Grodzisko Żmijowiska – miejsce, w którym przeniesiesz się w czasie

Grodzisko Żmijowiska to oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. To miejsce, w którym można wrócić do przeszłości, a tak dokładniej, to do czasów Słowian. Obecnie znajduje się tam zrekonstruowane grodzisko. Na oficjalnej stronie muzeum, możemy przeczytać, że jest to jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce. My dotarliśmy tam 3 maja. Wybraliśmy idealny czas, ponieważ odbywały się tam spotkania z archeologią. Na miejscu spotkaliśmy osoby, które zajmują się tym miejscem.

Grodzisko Żmijowiska odwiedziliśmy podczas naszej podróży po atrakcjach województwa lubelskiego.

Grodzisko wzniesiono tutaj około 888 roku. Zamieszkiwali w nim Słowianie. Aktualnie, gdy tutaj dotrzesz, to zobaczysz część umocnień grodu oraz mały skansen z drewnianymi budowlami. Są tam trzy chaty, do których weszliśmy. Około 100 metrów dalej, spokojnie płynie rzeka Chodelka. Do niej również można podejść i nawet odpocząć nad jej brzegiem. Jest tam drewniany pomost.

Grodzisko Żmijowiska

Grodzisko Żmijowiska – dojazd i parking

Grodzisko Żmijowiska znajduje się 16 kilometrów od Kazimierza Dolnego oraz 60 kilometrów od Lublina. Dojazd nie stanowi większego problemu, chociaż ostatnie 2 minuty, to przejazd po nieutwardzonej drodze. Jedzie się jednak dobrze. Przed wejściem znajduje się parking na około 20 samochodów. Byliśmy tam w święto, dlatego parking był wypełniony po brzegi.

  • Współrzędne: 51.2181, 21.8983.

Zwiedzanie grodziska

Zwiedzanie grodziska zajmuje około 30 minut. Jeśli przyjedziesz tutaj w tygodniu, to prawdopodobnie nikogo nie zastaniesz. Możesz usiąść, odpocząć i zagłębić się w historię. My jednak polecamy tam przyjechać, gdy będzie jakiś pracownik muzeum. Wtedy otrzymasz jeszcze więcej wiadomości oraz ciekawostek. Obiekty są czynne całą dobę, a wejście jest bezpłatne.

Klimat Grodzisku Żmijowiska nadaje niesamowite położenie. Zobacz na te ujęcia z drona. Mamy grodzisko, płynącą rzekę i przyrodę. Przy okazji wizyty w grodzisku, można wyruszyć na spacer po okolicy. Niedaleko zlokalizowane jest jeszcze jedno grodzisko, w Chodliku.

Grodzisko Żmijowiska nie jest tylko zrekonstruowanym obiektem. To także miejsce, gdzie można przeprowadzać eksperymenty i zgłębiać tajemnice dawnych rzemiosł: garncarstwa, hutnictwa czy smolarstwa. Od pracowników muzeum, dowiedzieliśmy się jeszcze o potrawach, które spożywali Słowianie. Okazało się, że znali kiełbasę, a mięso jadali głównie w święta. Tych i innych ciekawostek, dowiesz się, gdy odwiedzisz Grodzisko Żmijowiska.

Grodzisko Żmijowiska
Grodzisko Żmijowiska
Grodzisko Żmijowiska
Lubelskie
przewodnik
Lubelskie
Lubelskie
Lubelskie
Lubelskie
Lubelskie
Lubelskie
Grodzisko Żmijowiska
Grodzisko Żmijowiska
Grodzisko Żmijowiska
Grodzisko Żmijowiska
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.