San Marino – atrakcje i zwiedzanie jednego z najmniejszych państw świata
San Marino to urocze państwo znajdujące się w „środku Włoch”, znane jako jedno z najmniejszych państw świata. Jest również jednym z najstarszych państw w Europie. Istnieje już od 301 roku naszej ery. To małe państwo oferuje turystom wspaniałe widoki, piękną architekturę i mnóstwo ciekawych atrakcji do odkrycia. Najwyższym szczytem kraju jest Monte Titano mierzące 739 m n.p.m. Zaliczane jest do Korony Europy.
Odwiedzając San Marino, bardzo ważne jest zobaczenie wież Guaita, Cesta i Montale. Te trzy wzgórza są otoczone starożytnymi murami obronnymi i stanowią historyczne centrum miasta. Z tego punktu widokowego można podziwiać przepiękne krajobrazy okolicy, Apeniny oraz Morze Adriatyckie! Ponadto warto odwiedzić Państwowe Muzeum San Marino, aby dowiedzieć się więcej o historii tego malutkiego państwa oraz Muzeum Monet i Znaczków – idealne dla wszystkich poszukiwaczy skarbów!
Jeśli chcesz poczuć lokalną atmosferę San Marino, powinieneś odwiedzić jedno ze stoisk w pobliżu Piazza della Liberta. Z niektórymi sprzedawcami możesz spróbować rozmawiać w języku polskim. Podczas zwiedzania Repubblica di San Marino na pewno nie wyjdziesz z pustymi rękami. Zakup pamiątki jest tam obowiązkowy. My zakupiliśmy magnes oraz solniczkę.
Gdzie dokładnie leży San Marino?
San Marino (Repubblica di San Marino / Najjaśniejsza Republika San Marino) stanowi enklawę na terenie Włoch. Podczas podróży po Europie warto tam trafić. Dojazd z Rzymu zajmuje ponad 4 godziny. Z południowej Polski dojedziesz w ciągu 14 godzin. W pobliżu jednego z najmniejszych państw świata znajduje się miasto Rimini, Bolonia oraz Ankona.
Podstawowe informacje o Repubblica di San Marino
Już, gdy patrzymy na mapę to widać, że jest to malutkie państwo (mniejszy w Europie jest Watykan i Monaco). Republika ma zaledwie 61 km2 powierzchni. W kraju mieszka około 33 000 osób. Stolicą państwa jest miasto San Marino. Walutą jest euro. Państwo założono 3 września 301 roku, dlatego jest jednym z najstarszych w Europie. Każdego roku turystycznie rejon ten odwiedzają miliony ludzi z całego świata. San Marino jest niewielkie, ale naprawdę godne uwagi za sprawą swojego unikalnego charakteru i bogatego dziedzictwa historycznego oraz kulturowego.
Gdzie zaparkować? Parking blisko największych atrakcji
Parkingi w San Marino są dobrze oznaczone. Widać je na Google Maps oraz w terenie podczas dojazdu samochodem. My wybraliśmy parking znakowany jako P8. Idealnie pasował do naszej trasy zwiedzania. Jeśli chcesz zaparkować najbliżej zamku, to wybierz P6 lub P7. Parkingi blisko zabytkowego centrum państwa są płatne. 1 godzina postoju kosztowała nas 1,50 euro.
Przy wjeździe na parking jest szlaban. Tam pobiera się bilet i płaci przy wyjeździe. Płatność w kasie automatycznej albo gotówką, albo kartą.
- Współrzędne parkingu P8: 43.9378, 12.4446.
Pamiętaj, że to miejsce odwiedza sporo ludzi, dlatego w późniejszych godzinach możesz już blisko zabytkowego centrum nie znaleźć miejsca. Polecamy, aby przyjechać tam już przed godziną 8 rano.
Co warto zobaczyć w San Marino? Trasa zwiedzania atrakcji
Na poniższej mapie możesz zobaczyć naszą trasę zwiedzania. Z parkingu ruszyliśmy w kierunku schodów prowadzących do góry. Poniżej znajdują się bezpłatne toalety. Wyszliśmy na ulicę Contrada delle Mura. Minęliśmy Palazzo Begni, a dalej było Museo di Stato di San Marino.
Grota Kuszników
Po wąskich schodach dotarliśmy do Groty Kuszników (Jaskinia Kuszników). Wydobywano z niej kamień potrzebny do budowy pałacu. Trenują w niej kusznicy przygotowujący się to turniejów. Odbywają się tam także liczne imprezy.
Pomnik Bartolomeo Borghesi
Dalej był pomnik Bartolomeo Borghesi – włoskiego hrabiego i badacza starożytności. Studiował we Włoszech, a później zamieszkał pod Monte Titano. Stamtąd rozciągała się wspaniała panorama widokowa.
Kolejka linowa – Funivia Borgo Maggiore (Campo della Fiera)
Zdziwiliśmy się, gdy zobaczyliśmy wyjeżdżającą do góry kolejkę linową. Często korzystają z niej ludzie pracujący w zabytkowej części, ale także turyści. Kolejkę linową założono w 1959 roku. Jest długość to 338 metrów. Podróż trwa 2 minuty. Przejazd w obie strony kosztuje 5 euro, a w jedną 3. Kolejka kursuje co 15 minut.
- 1 stycznia – 28 lutego 07:45 – 18:30
- 1 – 31 marca 07:45 – 19:00
- 1 – 30 kwietnia 07:45 – 19:30
- 1 maja – 30 czerwca 07:45 – 20:00
- 1 lipca – 10 września 07:45 – 01:00
- 11 września – 1 października 07:45 – 20:00
- 2 – 31 października 07:45 – 19:00
- 1 listopada – 31 grudnia 07:45 – 18:30
Bazylika świętego Maryna w San Marino
Przeszliśmy dalej do bazyliki świętego Maryna. Jest to kościół rzymskokatolicki. Świątynię wzniesiono w 1838 roku w miejsce dawnej budowli z VII wieku. Obiekt jest charakterystyczny ze względu na osiem kolumn, które znajdują się od frontu. Warto wejść na chwilę do środka. Nie ma tam wielkiego bogactwa, raczej skromniejsza świątynia.
Guaita Tower, Seconda Torre – Cesta i Terza Torre – Montale
Dalej już szliśmy w najwyżej położoną część miasta i całego kraju. To trzy wieże, które widoczne są z bardzo daleka. Prowadzi do nich pieszy trakt. Przy nim stoją liczne kramy z pamiątkami. Mieliśmy możliwość zwiedzania wieży Guaita, jednak nie zdecydowaliśmy się. Bilet normalny kosztował 6 euro. W herbie San Marino znajdują się te wieże. Guaita została wzniesiona w XI wieku i przez jakiś czas służyła jako więzienie. Wieża Cesta z XIII wieku była zamknięta ze względu na jakiś remont. Tam właśnie znajduje się najwyższy szczyt – Monte Titano. Ostatnia wieża to Montale z XIV wieku. Świetnie ją widać z punktu widokowego. Była to wieża strażnicza.
Piazza Della Liberta
Podczas zwiedzania republiki, nie można pominąć Piazza Della Liberta. To główny plac San Marino. Ta słynna piazza przez wieki była centrum politycznym i kulturalnym tego małego państwa. Sam plac Piazza Della Liberta może pochwalić się bogatymi tradycjami i historią, a także pięknymi widokami na okoliczną przyrodę oraz inne zabytki tego malowniczego miasta-państwa.
Muzeum Tortur i Muzeum Wampirów
Dla głodnych wrażeń przygotowano specjalne muzea – Muzeum Tortur oraz Muzeum Wampirów. Oba znajdują się blisko powyższego placu. Na pewno je dostrzeżesz. Nie wchodziliśmy do środka, ponieważ byliśmy z dzieckiem, ale czuję, że może wyskoczyć tam gęsia skórka.
Historia Najjaśniejszej Republiki San Marino
Historia San Marino sięga 301 roku. Legendarny mężczyzna, który później stał się świętym Marynem, uciekł do samotnego wzgórza w Apeninach, aby chronić swoje przekonania religijne. To tam zbudował pierwsze bramy obronne i dał początek republice. Republika San Marino była suwerennym państwem, a jej status jako niepodlegającej żadnemu innowiercy wolnościowej społeczności został potwierdzony przez Papiestwo i Stany Weneckie. Państwo Kościelne uznało San Marino w 1291 roku za niepodległe. Najjaśniejsza Republika San Marino rosła i się rozwijała. Malutkie państwo ma ogromną historię do opowiedzenia. Więcej szczegółów z historii możesz znaleźć np. w Wikipedii.