Zadar – atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Zadar to jedno z najpopularniejszych miast w Chorwacji położonych tuż nad Morzem Adriatyckim. Przyciąga turystów swoim starym miastem, w którym znajdują się liczne historyczne i nowoczesne atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć w Zadarze?

ZOBACZ NAJPIĘKNIEJSZE MIEJSCA W CHORWACJI

Zadar - atrakcje turystyczne

Gdzie zaparkować w Zadarze, aby wygodnie zwiedzać miasto?

Zadar zwiedzaliśmy w niedzielę. Zaparkowaliśmy samochód na dużym i wygodnym parkingu. W ten dzień parking był bezpłatny, mimo że przy wjeździe od ulicy Ravnice jest biletomat. Około 20 miejsc parkingowych było w zacienionym miejscu. My akurat skorzystaliśmy i samochód nam tak bardzo się nie nagrzał podczas gorącego przedpołudnia.

  • Współrzędne darmowego parkingu w Zadarze w niedzielę: 44.1105, 15.2317.

Jakie atrakcje zobaczyć w Zadarze?

Jakie atrakcje zobaczyć w Zadarze? Poniżej kilka propozycji do zwiedzania miasta. W okolicy warto zobaczyć wyspę Vir.

Perivoj Vladimira Nazora u Zadru

Pierwszym miejscem godnym polecenia jest piękny XIX-wieczny park, gdzie w upalnie dni będzie dobrym pomysłem, aby tutaj chwile odpocząć i się zrelaksować w cieniu drzew. Podczas naszego pobytu widzieliśmy, że wykorzystywano go do biegania, więc ten sport można również tutaj uprawiać. We wschodnim rogu parku znajduje się kilka przedmiotów do uprawiania ćwiczeń na świeżym powietrzu. Obok znajduje się plac zabaw dla dzieci.

Zadar - atrakcje turystyczne

Port Lučica Foša

Ciekawa atrakcja turystyczna w Zadarze to port, który służy turystom i mieszkańcom. Idąc ulicą Ante Kuzmanića port wygląda przepięknie. W tym miejscu możemy zobaczyć dalszą część murów pozostałych w Zadarze, które wraz z bramą Kopnena Vrata – niegdyś wjazdową do miasta tworzą piękną całość. Mury są podświetlane jasnym światłem, więc po zachodzie słońca musi być tutaj bardzo klimatycznie. Pomiędzy kilkudziesięcioma łódkami wyróżnia się budynek znajdujący się na środku o ceglastym kolorze. Jest to restauracja.

Zadar - atrakcje turystyczne

Brama lądowa Kopnena Vrata pochodząca z 1537 roku

Jest to obiekt historyczny, który pochodzi z 1537 roku. Przyciąga tutaj wielu turystów indywidualnych, a nawet zauważyliśmy kilka wycieczek grupowych, które kończyły zwiedzanie Zadaru właśnie z widokiem na bramę Kopnena Vrata. Brama została zaprojektowana przez weneckiego architekta. Był nim Michele Sanmicheli. Brama ma kształt łuku triumfalnego. Nad łukiem tejże bramy wyróżnia się i od razu skupia nasz wzrok lew św. Marka. Poniżej niego znajduje się o wiele mniejszych rozmiarów płaskorzeźba, na której można dostrzec, postać jadącą na koniu. Jest nim oczywiście patron miasta św. Krševan. Obok lwa znajdują się dwa herby Zadaru. Brama wraz z murami miasta tworzy piękną całość. 

Zadar - atrakcje turystyczne
przewodnik

Wąskie uliczki zadarskiego Starego Miasta

Będąc w Zadarze zwrócisz uwagę na wąskie uliczki w mieście. Budynki są wysokie, a my przechodzimy prosto przed siebie, aby dotrzeć do Rimski forum Zadar. Przechodziliśmy przez ul. Špire Brusine, Borelli ul. oraz Madijevaca ul. a później wracaliśmy przez Široka ul. Uliczki wyglądają pięknie, wszędzie są restauracje, sklepy i sklepiki z pamiątkami oraz bankomaty. My akurat przechodziliśmy kiedy nie było tak bardzo tłoczno, więc cieszyliśmy się tymi pięknymi miejscami. 

Zadar - atrakcje turystyczne

Roman Forum wraz z Crkva sv. Donat

To chyba miejsce na liście TOP 3 zwiedzania atrakcji Zadaru. Jest to niewątpliwie wizytówka tego miasta i wiele osób będąc w Chorwacji dociera, aby zobaczyć to na własne oczy. Rzymskie forum, które wygląda z pierwszego wrażenia jak pozostawione samo sobie. Mimo to wygląda przepięknie. Na tym placu znajduje się kościół św. Donata pochodzący z IX wieku. Ma kształt rotundy. Obok znajduje się plac zielony, gdzie możemy z bardzo bliska zobaczyć starożytne elementy.

