Województwo lubelskie – atrakcje. Ciekawe miejsca na Lubelszczyźnie

Województwo lubelskie jest bardzo popularne wśród turystów i coraz częściej wybierane na kierunek podróży. Wszystko dlatego, że na Lubelszczyźnie można znaleźć sporo interesujących miejsc i zabytków do zwiedzania.

Krajobrazy także są niezapomniane. Są piękne stare miasta, zabytkowe kościoły, sporo terenów zielonych, trasy rowerowe i piesze szlaki turystyczne. 

Co warto zobaczyć w województwie? Poznaj kilkanaście lubelskich atrakcji, które odwiedziliśmy podczas naszych podróży.

Województwo lubelskie - atrakcje

Lasy Janowskie – miejsce dla turystów na rowerach

Jednym z takich miejsc są oczywiście Lasy Janowskie. Gdzie dokładniej się one znajdują? Otóż jest to nic innego jak popularny obszar leśny, który jest dość sporych rozmiarów. Leży w północnej części Kotliny Sandomierskiej. A dokładniej można zauważyć, iż położone są przede wszystkim na pograniczu województwa lubelskiego i podkarpackiego.

Ważną informacją dla osób, które uwielbiają przyrodę jest to, iż stanowią one zachodnią część kompleksu leśnego Puszczy Solskiej. Jakie drzewa przeważają w tych terenach? Oczywiście są to głównie bory sosnowe i lasy mieszane. Dodatkowo na tych terenach można podziwiać piaski, które tworzą ciekawe śródlądowe wydmy.

Trzeba także dodać, iż jest to idealne miejsce do spędzania czasu z całą rodziną, nawet z małymi dziećmi. Jest kilka fajnych atrakcji, jakie można spotkać na terenie lasów. Zaliczyć można do nich między innymi: hodowlę koników biłgorajskich w Szklarni, Leśną Kolej Wąskotorową, Uroczysko Kruczek, Rezerwat Przyrody Imielty Ług. Można także znaleźć coś dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Są nimi oczywiście ścieżki i trasy rowerowe.

Województwo lubelskie - atrakcje

Kozłowiecki Park Krajobrazowy – tutaj także znajdziesz trasy na podróże rowerowe

Kozłowiecki Park Krajobrazowy jest to dość młody park, gdyż powstał on dopiero w 1990 roku. Jest położony na morenowej Wysoczyźnie Lubartowskiej. A dokładniej leży na Nizinie Południowopodlaskiej i Równinie Lubartowskiej. Jest dość sporym parkiem, gdyż jego powierzchnia wynosi 61,21 km2.

Powstał on w celu ochrony terenów takich jak łąki, bagna, stawy oraz Lasów Kozłowieckich. Jeśli chodzi o florę, to przede wszystkim są to lasy mieszane i bory mieszane. Jednak nie tylko. W jakimś niewielkim stopniu można znaleźć tam także bór suchy, bór wilgotny, bór bagienny oraz olsy i łęgi. Fauna to przede wszystkim ptaki. 

Znajduje się tam sporo tras i szlaków rowerowych. Warto tam przyjechać o każdej porze roku. Kozłowiecki Park Krajobrazowy jest położony zaledwie 20 minut drogi od Lublina.

Województwo lubelskie - atrakcje
przewodnik

Poleski Park Narodowy – idealny dla turystów pieszych

Poleski Park Narodowy to także bardzo popularny park, który możemy podziwiać we wschodniej Polsce. Dokładniej leży w polskiej części Polesia. Jest stosunkowo młody, gdyż powstał w roku 1990. Jest to idealne miejsce dla osób, które kochają przyrodę. W jego skład wchodzą między innymi różnego rodzaju bagna, torfowiska i jeziora krasowe.

Ponadto park ten jest dość bogaty w  faunę i florę. Można tutaj miło spędzić czas z całą rodziną. Jeśli chodzi o faunę to można podziwiać tam między innymi: bielika, łabędzia niemego, orliki, podgorzałkę, mewy, myszy, jeże, wilki czy też bobry. Flora to natomiast: brzoza, wierzba, goździki, zawilec i wiele innych ciekawych, pięknych roślin.

To wspaniałe miejsce dla turystów pieszych. Znajduje się tam kilka tras wartych uwagi. Rowerzyści mogą wyruszyć na trasy: Eko-szlak z Urszulina do Perehodu czy na ścieżkę Mietiułkę. 

