Organy morskie w Zadarze – jak wody Morza Adriatyckiego grają muzykę?

Organy morskie to jedna z głównych atrakcji turystycznych Zadaru. Znajdziesz je wzdłuż promenady tuż nad samym Morzem Adriatyckim. Zachwycają przybyłych turystów swoją unikatowością. Dźwięk, który wydobywa się spod ziemi relaksuje odwiedzających i wprawia w błogi nastrój. Wiele osób chce tutaj spędzić czas, przez co siada na schodach, które są konstrukcją organów morskich i wypoczywa w towarzystwie tajemniczych dźwięków, które są bardzo przyjemne i kojące.

MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA
  • Najlepiej być tam wcześnie rano, ponieważ później bardziej słychać głosy ludzi niż organy.

ZADAR – ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Organy morskie w Zadarze

Gdzie dokładnie znajdują się organy morskie w Chorwacji?

Organy wodne znajdują się w Zadarze w Chorwacji. „Morske orgulje” znajdują się na deptaku blisko pomnika „Pozdrav suncu”.

  • Współrzędne wodnych organów morskich w Zadarze: 44.1171, 15.2199,
  • Parking blisko morskich organów: Liburnska obala 4 Parking. Współrzędne: 44.1177, 15.2250.
Organy morskie w Zadarze

Jak wyglądają organy morskie w Zadarze?

Organy morskie w Zadarze to konstrukcja wykonana wzdłuż promenady. Sięga aż 70 metrów długości. A gdy dotrzesz na miejsce zobaczysz, że konstrukcja składa się z licznych stopni, które są ułożone na różnych wysokościach, nawet niektóre są zanurzone przez wody Morza Adriatyckiego. Poprzez otwory znajdujące się na najwyżej położonych stopniach wydobywa się dźwięk.

Organy morskie w Zadarze
Organy morskie w Zadarze
przewodnik

Jak działają organy morskie w Zadarze?

Będąc na miejscu i słysząc te przepiękne melodie, turyści zastanawiają się jak to możliwe? Instalacja morska w Zadarze została stworzona z pomysłu architekta, którym był Nikola Basic. Pod kamiennymi schodami znajdują się polietylenowe rury, które tworzą magiczny mechanizm, z którego wydobywa się dźwięk. Rury posiadają różną długość i szerokość ich przekroju. Jest ich 35. Osadzone gwizdki w każdej z rur mają za zadanie odegrać 7 akordów w 5 tonacjach. Dzięki wpływającym falom do wnętrza rur, z umieszczonych gwizdków wydobywają się dźwięki, które na zewnątrz tworzą przepiękną melodię.

Organy morskie w Zadarze
MYNASZLAKU FILM

Wodne organy przyciągają rzeszę turystów

Organy morskie w Zadarze to miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów w tym mieście. Wiele osób, które dociera do Zadaru, aby zwiedzić Stare Miasto, chętnie odwiedza promenadę i wraz z nią organy wodne. W ciągu dnia odbywają się na schodach różne spotkania znajomych, gdzie przy muzyce sobie rozmawiają, spożywają przekąski czy popijają winko. Inni przychodzą tutaj usiąść, zamknąć oczy i posłuchać kojących dźwięków. A jeszcze inni wykorzystują schody do opalania się przy wydobywających się spod schodów miłych dźwięków.

organy wodne

Zachód słońca na zadarskiej promenadzie

Czy może być bardziej unikatowe miejsce na zachód słońca w Zadarze? Mimo że to miejsce podczas ostatnich godzin dnia przyciąga mnóstwo osób, to wiele nich chce tutaj to przeżyć. Kiedy tarcza słońca chowa się za linią horyzontu, a przed nim niespokojne fale płyną wraz z kierunkiem wiatru, zachód słońca z każdą kolejną minutą daje piękny kolor, otaczającej nas rzeczywistości. A śpiew morza poprzez dźwięk organów staje się wyjątkowy.

organy wodne
MYNASZLAKU NIEZNANE MIEJSCA

Świetlny pomnik Pozdrav suncu

Pozdrav suncu to świetlny pomnik słońca w pobliżu organów morskich, który po zachodzie słońca daje piękne kolorowe efekty świetlne. Jest to nowoczesna atrakcja, która dzięki promieniom słonecznym w ciągu dnia daje piękny kolorowy pokaz świetlny wieczorem i przede wszystkim w nocy. Instalacja na promenadzie należy do artystycznych. Składa się z lamp solarnych. My odwiedziliśmy to miejsce przed południem będąc na spacerze w Zadarze po najciekawszych punktach tego miasta.

organy wodne
organy wodne
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.