Schronisko Cyrla i Makowica – najkrótszy szlak z Rytra w Beskidzie Sądeckim
Schronisko Cyrla, a właściwie chata górska, to kultowe miejsce w Beskidzie Sądeckim. Znajduje się w paśmie Jaworzyny Krynickiej na Głównym Szlaku Beskidzkim.
- Najkrótszy szlak do Schroniska na Cyrli prowadzi z Rytra,
- Znakowany jest na kolor czerwony,
- Trasa mierzy 3,3 km, a czas przejścia to 1 godzina i 45 minut,
- Startuje się pod zamkiem w Rytrze nad wodami Popradu,
- Już na początku warto zobaczyć Zamek w Rytrze,
- Po drodze są piękne widoki na polanie poniżej chaty,
- Trasa nie jest trudna technicznie, ale jest na niej sporo podejść – 485 metrów.
- Przy okazji warto zdobyć Makowicę – szczyt Beskidu Sądeckiego.
Chata Górska Cyrla i szczyt Makowica 948 m n.p.m. z dzieckiem | WYCIECZKA 2022
Niedawno wybraliśmy się do Chaty Górskiej Cyrla i na szczyt Makowica 948 m n.p.m. z dzieckiem.
Szliśmy z parkingu w Woli Kroguleckiej (parking do platformy widokowej – ślimaka) w kierunku Głębokiego Jaru. Szlak niebieski jest zmieniony, ponieważ most jest w kiepskim stanie.
Szlak niebieski jest strasznie rozjechany przez ciężkie sprzęty ściągające drzewo. Wszędzie błoto. To kolejny taki szlak w Beskidzie Sądeckim i polskich górach.
Po 3 godzinach wdrapaliśmy się na Makowicę – szczyt jest zalesiony. W lasach u góry były piękne lasery. Później poszliśmy do schroniska. Tam spotkaliśmy sporo osób. Wracaliśmy żółtą ścieżką, a później na przełaj i niebieskim kolorem na parking.
Maja od samego początku szła na własnych nogach. Zrobiła 12 kilometrów i 800 metrów w pionie! To chyba jej rekord. Pod koniec poszła do nosidełka, bo wstała z nami o 4 rano, więc mogła chwilę odespać.
Poranne mgły przeszły i zrobiła się piękna pogoda. Cały czas było duszno. O 14 byliśmy z powrotem na parkingu. Sporo osób przyjechało do Woli Kroguleckiej do platformy widokowej.
Jeśli ktoś się wybiera na Cyrlę i Makowicę, to najlepiej iść z Rytra od Zamku.
Mapa trasy turystycznej z Rytra do schroniska na Cyrli i na Makowicę
Rytro (parking) – Polana Kretówki – Schronisko Cyrla – Zadnie Góry – Makowica – szlak niebieski do ścieżki – bez szlaku drogą w dół
- Długość trasy to 10,6 km,
- Na szlaku mieliśmy 663 metry podejścia,
- Wycieczka zajęła nam 5 godzin z przerwami,
- Tylko możesz dojść do schroniska, a później wrócić na dół tym samym szlakiem.
Rytro – parking przy stacji kolejowej
Jest 10 lutego, godzina 7:15. Zatrzymujemy się w Rytrze przy stacji kolejowej. Dawno nie startowaliśmy z tej miejscowości, a tylko przez nią przejeżdżaliśmy w drodze do Piwnicznej-Zdroju. Parkingów tutaj mamy kilka.
- Współrzędne parkingu w Rytrze: 49.4858, 20.6806.
Jeszcze bliżej jest parking pod zamkiem. Musisz jechać przez most nad Popradem i potem w lewo.
- Współrzędne parkingu pod zamkiem: 49.4860, 20.6839.
Szlak czerwony z Rytra do schroniska Cyrla
Ruszam szlakiem koloru czerwonego w stronę Cyrli. Jest to odcinek Głównego Szlaku Beskidzkiego i Głównego Szlaku Beskidu Sądeckiego. Już kilka razy tędy szliśmy, więc dobrze znamy to strome podejście. Idziemy drogą główną i zaraz skręcamy w lewo na most. Przechodzimy nad rzeką Poprad i stajemy przed tablicą informacyjną. Z lewej strony na wzgórzu dobrze widoczny jest już zamek – perełka Rytra.
