Wąwóz Korzeniowy Dół w Kazimierzu Dolnym – parking, cennik, trasa

Lessowy wąwóz Korzeniowy Dół znajduje się w Kazimierzu Dolnym, kilku minut od centrum zabytkowego miasta. Wygląda spektakularnie i chociaż raz w życiu, warto go zobaczyć. Mieliśmy okazję już dwa razy go odwiedzić. Pierwszy raz byliśmy w nim w 2019 roku, a drugi w minionym tygodniu. Ponownie byliśmy zachwyceni, gdy tam szliśmy. Wąwóz Korzeniowy to najładniejszy wąwóz w Kazimierzu Dolnym, ale i chyba w całej Krainie Lessowych Wąwozów, a nawet i w Polsce.

  • Długość wąwozu lessowego to około 400 metrów.
  • Przejście całej trasy zajmuje mniej więcej 20 minut w jedną stronę.
  • Na samym początku znajduje się płatny parking – 1 godzina postoju kosztuje 5 zł.
  • Przy wejściu do wąwozu znajdują się płatne toalety – 4 zł.
  • Do wąwozu obowiązują bilety wstępu – 4 złote za osobę dorosłą.
  • Trasa przez wąwóz nie jest trudna, dlatego spokojnie poradzą sobie tam dzieci oraz osoby starsze.
  • Należy uważać, gdy jest deszcz, ponieważ podłoże często zamienia się w ślizgawkę. Trasa jest bardzo ubita.
  • Zobacz więcej atrakcji Kazimierza Dolnego.
Wąwóz Korzeniowy Dół

Wąwóz lessowy Korzeniowy Dół – jak dojechać?

Dojazd samochodem z Kazimierza Dolnego na parking pod wąwozem, zajmuje około czterech minut. To mniej więcej 2,5 kilometra. Jeśli masz np. nocleg w mieście, to możesz wybrać się na spacer.

Z Lublina to około 60 kilometrów, a czas dojazdu to jakieś 50 minut, w zależności od warunków na drodze. W Lublinie wjeżdżamy na drogę ekspresową i jedziemy na Puławy, natomiast potem już na Kazimierz Dolny. Najlepiej wyznaczyć sobie trasę w nawigacji. Dojazd nie stanowi większego problemu.

Parking przy Korzeniowym Dole – gdzie zatrzymać samochód?

Tuż przy wejściu do wąwozu znajduje się płatny parking. My staliśmy na takim obszernym po drugiej stronie drogi. Płaciliśmy wtedy 5 zł za godzinę. Płatność za cały dzień to 15 złotych, jeśli miałbyś ochotę na jakieś dłuższe wycieczki. Nam spokojnie wystarczyło 45 minut do przejścia. Na parkingu czekała na nas osoba, która pobierała opłaty. Płaciliśmy przy wyjeździe gotówką. Nie było możliwości zapłaty kartą.

  • Współrzędne parkingu: 51.3191, 21.9777.

Korzeniowy Dół – trasa przez wąwóz i mapa szlaku | długość, trudność i wskazówki

Wąwóz Korzeniowy Dół ma około 400 metrów długości. Trasa nie jest trudna, a jego przejście zajmuje około 20 minut w jedną stronę. Później można kontynuować wycieczkę lub wrócić tą samą drogą. Gdy jest ślisko, to trzeba bardzo uważać, ponieważ podłoże jest bardzo wydeptane i staje się ślizgawką. Wejście do wąwozu lessowego rozpoczyna się na wysokości „Klubojadalni Przystanek Korzeniowa”.

Podczas tej wycieczki, można zobaczyć świat z perspektywy korzeni. Niemalże w każdym miejscu można się zatrzymywać i podziwiać te olbrzymie i nieco mniejsze korzenie. Najładniejszy odcinek znajduje się mniej więcej po pierwszych stu metrach. Na początku jest drewniana budka, w której kupuje się bilety wstępu. Bilet normalny kosztuje 4 złote. Nie jest to dużo, chociaż pamiętamy, gdy wejście tutaj było bezpłatne.

Przy wejściu znajduje się tablica z różnymi informacjami o wąwozie. Jest także znaczek, który zakazuje wchodzenia na korzenie, bo niestety ludzie dla lepszego zdjęcia na nie wchodzą.

Wąwóz Korzeniowy Dół
Wąwóz Korzeniowy Dół
Wąwóz Korzeniowy Dół
Kazimierz Dolny wąwóz
przewodnik
Kazimierz Dolny wąwóz
Kazimierz Dolny wąwóz

Jak powstał wąwóz Korzeniowy Dół?

Wąwóz Korzeniowy Dół to bardziej głębocznica niż wąwóz. Głębocznica to forma ukształtowania terenu, która przypomina wąwóz. Potocznie były to wąwozy drogowe. Korzeniowy Dół powstał za sprawą działania natury oraz człowieka, a dokładniej w wyniku erozyjnego działania wody na skały lessowe. Dodatkowo skały lessowe zbudowane są z drobnych ziaren (pyłu), które wywiewał wiatr. Natomiast ludzie wykorzystywali wąwozy, aby jeździć nimi do pól. Ściany tego wąwozu mają kilka metrów wysokości.

Kazimierz Dolny wąwóz
Kazimierz Dolny wąwóz
Kazimierz Dolny wąwóz
Kazimierz Dolny wąwóz
Kazimierz Dolny wąwóz

Co warto zobaczyć w okolicy?

W okolicy warto zobaczyć pozostałe wąwozy lessowe np. Wąwóz Królewski i Kwaskowa Góra. Oprócz tego, punkty widokowe – Góra Trzech Krzyży, Albrechtówka oraz Skarpa Dobrska. Oczywiście samo miasto Kazimierz Dolny, a także po sąsiedzku Puławy oraz Nałęczów. W Puławach znajduje się Świątynia Sybilli, która jest pierwszym założonym muzeum w Polsce, a Nałęczów to uzdrowisko z ładnym parkiem zdrojowym. Po drugiej stronie Wisły można trafić do Zamku w Janowcu.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.