Bradlo – najwyższy szczyt Pogórza Myjawskiego i Mauzoleum Milana Rastislava Štefánika

Bradlo jest najwyższym szczytem Pogórza Myjawskiego w Słowacji. Wzniesienie mierzy 543 m n.p.m. Zaliczane jest do Korony Gór Słowacji. To miejsce jest bardzo ważne dla Słowaków, ponieważ na szczycie znajduje się Mauzoleum Milana Rastislava Štefánika.

Jest to bardzo ważna osobistość, o której jeszcze za chwilę napiszę więcej. Partia szczytowa robi spore wrażenie. My trafiliśmy tam podczas mgły, więc było bardzo tajemniczo. Patrząc na lokalizację, możemy przypuszczać, że rozciągają się stamtąd wspaniałe widoki. Oprócz nas na miejscu były jeszcze 2 osoby. Gdy wracaliśmy do samochodu, to zaczęła się ulewa.

Bradlo - najwyższy szczyt Pogórza Myjawskiego

Jak dojechać na Bradlo? Parking blisko szczytu

Bradlo znajduje się w południowo-zachodniej części Słowacji. Dojazd z Bratysławy zajmuje około 80 minut – 116 kilometrów. Droga z południowej Polski liczy prawie 3 godziny. W pobliżu jest granica z Czechami i Austrią. Tak czy inaczej, trzeba się kierować na miejscowość Brezová pod Bradlom. W niej przy drodze będą już znaki prowadzące na górę.

Dojazd na sprawia problemu, ponieważ na sam parking jest droga asfaltowa. Jest cały czas pod górę, więc w okresie zimowym może być ślisko i ciężko będzie dojechać.

  • Współrzędne parkingu pod szczytem: 48.6795, 17.5596.
Bradlo - najwyższy szczyt Pogórza Myjawskiego

Jak dojść do Mauzoleum Milana Rastislava Štefánika?

Dojście do Mauzoleum Milana Rastislava Štefánika zajmuje około 7 minut. To bardzo krótki odcinek mierzący zaledwie 290 metrów po szerokim trakcie. Przy dobrej pogodzie budowlę będzie widać już z parkingu. My niestety nie wiedzieliśmy nic na odległość kilku metrów. Na górę prowadzi zielony szlak. Poniżej jeszcze możesz zobaczyć na mapę trasy.

Bradlo - najwyższy szczyt Pogórza Myjawskiego

Bradlo – najwyższy wzniesienie na Pogórzu Myjawskim

Według mapy, najwyższy punkt Bradla znajduje się 350 metrów dalej, ale poza szlakiem. Na szczycie jest słupek oraz kamienny krąg. Budowę samego mauzoleum rozpoczęto w 1924 roku, a zakończono w 1928. Mauzoleum to budowla z czterema obeliskami. Można obejść ją wokół i zobaczyć z każdej strony.

Milan Rastislav Štefánik to słowacki wojskowy. Port lotniczy w Bratysławie jest jego imienia. Służył we Francuskich Siłach Zbrojnych i Armii Czechosłowackiej. Był jednym z założycieli niepodległej Czechosłowacji. O Stefaniku pierwszy raz dowiedzieliśmy się w Tatrach Niżnych, ponieważ podczas wędrówki na Dumbier – najwyższy szczyt, przechodziliśmy obok schroniska imienia Stefanika.

Słowacja
Słowacja
przewodnik
Mauzoleum Milana Rastislava Štefánika
Mauzoleum Milana Rastislava Štefánika
Mauzoleum Milana Rastislava Štefánika

Inne szlaki na szczyt

  1. Szlak czerwony z Brezová pod Bradlom – 2,7 km, 1 godzina i 17 minut,
  2. Szlak czerwony z Priepasné – 2,5 km, 1 godzina i 8 minut,
  3. Szlak zielony z Široké Bradlo – 2,5 km, 55 minut.
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.