Senj – urokliwe miasteczko z twierdzą na wzgórzu. I świetna baza wypadowa na szlaki Welebitu

Senj to bardzo urokliwe miasteczko w Chorwacji, do którego przyjechaliśmy i mieliśmy tam swoją bazę wypadową w okoliczne góry. W tym mieście spaliśmy pierwszy raz w życiu w Chorwacji, więc na pewno będziemy je pamiętać. Bardzo nam się tam podobało, ponieważ było spokojnie, blisko do morza i na górskie szlaki. Sporo tam pozwiedzaliśmy.

Senj – zwiedzanie miasteczka. Co warto zobaczyć?

Przyjechaliśmy do Senj po godzinie 15 w niedzielę. Zakwaterowaliśmy się w naszym noclegu. Jakoś dogadaliśmy się z naszymi gospodarzami, ponieważ mówili tylko w języku chorwackim. Zjedliśmy obiad i pomyśleliśmy, że pójdziemy jeszcze nad Morze Adriatyckie, żeby się z nim przywitać. Do plaży w Senj mieliśmy 5 minut. Wystarczyło zejść do drogi głównej, a później od rodna w kierunku portu. Akurat trafiliśmy taki nocleg, że morze widzieliśmy nawet z okna swojego pokoju. Co warto zobaczyć w Senj?

Port i plaża w Senj w Chorwacji

Port i plaża w Senj w Chorwacji – w tym miejscu kręci się całe turystyczne życie. W porcie stoją liczne łódki, jest pomnik, na którym powiewa chorwacka flaga. Turyści siedzą w restauracjach i podziwiają zachodzące słońce. Plaża jest kamienista i nawet duża. Gdy tam byliśmy, to woda miała około 17 stopni. Trochę zimna, ale musieliśmy, chociaż na chwilę zamoczyć stopy.

przewodnik

Twierdza Nehaj – ciekawa atrakcja turystyczna w Senj

Senj jest często kojarzony z twierdzą, która znajduje się na wzgórzu. Twierdza Nehaj jest widoczna z bardzo daleka i jest świetnym punktem lokalizacyjnym. My tam podeszliśmy, aby zobaczyć, jak wygląda z bliska. Niestety byliśmy tam na godzinę 18, a o tej już zamykali. Obejrzeliśmy piękne widoki rozpościerające się spod murów. Nehaj to nazwa góry, ale także nazwa twierdzy. Taką nazwę nadali jej Uskokowie.

Punkt widokowy Voda beach

Punkt widokowy przy Voda beach – na wysokości stacji paliw Adria Oil przy wylocie z Senj, znajduje się obszerny parking, z którego można obejrzeć zachodzące słońca. Nieco dalej jest zejście na plaże. Ta jest niewielka i można do niej dotrzeć po schodach. Plaża jest kamienista i nie ma tam żadnego cienia. Zachody słońca w tej okolicy są jednak bardzo urokliwe.

Velika vrata – brama do starego miasta

Velika vrata to brama prowadząca do starego miasta w Senj. Najlepiej ją zobaczyć na skrzyżowaniu ulic: Stjepana Radića i Šetalište Silvija Strahimira Kranjčevića. Bramę wzniesiono w XVIII wieku i jest to najmłodsza brama miejska w Senj. Zwana jest również „Bramą Józefa” lub „Wielką Bramą”. Powstała podczas budowy brogi z Karlovaca do Senj.

Muzeum miasta Senj

Muzeum miasta Senj – muzeum mieści się w pałacu rodziny Vukasović. Była to jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych rodzin w mieści. Muzeum to jedna z głównych atrakcji turystycznych Senj. Powstało na przełomie XIV i XV wieku. Znajdują się w nim: kolekcje broni, pocztówki, teksty naukowe, wyposażenie dawnego gospodarstwa czy znaleziska archeologiczne.

Co warto zobaczyć w okolicy Senj?

Co warto zobaczyć w okolicy Senj? My mieliśmy w mieści bazę wypadową, bo najbardziej interesowały nas góry.

  • W pierwszy dzień pojechaliśmy do Parku Narodowego Północnego Welebitu na Veliki Zavižan,
  • Drugi dzień również spędziliśmy w górach. Weszliśmy na szczyt Buljma oraz Alančić,
  • Zobaczyliśmy zachód słońca z jednego punktu widokowego,
  • Zwiedziliśmy Sveti Juraj,
  • Na cały trzeci dzień pojechaliśmy na wyspę Krk, żeby odkryć jej atrakcje,
  • Wiemy, że wiele osób jeździ również do Rijeki, a także na Jeziora Plitwickie.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.