Dla turystów pieszych polecamy ścieżki: 

Województwo lubelskie - atrakcje

Lublin – miasto z historią i jego atrakcje

Lublin to piękne miasto znajdujące się we wschodniej Polsce. To największe miasto i stolica województwa lubelskiego. Warto dodać, iż miejscowość ta leży na Wyżynie Lubelskiej nad Bystrzycą. Ponadto Lublin jest bardzo atrakcyjny pod względem zabytków. W Lublinie występują także liczne wąwozy, doliny i wzgórza. Dlatego krajobrazy tam są naprawdę warte zobaczenia.

Miasto to jest dość spore, gdyż zajmuje powierzchnię aż 147 km2. Co można tam ciekawego zobaczyć? Na pewno bardzo interesujący jest: Rynek Starego Miasta, Zamek Królewski, Wieża Trynitarska, Muzeum na Majdanku i Muzeum Wsi Lubelskiej. Poza tym to idealne miejsce dla rodzi z dziećmi. Dodatkowo atrakcyjne jest to, iż można tam zobaczyć różne style: romanizm, gotyk czy nawet renesans.

Województwo lubelskie - atrakcje

Uzdrowisko Nałęczów

Nałęczów to miasto znajdujące się we wschodniej części Polski, w powiecie puławskim. Miejscowość ta słynie z tego, że znajduje się tam uzdrowisko. A ważną informacją jest to, iż jest ono o profilu tylko i wyłącznie kardiologicznym. Zatem można tutaj wyleczyć różnego rodzaju choroby, a w szczególności: wieńcowe, nadciśnienie tętnicze, nerwicę serca i inne.

W tym miejscu jest inny klimat, który zdecydowanie będzie służył osobom, które przeszły zawał serca lub też miały inne operacje kardiochirurgiczne. Jednak będąc tutaj warto zobaczyć także Park Zdrojowy, chatę Stefana Żeromskiego, Domek Gotycki i inne ciekawe miejsca. To idealne miejsce dla osób, które kochają historię.

Województwo lubelskie - atrakcje

Zamek Janowiec

Zamek Janowiec to przepiękny zamek, który warto zobaczyć w województwie lubelskim. Pochodzi z czasów renesansu. Został wybudowany w latach 1508 – 1526. Położony jest na wysokiej skarpie wiślanej w Janowcu. Dokładniej można go podziwiać w powiecie puławskim.

To idealne miejsce dla osób, które kochają zwiedzać i interesują się historią. Gdy został przebudowany to tylko w stylu barokowym. Pierwszym jego właścicielem był Mikołaj Firlej. Zamek ten położony jest nad Wisłą.

Następnie był zamieszkiwany przez rodziny Tarłów i Lubomirskich. Warto dodać, iż jest siedzibą jednego z sześciu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego, które znajdują się w Kazimierzu Dolnym. Jeśli ktoś uwielbia zwiedzać tego typu zabytki to jak najbardziej ten jest polecany przez wiele osób.

Województwo lubelskie - atrakcje
Jeśli korzystasz z naszych treści i znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 10 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kazimierz Dolny to TOP lubelskich atrakcji

Kazimierz Dolny to piękne i dość ciekawe miasto, które znajduje się w województwie lubelskim. Dodatkowo atrakcyjne jest to, iż miejscowość leży nad rzeką Wisłą. Miasto to słynie z pięknej architektury, którą zdecydowanie warto zobaczyć. Mimo że jest dość małym miastem to śmiało można stwierdzić, iż ma bardzo bogatą historię. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Posiada zabytki i świeckie i sakralne.

Co zatem warto zobaczyć w Kazimierzu? Otóż są to zabytki takie jak: organy w modrzewiowej oprawie z 1620 roku, które są prawdopodobnie jednymi z najstarszych w naszym kraju, renesansowe popiersie Mikołaja Przybyły, Rynek, Zamek, Basztę, Górę Trzech Krzyży, Wąwóz Korzeniowy Dół i punkt widokowy Albrechtówka.

Województwo lubelskie - atrakcje

Roztocze – zielona kraina dobra o każdej porze roku

Roztocze to przepiękna kraina geograficzna z wieloma atrakcjami. To jedna z największych lubelskich atrakcji. Warto dodać, iż łączy ze sobą Wyżynę Lubelską z Podolem. Jest to także wypiętrzony wał wzniesień, których szerokość wynosi nawet do 32 kilometrów.

