Roztocze: Stawy Echo i punkt widokowy Rybakówka w Zwierzyńcu

#objazdówka po Polsce – dzień II | 22.08.2018 | Stawy Echo w Zwierzyńcu to 4 sztuczne zbiorniki o powierzchni około 40 hektarów, utworzone na rozlewisku strumieni Świerszcz. Jest to obszar Roztoczańskiego Parku Narodowego. Głębokość zbiorników waha się w granicach 0,5 m – 1,5 m, więc jest stosunkowo płytko. Stawy napełniane są wodą wczesną wiosną, natomiast zrzut odbywa się w pierwszych dniach listopada. Na północnym brzegu zostało utworzone strzeżone kąpielisko, cieszące się bardzo dużą popularnością wśród mieszkańców oraz wypoczywających w okolicy turystów. Stawy zostały utworzone w latach 1929-34 przez Ordynację Zamojską. Na skarpie nad stawem wzdłuż granicy lasu zbudowano drewniane pomosty, aby zapobiec wydeptywaniu roślinności i niszczeniu wydmy.

Przy stawach znajduje się płatny parking czynny przez cały dzień. Dokładnych godzin niestety nie znam, ale jak byliśmy przed godziną 8 to jeszcze nikogo nie było, więc obsługa czeka, aż przy kąpielisku zacznie się ruch. Za postój płaci się 10 złotych. Alternatywą jest zaparkowanie w Zwierzyńcu na darmowym parkingu i przejście przyjemną, leśną ścieżką około 1.5 km. Będąc na miejscu warto podejść jeszcze do platformy widokowej, z której przy odrobinie szczęścia można dostrzec pasące się koniki polskie – symbol Roztoczańskiego Parku Narodowego.  

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl oraz wsparcia naszej pracy. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *