Wzgórze Kamień – skalna kraina województwa lubelskiego

Wzgórze Kamień, inaczej nazywane Górą Piekiełko, to jedno z nieoczywistych miejsc na mapie województwa lubelskiego. Mało kto o nim wie, a bardzo łatwo do niego dotrzeć. My tam właśnie trafiliśmy, gdy sprawdzaliśmy mapę i ciekawe miejsca, które warto zobaczyć w podróży po Roztoczu. Z tym miejscem związana jest legenda, ale o tym jeszcze za chwilę napiszę. Najpierw zacznijmy od tego, jak tam dojechać.

Wzgórze Kamień

Wzgórze Kamień – jak dojechać i gdzie zaparkować?

Dojazd z Lublina zajmuje prawie 2 godziny, ponieważ to około 140 kilometrów. Kierunek na Krasnystaw, Zamość i Krasnobród.

Mały problem jest z parkingiem, ponieważ nie ma żadnego wyznaczonego. My dojechaliśmy samochodem na granicę lasu i tam się zatrzymaliśmy. Stał tam miejscowy, więc zapytaliśmy, czy można tam stać. Powiedział, że wszyscy tutaj stoją. Zapytał też, czy wybieramy się na Wzgórze Kamień i że trzeba to zrobić, ponieważ miejsce jest mało znane, a warte odwiedzenia.

Poniżej podaliśmy współrzędne miejsca, w którym się zatrzymaliśmy. Później jeden samochód zatrzymał się jeszcze wcześniej przy drodze.

  • Współrzędne miejsca, gdzie zostawiliśmy samochód: 50.4990, 23.1555.

Na Google Maps jest oznaczone miejsce jako „Parking przy Piekiełku”, ale też nie ma tam konkretnego parkingu. To miejsce jest zaraz po skręcie w lewo z drogi głównej.

Wzgórze Kamień

Wzgórze Kamień (Góra Piekiełko) – jak dojść na miejsce?

Dojście na Wzgórze Kamień, od tych powyższych współrzędnych zajmuje jakieś 3 minuty. To zaledwie 250 metrów. Poniżej przebiega tamtędy znakowany kolorem niebieskim, Centralny Szlak Roztocza. Kierunek marszu na szczyt wskazuje drewniana tabliczka. Wystarczy wejść do lasu i po chwili skręcić w lewo, a potem przy tablicy z legendą w prawo. Szczyt będzie już dobrze widoczny.

Wzgórze Kamień mierzy zaledwie 348 m n.p.m. i jest zalesione, jednak największą uwagę przyciągają skały, które się tam znajdują. Można powiedzieć, że jest to mała skalna kraina województwa lubelskiego. Oprócz skał, jest tam także drewniana wiata i ławeczki. Te tereny są chętnie odwiedzane przez rowerzystów, więc jest duża szansa, że spotkasz ich po drodze. A skąd w tym miejscu wzięły się skały? O tym opowiada jedna z legend.

Góra Piekiełko
Góra Piekiełko
Góra Piekiełko
przewodnik

Czy tutaj dawniej istniało piekło? Legenda związana ze Wzgórzem Kamień

Według legendy, diabeł założył się z miejscowym o jego duszę, że w ciągu jednej nocy wybuduje tutaj piekło. Wszystko szło dobrze, jednak nad ranem kur zapiał i diabeł upuścił ostatnie skały, a te, które znajdują się szczycie, to pozostałości legendarnego piekła. Inna z legend mówi, że te skały, to pozostałości zamku, który miał zostać zniszczony przez Tatarów, gdy Ci najeżdżali obecne tereny woj. lubelskiego.

Wzgórze Kamień

Co warto zobaczyć w okolicy?

A co jeszcze warto zobaczyć podczas odwiedzin Wzgórza Kamień?

  • Baszta widokowa w Józefowie
  • Krasnobród – wieża widokowa oraz zalew
  • Rezerwat Czartowe Pole
  • Szumy nad Tanwią
  • Wieża widokowa w Nowinach
  • Rezerwat Szum
  • Roztoczański Park Narodowy – Zwierzyniec, Stawy Echo, Bukowa Góra

Polecamy również nasz obszerny przewodnik po województwie lubelskim. To 70 miejsc, które warto zobaczyć na terenie Lubelszczyzny.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.