Co jest ciekawego na Roztoczu? Polecamy zobaczyć: Szumy nad Tanwią, Rezerwat Czartowe Pole, Roztoczański Park Narodowy, Zagrodę Guciów, basztę widokową w Józefowie czy kaplicę nad wodzie w Krasnobrodzie.

Fauna w tym miejscu jest interesująca, gdyż jest dość rzadka. Można spotkać tam między innym różne gryzonie, ptaki, płazy i gady. Jeśli chodzi o florę to można podziwiać między innymi lasy liściaste lipowo-grabowe, bukowo-jodłowe. A także bory jodłowe oraz popularne bory sosnowe.

Województwo lubelskie - atrakcje

Najwyższy szczyt województwa lubelskiego – Krągły Goraj

Najwyższy szczyt województwa lubelskiego to Krągły Goraj. Mierzy 388 m n.p.m. i zaliczany jest do mniej znanych atrakcji na Lubelszczyźnie. Najlepiej dostać się na górę od strony Huty Lubyckiej.

Lubelszczyzna

Zwierzyniec – miasto na Lubelszczyźnie

Zwierzyniec to przepiękne miasto znajdujące się w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. Położony jest nad Wieprzem przy Roztoczańskim Parku Narodowym. Jeśli ktoś lubi otaczać się przyrodą, to miejsce jest idealne. Wszystko dlatego, że z każdej strony otoczone jest lasami.

Jest to niewielkie miasteczko, ale warte zobaczenia. Chociażby ciekawy jest tam cmentarz żydowski i rzymskokatolicki, miejsce straceń, kaplica na wodzie, stawy Echo i browar, dzwonnica obok kościoła. Jeśli ktoś uwielbia pomniki to tutaj będzie miał ich całkiem sporo.

Wszystko przez to, iż można zobaczyć tam około 68 różnorodnych pomników, tablic. Ale to nie wszystko. Można podziwiać tam między innymi figury historyczne i religijne.

Lubelszczyzna

Zamość i Stare Miasto – Perła Renesansu

Zamość znajduje się w południowej części województwa lubelskiego. Miasto to jest jednym z większych ośrodków kulturalnych, edukacyjnych i turystycznych, które można podziwiać w tym województwie. Co warto zobaczyć w tym mieście? Otóż na pewno wielką atrakcją jest Stare Miasto. To tam znajduje się piękny Ratusz na Rynku Wielkim. 

Dodatkowo warto zobaczyć także Pałac Zamoyskich, który powstał pod koniec XVI wieku. Można podziwiać także budynki sakralne i świeckie. Jest to przede wszystkim renesansowe miasto. Nie każdy wie i może nie widzi podobieństwa, jednak Zamość został zbudowany na wzór włoskiej Padwy. To piękne miasto pod względem zabytków. Określane jest Perłą Renesansu.

Dla fanów historii jest tam Twierdza Zamość oraz Rotunda. 

Lubelszczyzna

Szczebrzeszyn

Szczebrzeszyn to miasto w powiecie zamojskim. Dodatkowo można dodać, iż miasto położone jest nad rzeką Wieprz. Na pewno każdy chociaż raz słyszał tę nazwę. Chociażby z wiersza Jana Brzechwy. W związku z tym bardzo charakterystyczne dla tego miasta są pomniki świerszczy.

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie”. Te słowa też sprawdzają się do promocji miejscowości i różnych miejsc związanych z tą postacią. W tym miejscu można też spokojnie odpocząć i pospacerować w dolince czytając tablice informacyjne.

Jeśli chodzi o inne zabytki to szczerze mówiąc najwięcej jest tu miejsc sakralnych typu cerkiew, synagoga, kościoły, klasztory czy też cmentarze. Popularne są tam także ruiny zamku oraz Muzeum starych zegarów czy też Młyn wodny. To bardzo piękne miejsce, do którego warto wybrać się całą rodziną, nawet z dziećmi. Każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Lubelszczyzna

Janów Lubelski

Do lubelskich atrakcji można także zaliczyć Janów Lubelski. To miasto znajduje się w powiece janowskim. Warto wspomnieć, iż leży także na pograniczu Roztocza Zachodniego. Ponadto miasto to znajduje się nad rzeką Białką. W tej części kraju można podziwiać między innymi piękne Lasy Janowskie. Dlatego śmiało można powiedzieć, iż to idealne miejsce dla osób kochających bezpośredni kontakt z naturą.

