przepasc macochy
Czechy,  Podróże z dzieckiem

Przepaść Macochy i Jaskinie Punkevni – Morawski Kras | Parking, dojazd, bilety wstępu, mapa, zwiedzanie

Przepaść Macochy i Jaskinie Punkevni (Jaskinie Punkvy) to piękne miejsce na terenie Morawskiego Krasu w Czechach. Znajduje się 50 minut od Brna tuż przy miejscowościach: Vilémovice, Vavřinec oraz Blansko. Bardzo często można spotkać tam wielu Polaków, ponieważ to miejsce znajduje się zaledwie 2 godziny od polskiej granicy. Przepaść Macochy i jaskinie Morawskiego Krasu to jedne z najpiękniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji w Czechach. 

 • Zobacz, co warto odkryć i poznać w Czechach.

Najważniejsze informacje przed wizytą

MISTRZOSTWA

Przed wycieczką do jaskini, warto poznać kilka najważniejszych informacji. Dzięki nim o wiele lepiej i łatwiej zaplanujesz zwiedzanie. 

 • Parking na miejscu jest płatny – 100 koron (płatne przy wjeździe)
 • Bilety możesz kupić tuż za parkingiem w budynku infocentrum, w budynku wejściowym do jaskini oraz online
 • W wakacje i weekendy najlepiej kupić bilety online, ponieważ tworzą się wielkie kolejki
 • Obowiązują określone godziny otwarcia
 • Do jaskini możesz dotrzeć na kilka sposobów: pieszo, kolejką, pociągiem turystycznym (wariant od Skalní Mlýn)
 • Zwiedzanie z przewodnikiem w języku czeskim zajmuje około 80 minut
 • Pod koniec odbywa się rejs łodzią i jest to niezwykły czas
 • W środku jest około 8 stopni, więc zabierz coś do ubrania
 • Spokojnie możesz wybrać się tam z dzieckiem
 • Na trasie jest sporo schodów do przejścia
 • Długość trasy to 1250 metrów
 • Dostępność rejsu zależy od poziomu wody
 • Fotografowanie jest wliczone w cenę biletu, więc możesz robić śmiało zdjęcia (jednak bez statywu, lampy i kijków do selfie)
 • Przepaść Macocha to najgłębszy lej krasowy w Czechach – 138,5 m

Przepaść Macochy i Jaskinie Punkevni – parking i dojazd

Dojazd z Brna na parking zajmuje około 50 minut. Z Polski dojazd zajmuje 2 godziny, jeśli jedziesz z przejścia granicznego w Gorzyczkach – kierunek na Ołomuniec. Płatny parking znajduje się w pobliżu górnej stacji kolejki od strony Vilémovic. Przy wjeździe musisz zapłacić 100 koron czeskich. Parking jest obszerny, chociaż w wakacyjne pory roku możesz nie znaleźć już tam miejsca w późniejszych godzinach. 

 • Współrzędne parkingu przy Przepaści Macochy: 49.3715, 16.7307.

Jak dojść z parkingu do punktu widokowego na Przepaść Macochy?

Na samym początku polecamy odwiedzić dwa punkty widokowe: Górny Mostek i Dolny Mostek. Dostęp do nich jest bezpłatny. 

 1. Dojście na górny mostek zajmuje 5 minut – 220 metrów. Gdy wyjdziesz z parkingu, to skręć w lewo i idź do drewnianego tarasu widokowego. On będzie obok Chaty Macocha
 2. Dojście na dolny mostek zajmuje 11 minut – 550 metrów. Gdy miniesz górny mostek, to idź dalej za zielonym i czerwonym szlakiem, a po zejściu ze schodów skręć w prawo na kolor żółty. Ten doprowadzi Cię na miejsce.

Krajobrazy z punktów widokowych są bardzo spektakularne, jednak i tak najlepiej zobaczyć wszystko od środka, czyli z poziomu jaskini.

Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jak dojść z parkingu do Jaskini Punkevni (Punkwy) w Czechach?

Dotrzeć z powyższego parkingu do wejścia możesz na dwa sposoby. Możesz dojść pieszo za szlakiem (wariant bezpłatny) lub zjechać kolejką w dół (wariant płatny). 

Wariant pieszy – dłuższy

Wycieczka piesza z parkingu do jaskini zajmuje około 30 minut – 1,8 km trasy. Musisz kierować się za znakami koloru niebieskiego, czerwonego i zielonego. Później na dole przy asfalcie już za kolorem niebieskim. Nie musisz się jednak martwić, ponieważ wszystko w terenie będzie świetnie oznaczone. Co chwilę będą tabliczki wskazujące kierunek do Jaskini Punkvy oraz Przepaści Macocha. Poniżej zobacz jeszcze na mapę trasy do wejścia.

Gdy wejdziesz do infocentrum – tego przy parkingu, to możesz zabrać mapę terenu. Tam wszystko jest oznaczone w języku polskim. Osoba w obiekcie może Ci pokazać na swojej mapie, gdzie iść i gdzie wejść. Warto też z tego skorzystać, jeśli nie jesteś pewny.