Zadar - atrakcje turystyczne
Zadar - atrakcje turystyczne
Zadar - atrakcje turystyczne

Dječje igralište Roki

Ciekawy plac zabaw dla dzieci w zacienionym miejscu blisko promenady. W upalnie dni będzie to miejsce odpoczynku od mocnych promieni słonecznych.

Promenada w Zadarze

Promenada to miejsce, które również zasługuje na uwagę. Spacerując po promenadzie na pewno dostrzeżemy sąsiednie wyspy Ugljan oraz Pašman.

  • Grające organy morskie w Zadarze, z których wydobywa się przepiękna melodia dzięki falom,
  • Pomnik słońca – Pozdrav suncu.

ZOBACZ ORGANY MORSKIE W ZADARZE

Zadar - atrakcje turystyczne

Perivoj kraljice Jelene Madijevke

Park królowej Jeleny Madijevka położony jest w bardzo urokliwym miejscu. Na samej górze znajduje się punkt widokowy, z którego rozciągają się widoki na miasto oraz pasmo Welebitu. Poniżej jest restauracja i sporo ławek. Tuż obok możesz zobaczyć Plac pięciu studni Trg Pet Bunara, Kapetanova kula i Rzymską Kolumnę.

co zobaczyć w zadarze
co zobaczyć w zadarze
co zobaczyć w zadarze

Plac Trg Petra Zoranića z rzymską kolumną

Schodząc po schodkach za wieżą między budynkami można dostrzec rzymską kolumnę na placu Trg Petra Zoranića. Plac ten otrzymał nazwę słynnego renesansowego poety i powieściopisarza. Plac aktualnie jest miejscem, gdzie spotykają się ludzie w restauracji, ale również miejsce to wykorzystywane jest do wydarzeń organizowanych w mieście Zadar.

co zobaczyć w zadarze

Plac pięciu studni – Trg Pet Bunara

Piękne miejsce z historią. Plac dostępny dla każdego, na którym znajduje się 5 studni, które swoim wyglądem zachwycają. Są bogato zdobione pochodzące z XVI wieku. Do I połowy XIX w. czerpano z nich wodę pitną. Plac jest wyjątkowy, przez co wiele Par Młodych przybywa tutaj na sesję ślubną.

co zobaczyć w zadarze

Kapetanova kula

Obok studni stoi wieża, która była zamknięta. Jest to Kapetanova kula, czyli Wieża Kapitańska. Znana również jako Bablja kula lub Wieża Starej Kobiety. Wieża ta to baszta, która jest połączona z murami, które pozostały po średniowiecznym murze miejskim. Podczas naszego pobytu wieża była zamknięta, ale wiem, że ktoś podczas swojego pobytu był na szczycie wieży i podziwiał zadarski widok na okolicę.

co zobaczyć w zadarze

Plaża kamienista i plaża piaszczysta

W Zadarze spędziliśmy trochę czasu na plaży. Szukaliśmy plaży piaszczystej i okazało się, że taka jest. A tak naprawdę są dwie obok siebie. Najpierw plaża kamienista, a troszkę dalej znajduje się piaszczysta. Temperatura w maju już zachęcała do opalania. Mimo że morze nie osiągnęło przyjemnej temperatury wody, to wiele osób korzystało i się kąpało. Warto, gdy ma się małe dziecko to zaopatrzyć w koło lub materac wodny. A także zabrać jakieś zabawki do piasku. 

  • Współrzędne plaży piaszczystej w Zadarze: 44.10441, 15.2351
co zobaczyć w zadarze

Co warto zobaczyć w okolicy Zadaru?

  • Park Narodowy Krka z pięknymi wodospadami oddalone jest o 77 kilometrów. Dojedziesz tam w około 52 minuty,
  • Park Narodowy Paklenica z kanionami Velika Paklenica i Mala Paklenica, które są oddalone o około 46 kilometrów i 45 minut przejazdu,
  • Pasmo Welebitu, czyli łańcuch górski w Chorwacji, który oferuje liczne wycieczki jednodniowe z dzieckiem, ale w większości ze szlakami o średniej trudności, jak również dla wprawionych górołazów,
  • Jeziora Plitwickie, które oddalone są o 120 kilometrów. Musisz zaplanować 1 godzinę i 20 minut przejazdu.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.