Jeśli chodzi o zabytki to można zobaczyć tutaj między innymi interesujący: Zalew Janowski, Muzeum Przyrodnicze i Regionalne. Poza tym można podziwiać: dzwonnicę-bramę, budynek dawnego więzienia i wiele innych. To idealne miejsce dla osób, które uwielbiają spędzać aktywnie czas na łonie natury i odpoczywać. Zdecydowanie warto chociaż raz tutaj przyjechać i przekonać się na własne oczy jak tu jest.

Lubelszczyzna

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrzych w Dęblinie to mnóstwo pamiątek, które pozostały po sile polskiego lotnictwa. Byliśmy w szoku, że może być to takie piękne miejsce. Stwierdziliśmy, że jest to miejsce warte odwiedzenia na Lubelszczyźnie i każdy musi tu być, tak jak i w Warszawie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Muzeum skupia na wystawie pamiątki ułożone chronologicznie z dodatkowym umundurowanym, które odpowiadają danemu okresowi.

Pracownik jeszcze zaprosił nas na wizytę do hangaru obok, w którym znajdują się samoloty po renowacji. Jak na razie są tutaj przechowywane ze względu, aby tak szybko nie niszczały. Jednak największe wrażenie zrobiły na nas samoloty znajdujące się poza budynkami. Ich było bardzo dużo. Nie kilka, nie kilkanaście, ale kilkadziesiąt. Ogromne samoloty, które latały i służyły w czasach świetności. 

Lubelszczyzna

Twierdza, Park i Pałac Jabłonowskich w Dęblinie 

Będąc w Dęblinie, warto udać się jeszcze do zespołu pałacowo-parkowego, aby zobaczyć Pałac Jabłonowskich, który ma bogatą historię. Warto przejść się brzegiem stawu i zobaczyć pałac z różnej perspektywy.

Niedaleko jest również Twierdza Dęblin, ale zobaczyliśmy tylko do niej wejście, bo zwiedzanie możliwe jest w grupach po wcześniejszym umówieniu terminu z dowódcą jednostki wojskowej.

Lubelszczyzna

Śladami Sienkiewicza – muzeum, kościół, grób matki i kopiec

Wola Okrzejska i muzeum tam znajdujące się skradło po trosze nasze serce. Jest to miejsce narodzin pisarza Henryka Sienkiewicza, o którym chyba nikomu nie trzeba nic więcej mówić. Każdy Polak powinien go kojarzyć bez dwóch zdań.

Samo muzeum mieści się w kilku pokojach, w których znajduje się różnorodna ekspozycja, dzięki której zobaczysz pamiątki rodzinne zachowane do dnia dzisiejszego. Mało tego, w tym miejscu znajdują się też liczne wydania pisarza.

Na sam koniec warto przejść się alejką obok tablic, na których zamieszczono informacje o tym miejscu i o rodzinie noblisty. Pięknie dworek prezentował się z zewnątrz we wiosennej palecie zieleni.

Opuszczając to miejsce, kierowaliśmy się do Kopca Sienkiewicza, który jest oddalony o 5 kilometrów. Dla zainteresowanych po drodze można zatrzymać się w kościele, do którego Sienkiewicz jako dziecko został przyniesiony i otrzymał Chrzest Święty. Znajduje się w Okrzei. Bardzo ciekawym faktem jest to, że samą świątynię oraz szaty liturgiczne ufundowała prababka pisarza (Teresa z Lelewelów Cieciszowska).

Odwiedzając to miejsce, zobaczysz zabytkową chrzcielnicę. A jeśli masz ochotę, to podjedź po drodze na cmentarz parafialny, aby nawiedzić grób matki pisarza. Do niedawna, bo do 2012 był to grób niczym niewyróżniający się, skromna płyta nagrobna. Jednak od kilku lat można go rozpoznać łatwo poprzez 5,5-metrowy jasnego koloru pomnik przedstawiający matkę i syna.

Ostatnim punktem naszej wycieczki był Kopiec Sienkiewicza w Okrzei, który został usypany jeszcze przed II wojną światową z ziem pochodzących z różnych krajów. Ma on 15 m wysokości względnej. Z jego wierzchołka roztacza się widok na okolicę. Na szczycie znajduje się wysoki na 2,7 m, odsłonięty w 1980 roku, pomnik pisarza.

Lubelszczyzna
Lubelszczyzna
Lubelszczyzna

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

WSPIERAJ ROZWÓJ NASZEGO BLOGA I ODBIERZ NAGRODY