Zamek Ogrodzieniec – dojazd, zwiedzanie, cennik

Zamek Ogrodzieniec to jedna z warowni na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej na Szlaku Orlich Gniazd. Znajduje się w województwie śląskim w małej miejscowości Podzamcze w powiecie zawierciańskim. Budowla została wzniesiona na przełomie XIV i XV wieku z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego.

Zamek Ogrodzieniec to najokazalszy obiekt w systemie Orlich Gniazd leżący na najwyższym szczycie Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej. Obiekt już z daleka wygląda bardzo ciekawie i tajemniczo, a co dopiero jak się jest w środku. W 2019 roku platforma Netflix wyemitowała u siebie serial Wiedźmin, który nagrywany był między innymi w Ogrodzieńcu.

zamek ogrodzieniec zwiedzanie

Jak dojechać do Zamku Ogrodzieniec?

Do Ogrodzieńca dojedziesz od strony Katowic. Z miasta jedź drogą numer 94 na Sosnowiec, w którym musisz pojechać w lewo na drogę numer 86 prowadzącą do Siewierza. W nim zjedź na drogę 78 do Zawiercia. Za Zawierciem skręć w prawo na drogę 791 Ogrodzieniec, Olkusz. Po kilku kilometrach przejedziesz przez Ogrodzieniec i dojedziesz do Podzamcza pod zamek.

Zamek Ogrodzieniec – parking

W okolicach Zamku Ogrodzieniec jest kilka parkingów, z których można skorzystać podczas przyjazdu na zamek. Wszystkie znajdują się do kilku minut marszu od bramy głównej. Dobrą opinią cieszy się parking Zygmar na ulicy Krakowskiej 7 (300 metrów od zamku). Koszt postoju to maksymalnie 10 złotych. 2 inne parkingi znajdują się przy główny ulicy Wojska Polskiego 14 i 6 (500 metrów od zamku).

zamek ogrodzieniec jaki cennik

Godziny otwarcia Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu otwarty jest codziennie od kwietnia do listopada. Od grudnia do kwietnia trzeba sprawdzać aktualne informacje na stronie internetowej zamku. Od 1 grudnia 2019 zamek otwarty jest tylko w weekendy.

 kwiecieńmaj-sierpieńwrzesieńpaździerniklistopad
codziennie10-189-209-199-189-15

Zamek Ogrodzieniec – cennik i bilety wstępu 2020

Na Zamek obowiązują bilety wstępu. Bilet normalny kosztuje 17 złotych a ulgowy 10 złotych. Z ulgowej wejściówki mogą skorzystać studenci do 26 roku życia, emeryci, renciści, osoby z niepełnosprawnościami wraz z opiekunami, a także rodzinom 2+3. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo.

Zamek Ogrodzieniec – zwiedzanie

Zamek możesz zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem. My polecamy zwiedzanie Zamku Ogrodzieniec z audioprzewodnikiem, który sprawnie i z interesującymi historiami oprowadzi Cię po obiekcie. Czas zwiedzania to od 1 godziny do 3 godziny w zależności od tego, czy chcesz tylko obejrzeć zamek i znajdujące się w nim pomieszczenia, czy dowiedzieć się czegoś więcej.

Po wejściu przez bramę główną i zakupie biletu idź w górę traktem prowadzącym do zamku górnego. Po lewej stronie możesz zobaczyć amfiteatr i skałę Wielbłąd. Jeśli spojrzysz przed siebie, to zobaczysz wejście do Sali Tortur. Warto wybrać się tam na samym końcu, ponieważ według mnie jest to najciekawszy element zamku. Teraz skieruj się lekko w prawo i miń ławki.

Jak zwiedzać Ogrodzieniec? – plac zamku

Idź dalej przez do Baszty Bramnej – bramy wjazdowej. Po jej przekroczeniu wejdziesz na Dziedziniec Pański. Tam możesz zobaczyć ogrom zamku, kupić pamiątki na straganach lub zjeść coś w Karczmie Rycerskiej. Jeśli już się rozejrzysz, to zobacz Kuchnię Kurną – tylko nie przeszkadzaj kucharzom! Skieruje teraz swój krok na Zamek Wysoki. Idź dalej do Sypialni Bonera, tylko nie obudź właściciela zamku, Biblioteki, Sali i Baszty Kredencerskiej.

