Rezerwat Obary niedaleko Biłgoraja – miejsce, które najbardziej nas zaskoczyło

Rezerwat Obary niedaleko Biłgoraja to miejsce, które najbardziej nas zaskoczyło podczas podróży po województwie lubelskim. Wcześniej o nim nie wiedzieliśmy. To duże bagienne tereny, gdzie chronione jest torfowisko, a także rośliny i zwierzęta. Rezerwat utworzono w 1975 roku.

Na kolejny dzień mieliśmy w planach powrót do domu, więc szukaliśmy czegoś po drodze do odkrycia. Okazało się, że jest jakiś rezerwat i wytyczone ścieżki, a do tego drewniane pomosty. Byliśmy zachwyceni i zapisaliśmy sobie to miejsce na mapie. W kolejnym dniu już tam zmierzaliśmy.

Od razu polecamy nasz przewodnik po województwie lubelskim. 70 miejsc, które warto zobaczyć. Warto się zainspirować.

Rezerwat Obary

Dojazd i parking przy rezerwacie

Dojazd z Lublina zajmuje mniej więcej 1 godzinę i 30 minut – około 90 kilometrów. Kierunek na Biłgoraj przez Krzczonów i Frampol. Jeśli wyznaczysz w nawigacji „Rezerwat przyrody Obary”, to źle poprowadzi. Najlepiej wyznaczyć najpierw Biłgoraj, a dopiero w okolicy miasta wprowadzić poniższe współrzędne. Dopiero wtedy dobrze dojedziemy na parking.

  • Współrzędne: 50.5506, 22.5860.

Postój jest bezpłatny i znajduje się tuż przy lesie. Jest to wyznaczony teren. Stamtąd już można wyruszyć na wycieczkę do rezerwatu.

Rezerwat Obary

Wycieczka do Rezerwatu Obary – opis i mapa trasy

Trasa do rezerwatu mierzy 1,9 km, a czas przejścia to mniej więcej 30 minut. Idzie się cały czas po prostym. Do samego rezerwatu wchodzi się po około 1,3 km drogi od parkingu. Szlak jest bardzo przyjemny, ponieważ prowadzi wśród drzew. W niektórych miejscach można natknąć się na kwiaty. Po drodze znajduje się tablica informacyjna dotycząca rezerwatu.

Na samym końcu stoi drewniana wieża obserwacyjna i stamtąd można wejść na drewniane pomosty (wejście jest też jakieś 100 metrów wcześniej). Poniżej zobacz na mapę naszej trasy.

Rezerwat Obary
Rezerwat Obary
Rezerwat Obary
przewodnik

Drewniane pomosty

Przejście po drewnianych pomostach trwa tylko 5 minut. Nie są zbyt długie, ale warto tam dotrzeć. Uważaj, tylko żeby z nich nie schodzić, ponieważ ten teren jest podmokły. Później trzeba wrócić tym samym szlakiem. Zapraszamy jeszcze na nasz film, w którym pokazujemy Rezerwat Obary.

Rezerwat Obary
Rezerwat Obary
Rezerwat Obary
Rezerwat Obary
Lubelskie
Lubelskie

Zbiornik wodny Mijak – Staw Nutka

600 metrów od parkingu znajduje się zbiornik wodny Mijak. Podjechaliśmy do niego i zatrzymaliśmy się, żeby nagrać kilka ujęć. Z ciekawości wylecieliśmy dronem i okazało się, że na stawie stworzona jest nutka. Wyglądało to ciekawie. Na Google Maps z lotu ptaka, faktycznie widać, że jest nutka, a tuż obok w sąsiednim stawie jest serce.

Staw Nutka
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.