Wariant z kolejką – krótszy

Krótszy, szybszy, ale droższy wariant dotarcia do wejścia do jaskini, to opcja z kolejką. Dojdziesz do niej w ciągu 5 minut od parkingu – 330 metrów. Obok Chata Macocha musisz iść w lewo. Tam także będą znaki. Kolejka kursuje cały czas, gdy tylko są chętni. Podchodzisz, kupujesz bilet i jedziesz. Jeśli kolejka aktualnie jest w trasie, to musisz poczekać minutę. Przejazd kolejką góra-dół, dół-góra trwa około 2 minut i jest płatny.

 • Kolejka jest otwarta od 8:00 do 17:00
 • Bilet normalny w dwie strony kosztuje 140 koron czeskich, a ulgowy 100 kc
 • Bilet normalny w jedną stronę kosztuje 100 koron czeskich, a ulgowy 80 kc
 • Możesz zabrać psa – 10 kc

Wariant dodatkowy – od strony Skalní Mlýn – przejazd pociągiem turystycznym

Widzieliśmy, że od strony Skalní Mlýn można na miejsce dojechać pociągiem turystycznym, który jest płatny. Od tamtej strony dojdziesz również pieszo. Idzie się około 30 minut za szlakiem niebieskim. To też ciekawa opcja, aby zwiedzić nieco Morawskiego Krasu.

Ceny biletów i godziny otwarcia – BILETY ONLINE

Jaskinie są czynne w każdym miesiącu, dlatego spokojnie możesz zaplanować tam wycieczkę, kiedy tylko chcesz.

 • Styczeń, luty, listopad i grudzień: wtorek – niedziela od 8:40 do 14:00
 • Październik: wtorek – piątek od 8:40 do 14:00 i w weekend od 8:20 do 16:00
 • Pozostałe miesiące: poniedziałek od 10:00 do 16:00 i w pozostałe od 8:20 do 16:00

Bilet normalny kosztuje 320 koron czeskich. Emeryci i studenci płacą 270 kc, a dzieci od 3 do 15 lat 120 kc.

Jak wygląda wycieczka do Jaskini Punkevni w Czechach? Zwiedzanie z przewodnikiem

Gdy już dotrzesz na miejsce, to wejdź do obiektu i tam rozpoczniesz swoją wycieczkę. Gdy wybije Twoja godzina wejścia, to pracownik jaskini zeskanuje bilet i wejdziesz ze swoją grupą i przewodnikiem na zwiedzanie. 

Zwiedzanie Jaskini Punkevni (Punkvy) zajmuje około 80 minut. Składa się na nie przejście trasą oraz rejs łodzią. Rejs łodzią po jaskini to wspaniałe przeżycie. Trzeba uważać na głowę, ponieważ w niektórych miejscach jest nisko. Nie warto też wystawiać rąk poza łódkę.

Podczas rejsu, który trwa około 20 minut, przewodnik opowiada różne historie. W najpiękniejszych miejscach trasy są robione przerwy. Wtedy przewodnik opowiada o jaskini, a my mamy czas na zrobienie zdjęcia. Na trasie jest sporo schodów. Polecamy też zabrać wygodne buty, ponieważ jest ślisko. Nam bardzo podobało się Jezioro Lustrzane. Na pewno od razu je rozpoznasz. Jeszcze zanim dotrzesz do przycumowanej łódki, to zobaczysz Przepaść Macochy od dołu. Tam także będzie czas na zrobienie zdjęć. Wszystko wygląda niesamowicie. Morawski Kras słynie z takich pięknych miejsc. 

Jaskinie Morawskiego Krasu to idealny pomysł na wycieczkę jednodniową do Czech

Jaskinie Morawskiego Krasu to idealny pomysł nawet na jednodniową wycieczkę z Polski lub na weekend. Zapytaliśmy w informacji, które jeszcze jaskinie warto zobaczyć i dostaliśmy odpowiedź, że warte uwagi są: jaskinia Balcarka, Katarzyńska, Sloupsko-Szoszowska oraz Výpustek. Jeśli szukasz szczegółowych informacji o jaskiniach na terenie Morawskiego Krasu oraz Czech, to sprawdź koniecznie oficjalną stronę jaskiń. 

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY

1 komentarz

 • DIR

  Cześć,
  fajna relacja, inspirująca do odwiedzenia tego miejsca.
  Niedaleko Jeskyne Punkevni jest też kilka innych jaskiń:
  Balcarka, Sloupsko-Sosupska, Katerinska.
  Wszystkie w odległosci kilku minut autem.
  Logistycznie do odwiedzenia nawet w jeden dzień z dobrym planem .
  Dobra baza wypadowa to hotel Skalni Mlyn.
  Przy hotelu po drugiej stronie rzeki Punkva (przejście przez mostek) jest mały ale fajnie zrobiony „Dum Prirody” – muzeum przyrodnicze. Dużo pokoi w prywatnych domach w Jedovnicach, Vilemovicach, przy jeziorze Olsovec. Nawet jeśli nie ma tablic „pokoje” to warto zapytać o możliwość noclegu.
  Ostrzegam przed zatrzymywaniem się na dziko wzdłuż ulicy Gellhornova (droga 379) na odcinku ok. 3 km od skrętu w lewo za Blanskiem. To niebezpieczne miejsce.
  Moravsky Kras to jedne z najładniejszych jaskiń turystycznych w Europie.
  Polecam odwiedzić te wszystkie cztery jaskinie jak już ktoś się wybiera w tamte rejony.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *