Wzgórze 502 – mekka wspinaczy skałkowych

Ostatnie godziny na Jurze chcemy wykorzystać do maksimum. W naszych planach jeszcze odwiedziny dość ciekawego miejsca jakim jest Wzgórze 502. Jest to pomnik przyrody, który składa się z kilku formacji skalnych, a na jego szczycie stoi betonowy słup. Atrakcja ta jest bardzo znana, odwiedzana przez turystów, ale także przez wspinaczy skałkowych. Sama popularność tego miejsca, ma początek od tego, że jest to najwyższe wzniesienie na Wyżynie Olkuskiej. 

Będąc na miejscu zostawiamy samochód przy Wzgórzu 502. Po przejściu kilkudziesięciu metrów spokojnie wchodzimy od strony wschodniej na samą górę, z której rozpościerają się piękne jurajskie widoki. Ponoć przy dobrej pogodzie i widoczności można zobaczyć nawet Tatry. 

Skąd nazwa Wzgórze 502?

W aktualnych informacjach znajdziemy pierwszą nazwę tego miejsca jako wielkość pomiaru zrobionego na początku XX wieku. Wskazywał on wysokość 502 m n.p.m. Okoliczna społeczność tak określała to miejsce. Ze względu iż jest to potężna formacja skalna można też w Internecie spotkać się też z inną nazwą, otóż: Skałą 502 bądź po prostu Grodziskiem. Jednak, aby nie znaleźć się w takiej konsternacji jak my, od razu zdradzimy Ci ciut więcej informacji na ten temat. Otóż pod koniec XX wieku zrobiono najnowsze pomiary i przyjęto, że miejsce to ma inną wysokość, mianowicie 513 m n.p.m. Patrząc na mapę należy się kierować właśnie do skały o takim pomiarze.

Gdzie znajduje się i jak trafić na Wzgórze 502?

Wzgórze znajduje się w pasie ostańców wierzchowinowych na terenie miejscowości Jerzmanowice. Leży w towarzystwie m.in. Skały Kapucyn na terenie, który jest wolny od zabudowań. Można tam trafić kierując się drogą numer 94 od Olkusza w stronę Krakowa. Należy zaraz za stacją benzynową skręcić w lewo i kierować się na początku za niebieskimi znakami. Następnie po 750 metrach skręcić w prawo w kamienistą drogę. Aby dostać się do skały to już jest wyzwanie. Trzeba jechać wolniej i bardzo uważać na wystające, luźne kamienie.

Coś dla wspinaczy skałkowych na Wzgórzu 502?

Dla wspinaczy to miejsce idealne. Można ich spotkać jak tylko robi się w miarę ciepło. Dla nich Wzgórze 502 to kilka formacji skalnych, które różnią się nazwą płyt, ścian, ich wysokości i różny stopień trudności wytyczonych dróg wspinaczkowych, tj.: Duży Mur, Ogródek Altruisty, Patelnia i Cebulowy Okap, Rekin, Aniołek, Pokutnik, Ukwiał. Często na trawiastym miejscu rozbijają się wspinacze i turyści ze swoimi namiotami i spędzają tutaj noc na biwaku.

Dziękujemy, że jesteś z nami!!!

Zachęcamy Cię do odwiedzin naszych stron na FacebookuInstagramieTwitterze i Google+, śledzenia kanału na YouTubie, a także do powracania na www.mynaszlaku.pl oraz wsparcia naszej pracy. Komentuj i polecaj znajomym. Niech oni również dowiedzą się o naszym blogu.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *