Wzgórza Włodzickie: Góra Wszystkich Świętych
Góra Wszystkich Świętych to szczyt w paśmie Wzgórz Włodzickich w Sudetach Środkowych. Mierzy on zaledwie 648 m n.p.m. ale ze wznoszącej się wieży widokowej na szczycie widoki są na cztery strony świata. Kamienna budowla została wzniesiona w 1913 roku i widnieje na wykazie wież widokowych Ziemii Kłodzkiej.
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych – mapa trasy
Szczyt ten leży blisko czerwonego szlaku Głównego Szlaku Sudeckiego na odcinku ze Słupca do Ścinawki Średniej oraz bardzo blisko Kościelca i wzniesionego na szczycie Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej z 1680 roku. Współrzędne geograficzne ułatwiające dojazd: 50.550868, 16.521435.
Na Górę Wszystkich Świętych dostaniemy się zielonym szlakiem z parkingu przed Kościelcem, ale też od drugiej strony idąc od Góry Świętej Anny. Zawsze można połączyć te dwa punkty ze sobą i powędrować sobie między nimi. Odcinek w jedną stronę mierzy około 3,5 km, tak więc na spacer to idealny pomysł, a z jednego i drugiego miejsca będziemy mieć widoki, dzięki wzniesionym wieżom widokowym.
Informacje o wieży widokowej na Wzgórzu Wszystkich Świętych
Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych na samym początku była drewnianą mini wieżą, która mierzyła tylko 280 centymetrów i została wzniesiona już w 1889 roku. Po 24 latach dokładnie 12 czerwca 1913 roku położono kamień węgielny pod budowę nowej wieży tej, której jest aktualnie na szczycie. Zbudowana jest na planie koła, ma wysokość około 15 metrów i zwęża się ku górze, wykończona jest blaszanym daszkiem.
Ma taras widokowy i balkonik, który teraz uległ zniszczeniu i nigdy nie został odbudowany. Wejdziemy na nią za pomocą schodów, a widoki zobaczymy z niewielkiej platformy. Warto zwrócić uwagę na kamienną płytę z płaskorzeźbą feldmarszałka H.K. von Moltke, bo wieża widokowa właśnie tego feldmarszałka nosi imię, a to nie przypadkowo. Jego rodzina mieszkająca w Krzyżowej była sponsorami tej budowli.
Widoki z wieży widokowej na Górze Wszystkich Świętych
Zapytacie pewnie o widoki z wieży. Oczywiście już robiliśmy generator widoków z tamtego miejsca i okazało się, że pięknie zobaczymy panoramę Ziemi Kłodzkiej z górującym Masywem Śnieżnika, charakterystyczne Góry Stołowe oraz Góry Bardzkie i Sowie z najwyższym punktem Wielką Sową z bardzo widoczną wieżą widokową. Przy dobrej widoczności może zobaczymy też Śnieżkę.
Piękne wschody słońca mogą być z tego miejsca. Troszkę zazdrościmy tutejszym mieszkańcom, że mają taką perełkę. Budowla jest dostępna dla turystów i nie pobiera się opłat za wejście. Taką ciekawostką jest, że w pobliżu są pozostałości po schronisku Lukasbaude. Był to niewielki budynek, który miał kilka miejsc noclegowych. Niestety został zdewastowany po II wojnie światowej po 1945 roku.