Załęczański Park Krajobrazowy – co warto zobaczyć?

Załęczański Park Krajobrazowy to jeden z pierwszych parków krajobrazowy utworzony w centralnej Polsce w 1978 roku. Został utworzony w celu ochrony jurajskiego krajobrazu i bardzo ciekawego i dzikiego zakola rzeki Warty. Znajduje się na Wyżynie Woźnicko-Wieluńskiej i w większej części na terenie województwa łódzkiego.

Teren parku obejmuje Łuk Załęczański oraz przełom rzeki Warty. Jakie ciekawe miejsce można odwiedzić i zobaczyć będąc w Załęczańskim Parku Krajobrazowym? Wszystkie poniżej wymienione atrakcje znajdują się blisko siebie, dlatego można je zwiedzić podczas jednego dnia. Oprócz pieszych wycieczek park poleca się na wycieczki rowerowe, konne i kajakowe.

Rezerwat przyrody Węże – jaskinie i Góra Zelce

Największą atrakcją Załęczańskiego Parku Krajobrazowego jest rezerwat przyrody nieożywionej Węże znajdujący się niedaleko Działoszyna. Jego powierzchnia to prawie 21 hektarów. Można tam znaleźć kilka jaskiń i zdobyć Górę Zelce – wapienny ostaniec mierzący 228 m n.p.m. Rezerwat Węże został utworzony właśnie w celu ochrony tego wapiennego ostańca. Przez rezerwat przebiega Szlak Jury Wieluńskiej oznaczony kolorem czerwonym.

jaskinia rezerwat weze

Jak dojechać do Rezerwatu Węże?

Z Radomska należy kierować się drogą numer 42 na Pajęczno a dalej na Działoszyn. Tam trzeba skręcić na Bobrowniki i jechać kilka kilometrów do centrum miejscowości. Można zaparkować przy tablicy informacyjnej o parku albo skręcić w lewo na most i jechać dalej na Bugaj. Zatrzymać się można przy skrzyżowaniu niebieskiego szlaku z czerwonym.

rezerwat weze parking

Rezerwat Węże – zwiedzanie

Zwiedzanie można rozpocząć albo przy tablicy w centrum Bobrownik lub dalej przy tablicy na Bugaju. Tam jest tablica z mapą rezerwatu i drzewo, pod którym można zostawić samochód. Z tego miejsca rozpoczynamy krótki spacer w kierunku tego, co nas interesuje najbardziej, czyli jaskiń i Góry Zelce. Na terenie rezerwatu znajdują się liczne szlaki turystyczne. Całość zwiedzania to około 60 minut.

dojscie do rezerwatu weze
rezerwat weze zwiedzanie
przewodnik

Jaskinie w rezerwacie

W Rezerwacie Węże jest kilka jaskiń: Niespodzianka, Mała, Draba, Dwuwylotowa, Zanokcica, Stalagmitowa, Za Kratą i Profesora Samsonowicza. Te dwie ostatnie były niegdyś dostępne dla każdego. Niestety teraz żadna z jaskiń nie jest udostępniona do ruchu turystycznego. Znajdowały się w nich drabinki ułatwiające wejście. Teraz, aby wejść do środka, należy mieć zgodę od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi.

jaskinia stalagmitowa
wejscie do jaskini rezerwat weze
jaskinia zanokcica weze
jaskinia zanokcica
jaskinia w rezerwacie weze

Góra Zelce w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Góra Zelce lub Góra Zelcowa to wapienny ostaniec znajdujący się na Wyżynie Wieluńskiej. Wnosi się 53 metry nad rzeką Wartą. Wzniesienie porastają murawy kserotermiczne, które znane są z występowania na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Po II wojnie światowej aktywnie wydobywano na Górze Zelce wapień i kalcyt. Do 2002 roku na wzniesienie istniała drewniana wieża widokowa. Teraz są po niej tylko pozostałości.

partia szczytowa gory zelce
gora zelce

Góra Świętej Genowefy – wapienny ostaniec

Góra Świętej Genowefy znajduje się w północnej części Jury Wieluńskiej jako najdalej wysunięty wapienny ostaniec. Jest to największa wapienna skała na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Patrząc na nią od dołu, można wyobrazić sobie ludzką czaszkę. Jest to pomnik przyrody nieożywionej o rozmiarach 50 metrów na 10 metrów. Nazwa góry wzięła się od imienia pewnej kobiety, która musiała uciekać przed swoim mężem i schowała się w tej skale. Podobno także pod skałą spotykają się czarownice. Schodząc niżej, można dojść nad brzeg rzeki Warty.

Jak dojść do Góry Świętej Genowefy?

Z centrum Bobrownik kierujemy się żółtym szlakiem i oznaczeniem Góra Świętej Genowefy. Chwilę idziemy i mijamy po prawej stronie wspomniany wyżej parking. Idziemy dalej aż do granicy lasu. Wchodzimy do niego i po chwili skręcamy w lewo w pierwszą drogę leśną. Zmierzamy cały czas prosto, nigdzie nie skręcając. Po 5 minutach dojdziemy na miejsce.

szlak do gory swietej genowefy
jak dojsc do gory swietej genowefy
gora swietej genowefy
gora swietej genowefy nad warta

Żabi Staw w Załęczańskim Parku Krajobrazowym

Żabi Staw znajduje się na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego na Wyżynie Wieluńskiej w małej miejscowości Bobrowniki. Od ponad 20 lat miejsce objęte jest ochroną jako pomnik przyrody. Żabi Staw jest cennym miejscem dla rozwoju gadów i płazów. Zasilany jest wodami opadowymi i najciekawiej wygląda na wiosnę.

zabi staw bobrowniki

Jak dojść do Żabiego Stawu?

Kierujemy się za znakiem do Góry Świętej Genowefy i szlakiem żółtym. Po kilkunastu minutach po prawej stronie zobaczymy parking. Należy wtedy skręcić od razu w prawo i po kilkudziesięciu metrach znajdziemy się nad Żabim Stawem.

zabi staw zaleczanski park krajobrazowy

Jaskinia Ewy

Jaskinia Ewy to niegdyś bardzo ciekawe miejsce w otulinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Teraz trochę zapomniane i opuszczone. Wejście do jaskini jest otwarte, dlatego bez problemów każdy może tam się dostać. W niej znajduje się ponad 40 metrów korytarzy. Wejście do jaskini odbywa się na własną odpowiedzialność.

Jaskinia Ewy – zwiedzanie

W otulinie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego na Wyżynie Wieluńskiej znajduje się Jaskinia Ewy. Została ona w 1998 roku uznana jako pomnik przyrody. Pierwsza informacja o jaskini pojawiła się w 1974 roku dzięki geologowi Adamowi Szynkiewiczowi. Ten na cześć swojej żony nazwał ją Jaskinią Ewy. Koniec lat 80. to czas, w którym jaskinie można było zwiedzać. 

W studni znajduje się metalowa drabinka umożliwiająca zejście. Na dzień 20.01.2020 wieko jaskini jest otwarte i jest możliwe zejście po drabince. Czy ktoś się odważył? Długość korytarzy Jaskini Ewy to około 40 metrów. Nad jaskinią znajdują się wyrobiska kamieniołomu – również pomnik przyrody.

jaskinia ewy zwiedzanie
jaskinia ewy zaleczanski park krajobrazowy
wyjscie do jaskini ewy

Jak dojechać do Jaskini Ewy?

Między miastem Działoszyn a miejscowością Przymiechy znajduje się malutka wieś Draby, w której położona jest Jaskinia Ewy. Jadąc drogą numer 42, trzeba wypatrywać szlaku niebieskiego i małej zatoczki, na której można zostawić samochód. Dojście na miejsce zajmuje około 5 minut. Idąc z parkingu, należy maszerować drogą w kierunku lasu i po wyjściu na górę skręcić w prawo na ścieżkę. Jest ona dobrze wydeptana i doprowadza do wejścia do jaskini.

jaskinia ewy parking
jak odnalezc jaskinie ewy

Granatowe Źródła – zwiedzanie

Granatowe Źródła to unikalne miejsce na Jurze uznane jako pomnik przyrody nieożywionej. Są to bardzo wydajne źródła krasowe wypływające do zbiornika. Woda ma krystaliczny, mocno granatowy kolor. Teren ten jest bardzo malowniczy ze względu na otaczające go drzewa i krzewy. Parking i obejrzenia miejsca jest bezpłatne.

granatowe zrodla
granatowe zrodla jeziora
DSC02805
granatowe zrodla w troninach

Jak dojechać do Granatowych Źródeł?

Jadąc z Działoszyna, należy w Przymiechach skręcić w prawo. Następnie trzeba cały czas jechać prosto i w Załęczach Małych skręcić w prawo. Dalej droga będzie prowadzić prosto aż do znaku do Granatowych Źródeł.

granatowe zrodla parking

Wiatrakowa Góra w Działoszynie

Wiatrakowa Góra w Działoszynie mierząca 231 m n.p.m. to najwyższy punkt miasta i miejsce widokowe, które postanowiliśmy odwiedzić z samego rana. Dawniej to miejsce wyglądało przepięknie. Teraz można zobaczyć tam coraz więcej nowych zabudowań. Jest tam także krzyż oraz stacje drogi krzyżowej. Z góry widać Działoszyn dolinę Warty z miejscowością Raciszyn, a także cementownię. Nie jest to teren Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, ale będąc w okolicy, warto to miejsce zobaczyć. +

wiatrakowa gora

Skąd nazwa Wiatrakowa Góra?

Nazwa Wiatrakowa Góra wzięła się od młynów wietrznych, które tutaj kiedyś były. Docierając w to miejsce, żadnego śladu po nich nie zobaczymy.

dzialoszyn gora wiatrakowa

Jak dojechać na Wiatrakową Górę?

Będąc w centrum Działoszyna, trzeba kierować się na północ, docierając na ulicę Ożegowską, a następnie skręcając w lewo udać się na ulicę Wiatrakową.

dzialoszyn droga krzyzowa

Tutaj tworzyła się historia Polski

Miejsce to okazało się dobrym punktem do ostrzegania niemieckich oddziałów, które nacierały od miejscowości Raciszyn. Dzielni żołnierze polscy, którzy bronili Wartę, prowadzili te działania dnia 3 września 1939 roku.

widoki z wiatrakowej gory
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.