala Paklenica. W kolejnych dniach wystarczy go mieć przy sobie do zeskanowania.

Wjazd do kanionu Velika Paklenica jest płatny. Koszt wjazdu to 10 chorwackich kun. Warto. Cena jest niewielka, a oszczędzamy sobie około 3 kilometrów i 600 metrów przejścia w obie strony po betonie.

My polecamy rozpocząć zwiedzanie parku wcześnie rano. O godzinie 6 lub 7, wówczas będzie prawdopodobieństwo zaparkować jak najbliżej i nie będzie wielu osób. Czym później tym więcej chętnych jest na wjazd i odwiedziny tego miejsca.

  • Współrzędne parkingu przy kanionie Velika Paklenica: 44.3034, 15.4712.
Kasa biletowa w Parku Narodowym Paklenica – wejście do Kanionu Velika Paklenica

Kanion Velika Paklenica

Velika Paklenica to kanion, ale również rzeka, która przez niego przepływa. Jej początek jest na wysokości 1112 m n.p.m. blisko szlaku Dom u Velikoj Paklenici – Vlaški grad. Jej źródła znajdują się na wschód 5 kilometrów i 200 metrów od planinarski dom Paklenica, czyli schroniska górskiego.

Przechodząc przez kanion będziesz mógł zobaczyć właśnie na tej rzece piękne wodospady, które dają wytchnienie nie jednemu zmęczonemu turyście odwiedzając piękną ścieżkę „Kanjon Velika Paklenica”. Rzeka uchodzi do Velebitski kanal, który jest częścią Morza Adriatyckiego. Ponoć w okresie letnim rzeka wysycha i odwiedzając ścieżkę „Kanjon Velika Paklenica” możesz być tego świadkiem i zobaczysz tutaj same kamienie.

Jak wygląda przejście ścieżką przez kanion Velika Paklenica?

Naszą wędrówkę rozpoczynamy od najwyżej położonego parkingu. Po prawej stronie mamy rzekę Velika Paklenica. Pod nogami z asfaltu droga zamienia się na kamienistą, a po naszej lewej strony zaczynają się pionowe skały. Nie są jeszcze spektakularnych rozmiarów, ale tego nie zabraknie na dalszej trasie. Na początku znajdują się jeszcze toalety.

Idąc dalej mamy wrażenie, że odcinek kanionu jest bardzo wąski. Po przejściu pierwszego mostku nad rzeką znajduje się najwęższy odcinek kanionu. Ściany znajdują się blisko siebie. Oddalone są od siebie o około 50 metrów. W dalszym odcinku trasy już tego nie doświadczymy. Ściany kanionu oddalają się od siebie.

Na trasie od samego parkingu spotykamy tylko wspinaczy w kaskach z linami. Nie ma co się dziwić. Kanion Velika Paklenica jest tak zwaną mekką dla wspinaczy. Większość osób początkowo udawała się na pionowe i skaliste zbocze szczytu Anića kuk. Anića kuk to szczyt, który sięga ponad 700 metrów wysokości. Na swoich zboczach ma kilkadziesiąt tras dla wspinaczy, ale można na szczyt dotrzeć piechotą za szlakiem.

My idziemy dalej przechodzimy przez drugi mostek i zakosami zdobywamy wysokość. Widzimy tablicę z informacjami turystycznymi i ławkę. Dalej jest odejście w prawo szlakiem „Anića kuk, istočni prilaz” na szczyt Anića kuk, o której wspominamy wyżej. Patrząc na mapę okazuje się, że przez 1 kilometr i 300 metrów szlaku pieszego jest średnia trudność. A ostatnie 300 metrów to trudność poziomu alpejskiego.

Wodospad

Przy rozejściu szlaków znajduje się wodospad, do którego wiele osób dociera i w majowe dni się ochładza. Warto pamiętać, że podczas upalnych dni, możesz dostrzec wyschniętą rzekę i w tym miejscu zobaczysz tylko kamieniste dno rzeki. Idąc dalej dzięki kolejnym zakosom zdobywamy kolejne 10 metrów w pionie. Jesteśmy blisko wysokości 250 m n.p.m. Znowu dla odpoczynku turystów zrobiono ławkę. I w niedalekiej odległości troszkę wyżej kolejne dwie. W tym punkcie warto zapamiętać, że leci pitna woda z zamontowanego kranu. Nie przegapicie jej, bo przy niej znajduje się brązowa, drewniana tablica z informacją w czterech językach. To jest jedyny punkt, aby móc uzupełnić zapas wody na naszej trasie.

