Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy – atrakcje, szlaki piesze i trasy rowerowe

Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy położone są w województwie mazowieckim pomiędzy Radomiem, Zwoleniem, a Kozienicami. To spora atrakcja turystyczna, ponieważ znajduje się blisko Warszawy. Dojazd ze stolicy Polski zajmuje około 1 godzinę i 30 minut.

Na terenie Puszczy Kozienickiej są liczne szlaki i ścieżki turystyczne, trasy rowerowe, rezerwaty, ciekawe miejsca, a przede wszystkim lasy, w których można wypocząć. 

Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy

Dojazd do puszczy

Najszybciej dojechać do puszczy z Kozienic oraz Radomia. Jeśli jedziesz z Warszawy, to musisz jechać na Tarczyn oraz Grójec, a później na Białobrzeg i Kozienice.

  • Dojazd z Warszawy zajmuje 1 godzinę i 30 minut bez korków.

Podobny czas dojazdu jest z Lublina – 1 godzina i 25 minut. Kierunek Puławy i Kozienice.

Baza wypadowa do lasu – noclegi

My swoją bazę wypadową do puszczy mieliśmy w Radomiu. Równie dobrze możesz poszukać noclegu w Kozienicach, Pionkach, Zwoleniu lub okolicy. My zdecydowaliśmy się na Radom, ponieważ najszybciej znaleźliśmy tam kwaterę. 

Wycieczka do Puszczy Kozienickiej z dzieckiem

W Kozienickim Parku Krajobrazowym spędziliśmy 2 dni. Dwa dni na wycieczce rowerowej, gdzie w każdym dniu zrobiliśmy po 45 kilometrów. Kilka ciekawych miejsc zobaczyliśmy i poniżej możesz o nich przeczytać. Na wycieczkę do lasu ruszyliśmy z dzieckiem. 

Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy

Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć w okolicy?

Dla nas największą atrakcją turystyczną Puszczy Kozienickiej są Królewskie Źródła. To właśnie tam według legendy zatrzymał się i gasił pragnienie Władysław Jagiełło. Są tam drewniane pomosty i punkty widokowe. Na miejsce możesz dotrzeć spacerem po pieszym szlaku.

Przepięknie wygląda Pałac Stanisława Augusta Poniatowskiego w Kozienicach. Obecnie znajduje się tam: Urząd Miasta, Urząd Stanu Cywilnego czy Muzeum Regionalne. Warto wybrać się tam na spacer po parku pałacowym.

Bardzo ciekawy jest Zalew Siczki. Od strony północnej można się wybrać na wycieczkę pieszą. Jest tam Rezerwat Jedlnia. W Dawidowie miejscem na krótki spacer jest ścieżka dydaktyczna „Nad Pacynką”.

Od strony Przejazdu jest ścieżka dydaktyczna „Śródborze” oraz popularny Rezerwat Zagożdżon. Tam znajduje się dąb Zygmunta Augusta czy mogiła pilota oraz żołnierza z 1945 roku.

Jeśli się uda i będzie otwarte, to warto zajrzeć do Augustowa. Tam jest Izba Muzealna Puszczy Kozienickiej. W Pionkach możesz wybrać się na spacer do Rezerwatu Pionki – jest tam leśny szlak pieszy, a po sąsiedzku neobarokowy kościół świętej Barbary.

W Podgórze jest Las Miodne i ścieżka dydaktyczna „Miodne” (Rezerwat Miodne), Rezerwat Ług Tczowski oraz Rezerwat Ług Helenowski. Bardzo tajemniczo i ciekawie jest w Rezerwacie Krępiec.

Niewątpliwie atrakcją Puszczy Kozienieckiej jest rzeka Radomka oraz spływ kajakowy, na który można się tam wybrać. W mieście Jedlnia-Letnisko jest ponad 100-letni drewniany kościółek. Lasy Kozienickiego Parku Krajobrazowego są usłane licznymi mogiłami i przesiąknięte historią. 

Możesz pojechać także do rezerwatu przyrody Brzeźniczka – tam jest urokliwe jeziorko w środku lasu. Wybierając się na spacer czy wycieczkę rowerową, koniecznie zobacz Cygańską Bryczkę oraz Diabelski Most.