Podchodzimy asfaltem stromo pod górę i odbijamy w prawo. Wchodzimy do lasu i maszerujemy nim dobrych kilka minut. Szlak jest przedeptany, ponieważ z góry codziennie schodzą mieszkańcy mające swoje domy prawie pod samą Cyrlą. Nie zazdroszczę im. Wychodzimy coraz wyżej, a tam krajobrazy robią się bardzo zimowe, mimo niewielkich ilości śniegu w dolinach.
Widokowa polana Kretówki w pobliżu chaty górskiej
Wychodzimy na łąkę, z której przy dobrej pogodzie można obejrzeć kawał świata, a zwłaszcza Dolinę Popradu. Podchodzimy pod kapliczką i dołącza do nas szlak niebieski idący z Głębokiego przez Kretówki.
Nieco wyżej przychodzi kolejna ścieżka, tym razem o kolorze żółtym. Nią możemy dojść do Życzanowa lub widokowo na Makowicę tuż obok gospodarstw. My na podejście wybieramy dalej szlak czerwony. Schronisko jest już coraz bliżej. Teraz tylko ostatnie podejście za czerwonym kolorem.
Schronisko Cyrla w Beskidzie Sądeckim w zimie
Docieramy do Schroniska na Cyrli. Nie wchodzimy do środka, bo nie mamy po co. To miejsce jest chętnie odwiedzane przez turystów zwłaszcza z Nowego Sącza, ponieważ łatwo i szybko można do niego dotrzeć.
Chata górna Cyrla ma klimat, miłych gospodarzy i dobre jedzenie. Dojście z Rytra zajmuje około 90 minut. Cały czas idzie się pod górę, także można się namęczyć. Ja sobie ubrałem spodnie zimowe, grubą kurtkę, a w połowie drogi kurtka powędrowała do plecaka. A jeszcze kiedyś będąc na Cyrli, trafiliśmy na takie bajkowe warunki.
Szlak od schroniska na Makowicę
Idziemy dalej i po kilkunastu minutach lekko pod górę docieramy do rozejścia się szlaków. W prawo droga prowadzi na Halę Pisaną i Halę Łabowską. Prosto można zejść przez Wilcze Doły do Nawojowej. My skręcamy w lewo i kierujemy się na Barcice.
Naszym celem jest Makowica – szczyt niezbyt popularny. Świadczy o tym stan ścieżki, którą szła przed nami tylko jedna osoba. W dniu chyba mało kto wyjdzie na szlak.
Makowica – szczyt w Beskidzie Sądeckim
Makowica to zalesiony szczyt górski o wysokości 948 m w zachodniej części Pasma Jaworzyny Krynickiej w Beskidzie Sądeckim. Na szczycie znajdują się wychodnie skalne. Jest on zalesiony i pozbawiony widoków, również większość stoków jest zalesiona, ale widoki roztaczają się z polan Makowicy. W stokach góry odkryto też kilka jaskiń, którym nadano nazwy „Sucha Szczelina”, „Lisia Jama”, „Jama Brudasów”, „Jama pod Cyrlą”.
Wracamy drogą do Rytra
Schodzimy w dół niebieskim szlakiem w poszukiwaniu żółtej ścieżki. Korzystamy z GPS-a w telefonie i z nowo zainstalowanej aplikacji do nawigacji. Przechodzimy pod domami. Jest taka mgła, że nic nie widać. Kierujemy się płytami prosto do Rytra.
Jeszcze upewniamy się u mieszkańców spotkanych na drodze czy zejdziemy tędy do miejscowości. Okazuje się, że są 2 możliwości. Albo drogą szeroką, którą dojeżdżają do góry miejscowi, albo kawałek dalej nieco węższą. Schodzimy do Rytra po godzinie 12 i meldujemy się na parkingu przy samochodzie.