Idąc dalej i będąc coraz wyżej piękna część kanionu pokazuje nam swoje oblicze. Pomiędzy drzewami zauważamy coraz to wyższe pionowe ściany. Czym wyżej jesteśmy to tym widokiem jesteśmy bardziej oczarowani. Po prostu tutaj trzeba być. Wiele osób dociera do tych punktów tutaj w okolicy i kieruje się z powrotem. Podczas upalnych letnich dni jest tu dość wysoka temperatura, a teren czym wyżej tym jest bardziej odsłonięty i nie ma tak często możliwości odpoczynku w zacienionych przez drzewa miejscach.

przewodnik

Wędrówka na najwyższy szczyt Nacionalni park Paklenica – Vaganski vrh

Właściwa droga na Vaganski vrh rozpoczyna się na wysokości planinarski dom Paklenica. Tam znajdują się rozejścia szlaków w różnych kierunkach na szczyty sięgające ponad 1000 metrów. Jest możliwość pójścia na najwyższy szczyt pasma Welebitu – Vaganski vrh. Dotarcie na ten szczyt należy do trudnych ze względu na odległość od parkingu i w upalne dni na temperaturę czy odsłonięty teren. A co za tym idzie spożywania dużej ilości wody, którą na trasie się uzupełnia. Ale warto pamiętać, że nie ma takich punktów dużo.

Ostatni jest przy schronisku planinarski dom Paklenica. Czytałam historię pewnego górołaza, który na całą trasę aż na Vaganski vrh zabrał ze sobą 7 litrów płynów i to było mało. I tutaj można wnioskować, że jeśli wybierasz się w chorwackie góry noś ze sobą duży zapas wody. W każdym przypadku się to sprawdzi. Tutaj bardzo się chce pić. Niezależnie czy idziesz na wysokie szczyt, czy tak jak my do jaskini Manita peć położonej na wysokości około 600 m n.p.m. 

Jaskinia Manita peć

Z parkingu do jaskini Manita peć są jakieś 4 kilometry drogi. Początkowo trasa nie jest trudna i prowadzi kanionem, a po 2 kilometrach szlak po odbiciu jeszcze pnie się w górę pomiędzy drzewami, ale czym wyżej tym tych drzew jest coraz mniej. Pokazują nam się cudowne krajobrazy. Aparat nie nadąża rejestrować obrazu. Chcemy uchwycić to piękno na zdjęciach i filmie. Jednak stwierdzamy, że się nie da. Przygotowana realizacja z tego miejsca, nie oddaje tego piękna. Tutaj po prostu trzeba być.

Jaskinia ukryta jest pomiędzy skałami. Obowiązują do niej bilety wstępu. Warto tam trafić, ponieważ Manita peć robi wrażenie. Zobacz nasz osoby tekst o jaskini Manita peć w Chorwacji.

Mala Paklenica to kanion w Nacionalni park Paklenica

Mala Paklenica to kanion, który sąsiaduje z kanionem Velika Paklenica. Byliśmy tam dzień wcześniej. Doszliśmy do Pozdravača, czyli miejsca z linami i wspinaczką. Mala Paklenica jest mniej popularna i mniej zatłoczona. Kanion zachwyca stromymi skałami. Otaczają nas pionowe skały sięgających szczytów 250 metrów n.p.m. aż po 500 m n.p.m.

  • Współrzędne parkingu przy wejściu do kanionu: 44.2830, 15.4931,
  • Tam postój jest bezpłatny,
  • Na parkingu zmieści się około 20-30 samochodów,
  • Kasa biletowa jest tuż obok i otwarta już od godziny 6,
  • Polecamy kupić wejściówkę na 3 dni – wychodzi taniej,
  • Spokojnie można się dogadać bez znajomości języka chorwackiego.
Mala Paklenica to kanion w Nacionalni park Paklenica

Szlak przez mały kanion – mapa trasy

My zdecydowaliśmy się przejść 1,9 km pomiędzy skałami. Później już było podejście z pomocą liny, więc nie chcieliśmy z dzieckiem już się tam wspinać. Zwłaszcza że, później taką samą trasą musieliśmy wracać.

Trasa prowadziła po prostej, czasami po większych kamieniach. Musieliśmy sobie pomagać rękami. Kilkuletnie dzieci będą zachwycone, że mogą się trochę powspinać. Szlak był dobrze oznaczony. Tam spotkaliśmy o wiele mniej osób – może kilkanaście i to już w drodze powrotnej.

Potężne skały robiły ogromne wrażenie. Dobrze było się ukryć w cieniu przed upałem.

Mala Paklenica to kanion w Nacionalni park Paklenica
Mala Paklenica to kanion w Nacionalni park Paklenica
Mala Paklenica to kanion w Nacionalni park Paklenica
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.