Puszcza Kozienicka i Kozienicki Park Krajobrazowy

Piesze szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne

Na terenie parku znajduje się sporo szlaków turystycznych, które znakowane są typowo, jak w górach (3 paski – na zewnątrz białe i w środku kolor). Jest np. szlak imienia Witaliusza Demczuka znakowany na czerwono. Jest żółty szlak imienia Jana Kochanowskiego.

Nas bardziej w takim parku interesują ścieżki dydaktyczne, które mierzą po kilka kilometrów.

  1. Ścieżka w rezerwacie Pionki,
  2. Ścieżka w rezerwacie Krępiec,
  3. Ścieżka w rezerwacie Źródła Królewskie,
  4. Ścieżka w rezerwacie Jedlnia,
  5. Ścieżka w rezerwacie Ponty Dęby,
  6. Ścieżka w rezerwacie Miodne i Ługi Helenowskie,
  7. Ścieżka nad Pacynką.
mapa puszczy

Nasze dwie trasy rowerowe w Puszczy Kozienickiej

Poniżej możesz zobaczyć dwie nasze trasy rowerowe, które zrobiliśmy podczas wizyty w puszczy i okolicy. Trasa prowadziła po drogach leśnych, szutrowych, asfaltowych oraz piaskowych. Przejechaliśmy je z dzieckiem w foteliku. 

Trasa 1: Kozłów – Stoki – Rezerwat Zagożdżon – Przejazd – Augustów – Poświętne – Zalew Siczki – Dąbrowa Kozłowska – Kozłów

  • Długość szlaku rowerowego: 44,3 km,
  • Czas przejazdu z przerwami: 5 godzin i 34 minuty,
  • Średnia prędkość: 8,2 km/h,
  • Całkowity wznios: 147 metrów,
  • Maksymalna wysokość: 94 metry.

Początkowo trasa biegła po drodze szutrowej. Później przez kilka kilometrów był najgorszy odcinek, ponieważ po piasku. Później już było naprzemiennie: szuter, asfalt i po ścieżce leśnej. W Augustowie wjechaliśmy na drogę 737. Jechaliśmy nią 9 kilometrów. Nie było jakoś większego ruchu, ale trzeba tam uważać. Najciekawsza część trasy to Zalew Siczki w Jedlni-Letnisku.

Nasze dwie trasy rowerowe w Puszczy Kozienickiej
przewodnik
Nasze dwie trasy rowerowe w Puszczy Kozienickiej
Nasze dwie trasy rowerowe w Puszczy Kozienickiej
Nasze dwie trasy rowerowe w Puszczy Kozienickiej
Nasze dwie trasy rowerowe w Puszczy Kozienickiej
Nasze dwie trasy rowerowe w Puszczy Kozienickiej

Trasa 2: Kozienice – Królewskie Źródła – Krasna Dąbrowa – Bogucin – Rezerwat Krępiec – Garbatka Letnisko – Ruda – Drugi Staw – Wólka Tyrzyńska – Kozienice

  • Długość szlaku rowerowego: 44,9 km,
  • Czas przejazdu z przerwami: 4 godziny i 17 minut,
  • Średnia prędkość: 10,8 km/h,
  • Całkowity wznios: 185 metrów,
  • Maksymalna wysokość: 167 metrów,
  • Ta druga trasa jest o wiele przyjemniejsza jeśli chodzi o nawierzchnię,
  • Jest również łatwiejsza.

Trasa rowerowa rozpoczęła się w Kozienicach przy malowniczym parku pałacowym. Jechaliśmy szlakiem przez miasto, a później leśną drogą. Dalej była trasa szutrowa i asfalt do Źródeł Królewskich. Tak jak już pisałem, Królewskie Źródła to największa atrakcja Puszczy Kozienickiej.

Dalej był szlak przez las i znów asfalt. W Garbatce-Letnisku zobaczyliśmy mały zalew z piaszczystą plażą. Dalej znowu jechaliśmy więcej asfaltem i po polnej drodze. Ostatnie kilometry to już więcej asfaltu.

woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie

MAPA PUSZCZY

Jeśli szukasz mapy Puszczy Kozienickiej, to możesz ją znaleźć na mapy.cz, czyli tutaj, co powyżej zaznaczyliśmy nasze szlaki rowerowe.

Wydawnictwo Compass wydało mapę w wersji papierowej. Można ją kupić w Internecie. Są na niej zaznaczone ciekawe miejsca i szlaki. Poniżej zaznaczyliśmy wszystkie atrakcje na mapie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.