Zamek Miramare w Trieście – jeden z najpiękniejszych we Włoszech

Zamek Miramare w Trieście to malownicza budowla znajdująca się tuż nad Morzem Adriatyckim we Włoszech. Jest atrakcją turystyczną, która cieszy się popularnością wśród miłośników historii i piękna. Zespół pałacowy został wzniesiony na początku XIX wieku przez Karola Maximiliana Habsburga, następcę tronu Austrii.

Pałac jest otoczony ogrodem oraz parkiem ze starodrzewem. Obiekt można podziwiać z placu zamkowego lub spacerując po okolicznych terenach. W zamku mieści się także Muzeum Karola Maximiliana oraz jego żony, Charlotte. Zamek Miramare jest uważany za jedną z najpiękniejszych rezydencji włoskich. Legenda głosi, że ten, kto mieszka w zamku zginie przedwczesną gwałtowną śmiercią na obcej ziemi

Jak tam trafiliśmy?

Jechaliśmy z Dolomitów w stronę Chorwacji i szukaliśmy ciekawych miejsc po drodze. Akurat wypadło na Triest i Zamek Miramare. Nie mieliśmy w planach zwiedzania wnętrza, tylko chcieliśmy zobaczyć obiekt z zewnątrz, ponieważ na zdjęciach wyglądał pięknie. 

Jak dojechać do Zamku Miramare w Trieście?

Dojazd z centrum Triestu zajmuje około 20 minut. Musisz kierować się na północ. Z Wenecji dojedziesz po 1 godzinie i 45 minutach. Dojazd z południa Polski zajmuje prawie 9 godzin, jeśli jedziesz autostradami przez Słowację, Austrię oraz Słowenię. 

Gdzie zaparkować przy Zamku Miramare we Włoszech?

Przy zamku znajduje się kilka parkingów. Położony najbliżej jest płatny i bardzo wąski. Chodzi tam sporo ludzi, więc najlepiej nie dojeżdżać po samą bramę. Najlepiej zostawić samochód 5 minut wcześniej z prawej strony. Poniżej możesz zobaczyć lokalizację. Parking jest bezpłatny i nazywa się Sosta libera. Nie ma tam jednak zbyt wiele miejsc parkingowych, dlatego lepiej przyjechać wcześniej.

  • Współrzędne parkingu przy Zamku Miramare: 45.7012, 13.7221. 

Ile czasu poświęcić na zwiedzanie?

Zwiedzanie wnętrz zajmuje około 45 minut, natomiast spacer po parku zajmuje około 70 minut. Wizytę na Zamku Miramare w Trieście, możesz połączyć ze zwiedzaniem samego miasta. 

Jak wyglądają wnętrza zamku?

Podczas zwiedzania zamkowych wnętrz można zobaczyć między innymi: komnaty Maksymiliana i Charlotty. Poznasz historię zamku oraz informacje o jego budowie. Jest tam również pokój księcia Amedeo z Aosty. W każdym pokoju jest oryginalne wyposażenie – meble czy ozdoby. W jednym z pomieszczeń znajduje się sala muzyczna. W niej, była właścicielka posiadłości Charlotta grywała na fortepianie. 

Jak wygląda otoczenie zamku?

Zamek cieszy się ogromną popularnością wśród turystów z całego świata. Prowadzi do niego alejka z drzew. Przed budowlą jest sporo ławeczek, fontanna, a obok obszerny park klifowy i nadmorski. Obiekt położony jest tuż nad morzem, więc wygląda to bardzo efektownie. Zamek Miramare w Trieście jest uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie. Nazwę zamku tłumaczy się często jako „widok na morze”. Zamek zbudował dla siebie i swojej żony Maksymilian Habsburg. Zabytek zaprojektował architekt Carl Junker. 

Zamek jest udostępniony do zwiedzania, a także organizowane są w nim spotkania inne wydarzenia. W środku można obejrzeć liczne dzieła sztuki. Zamek otoczony jest parkiem o powierzchni ponad 60 hektarów. W parku rosną różnorodne drzewa i krzewy, a także liczne gatunki roślin. W parku można podziwiać fontanny, alejki oraz odpocząć na ławce. Park jest ogrodzony i strzeżony przez cały rok.

przewodnik

Triest – przy okazji warto wybrać się na zwiedzanie miasta

W mieście warto zobaczyć: Piazza Unita d’Italia – główny plac miasta, Canal Grande, Cruise Pier Trieste, Civic Museum of Oriental Art, Castello di San Giusto, Cattedrale di San Giusto Martire, Teatro Lirico Giuseppe Verdi czy Molo Audace. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.