Na tej ostatniej zobaczysz wspaniałe widoki. Dalej bezpiecznie zejdź schodami do Izby Rycerskiej. Wejdź do Kurzej Nogi, a dalej wyjdź na Dziedziniec Gospodarzy. W tym miejscu zwróć uwagę na odrestaurowane drewniane krużganki. Wyjdź po drewnianych schodach na samą górę i idź prosto do Bastionu Beluardu. Przejdź do Baszty Skazańców i podziwiaj widoki rozciągające się z Zamku Ogrodzieniec. Następnie zejdź do Skarba i Prochowni i udaj się z powrotem na Dziedziniec Pański.

ogrodzieniec zamek godziny otwarcia
przewodnik

Zamek Ogrodzieniec – Szlak Orlich Gniazd i Szlak Warowni Jurajskich

Zamek znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd prowadzącym z Krakowa do Częstochowy i na Szlaku Warowni Jurajskich idącym z Mstowa do Rudawy. Oba szlaki już są za nami. SOG przeszliśmy 2 razy. W 2019 zrobiliśmy to z dzieckiem. 166 kilometrów w 9 dni. SWJ przeszliśmy w 2017 roku.

W czasach średniowiecznych, prawdopodobnie za panowania Kazimierza Wielkiego powstał system obronny zwany Systemem Orlich Gniazd. Na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej wybudowane zostały zamki, które znajdowały się w trudno dostępnych miejscach, najczęściej na skałach wapiennych. Głównym celem średniowiecznego systemu była obrona Krakowa przed najazdami wojsk czeskich.

Obecnie są to ruiny zamku, który znajduje się na Jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Zamek znajduje się na górze o wysokości 515,5 m n.p.m. Budowla znajduje się na Szlaku Orlich Gniazd. Zamek jest udostępniony do zwiedzania dla gości indywidualnych jak i grup, a także posiada ofertę ślubną.

Zamek Ogrodzieniec – historia

Pierwsze przesłanki o umocnieniach obronnych w tym miejscu pochodzą z czasów Bolesława Krzywoustego. Prawdopodobnie zostały one zniszczone w trakcie najazdu tatarskiego z 1241 roku. Murowany zamek powstał w tym miejscu z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego.

Budowa zamku przypada na lata około 1350-1370. Kazimierz Wielki budowlę przekazał na własność marszałkowi Królestwa Polskiego – Przedborowi z Brzezia herbu Zadora. Późniejszy król Władysław Jagiełło przekazał zamek Włodkowi z Charbinowic, ród ten zarządzał zamkiem przez około 100 lat.

W późniejszych latach Zamek Ogrodzieniec przechodził z rąk do rąk różnych zamożnych rodów. Ród Bonerów znacznie zmienił i rozbudował budowlę, gdzie wzniesiono czterokondygnacyjne skrzydło, gdzie również została wykuta głęboka na 100 metrów studnia, a także rozbudowuje inne części zamku. Kolejni właściciele również zmieniają wygląd zamku.

Kiedy to Zamek Ogrodzieniec znajdował się w rękach rodu Firlejów dochodzi do dramatycznego zdarzenia – potopu szwedzkiego, kiedy to zamek ulega ograbieniu i dużym zniszczeniom. Zostaje on odbudowany około 1669 roku przez Stanisława Warszyckiego. Niestety jego ciężka praca została zniszczona poprzez ponowny najazd szwedów- budowla ponownie została splądrowana oraz spalona.

Z zamku zachowały się ruiny, które zostały opuszczone na dobre w 1810 roku. Zamek długo niszczał i nie był zagospodarowany. Dopiero zaś po zakończeniu II wojny światowej, w latach 1949- 1951, a także później w latach 1964-1973, podjęto prace konserwatorskie, które miały za zadanie trwałe zabezpieczenie ruin zamku, tak aby móc udostępnić go do zwiedzania.

Współczesna historia zamku to między innymi planer zdjęciowy do wybitnej ekranizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Andrzeja Wajdy. To również na Zamku Ogrodzieniec były realizowane sceny z Bitwy pod Sodden, które znalazły się w produkowanym przez Netflix serialu Wiedźmin.

Zamek Ogrodzieniec – to ciekawa atrakcja znajdująca się na Szlaku Orlich Gniazd. Posiada długą, zawiłą i ciekawą historię, która zachwyci pasjonatów historii. Watro wybrać się do ruin zamku, zwiedzić go i przenieść się w czasie, poznając niezwykłe wydarzenia i fakty związane z tą budowlą, która została wzniesiona kilka stuleci temu, a jednocześnie jest świadkiem dawnej świetności Polski.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.