Krokusy na Starych Wierchach i Maciejowej z PTT Nowy Sącz

Krokusy na Starych Wierchach i Maciejowej z PTT Nowy Sącz

W sobotę 18 kwietnia wybraliśmy się z Polskim Towarzystwem Tatrzańskim z Nowego Sącza w Gorce w poszukiwaniu krokusów. Był to nasz pierwszy wyjazd z tą organizacją turystyczną na górski szlak. Kilka dni przed wyjazdem zapisaliśmy się na wycieczkę na Stare Wierchy i Maciejową. W dość chłodny dzień i przy zmiennej pogodzie, razem z ponad 70-osobową grupą udaliśmy się z Obidowej na Stare Wierchy, dalej na Maciejową, kończąc w Rabce-Zdroju.


Wyruszyliśmy z Nowego Sącza dwoma autokarami w stronę Obidowej. Jechaliśmy przez Krościenko nad Dunajcem, gdzie zrobiliśmy sobie półgodzinną przerwę na kawę i toalety i dalej przez Nowy Targ. Na miejscu byliśmy około 9:30. Zaparkowaliśmy na ostatnim parkingu przed szlabanem. Do zielonego szlaku na Stare Wierchy było tylko kilka kroków.

Na parkingu

Całą grupą ruszyliśmy przed siebie. Wycieczkę prowadziła przewodniczka Joanna Król. Bardzo dużo na wycieczce było dzieciaków, a powodem był jeden autokar z uczniami z jednej z sądeckich szkół. Droga była rozmoczona i błotnista, dlatego już od początku wszyscy mieli brudne buty.

Idziemy do góry 🙂

Od początku także mogliśmy zobaczyć krokusy, jednak przez brak słońca nie były rozwinięte. Podejście było dość spokojnie, bez większych podejść. Wszyscy z uśmiechem pokonywali kolejne kilometry. Mieliśmy śnieg, deszcz, słońce, chmury, wiatr. Do wyboru do koloru.

A za nami

Krokusy z tego słyną, że porastają gorczańskie polany, a najwięcej ich jest na tych terenach przez, które wędrowaliśmy.

Krokusy

Po około godzinie dotarliśmy do Schroniska PTTK Stare Wierchy. Po naszym przyjściu w schronisku zrobiło się tłoczno. Wszyscy weszli do sali jadalnej i na korytarz, a my z Angeliką i kilkoma innymi osobami znaleźliśmy spokojny kącik, przy kuchni turystycznej. Tam zrobiliśmy sobie śniadanie. Tutaj musimy pochwalić gospodarzy schroniska, że zrobili kuchnię turystyczną. Rzadko się to zdarza w innych obiektach. Po przerwie wyszliśmy na zewnątrz, żeby wykonać kolejne i wspólne grupowe zdjęcie.

Angelika gdzieś tam jest 🙂

Dalej ruszyliśmy szlakiem czerwonym na Maciejową. Odcinek kilkukilometrowy przeszliśmy na samym końcu, zamykając grupę. Przodowały oczywiście dzieci.

Na szlaku czerwonym

Doszliśmy wreszcie do Bacówki na Maciejowej. Jest to o wiele mniejsze schronisko niż Stare Wierchy, ale według nas bardziej klimatyczne. Tak nam się wydaje, że zrobili przy schronisku nowy płot. Byliśmy tu przecież przed dwoma miesiącami.

Bacówka na Maciejowej
I znowu razem 🙂

Tutaj także była przerwa, ale i lepsze widoki w stronę Beskidu Wyspowego. Ładnie było widać Luboń Wielki. Następnie zeszliśmy czarnym szlakiem do Rabki-Zdroju, tutaj obok wyciągu.

Widok na Beskid Wyspowy

Ponad pół godziny zajęło nam zejście do Rabki, gdzie przy drodze głównej czekał na nas autokar, który miał zawieźć nas do Nowego Sącza. Po drodze mieliśmy znowu huśtawkę pogodową. Zaczęło strasznie sypać. Już się wydawało, że wróciła zima, ale nic bardziej mylnego :).

Wracamy do Nowego Sącza

Zakończyliśmy swoją pierwszą wycieczkę z PTT Nowy Sącz i musimy przyznać, że była bardzo udana. Co jak co, ale pogoda się udała. Obawialiśmy się, że będzie lalo ale na szczęście tylko posypało. W górach śniegu już nie było, czasem zdarzyły się jakieś miejsca gdzie jeszcze zalegał, ale chyba już wszystkim się on znudził i każdy by wolał piękną wiosenną pogodę.

Trasa

Obidowa Szlak zielony Stare Wierchy (969 m n.p.m.) Szlak czerwony Maciejowa (852 m n.p.m.)  Szlak czarny Rabka-Zdrój

Punkty do książeczki GOT PTTK – 8 punktów

* Obidowa – Stare Wierchy 2 punkty
* Stare Wierchy – Maciejowa 3 punkty
* Maciejowa – Rabka-Zdrój 3 punkty

Informacje

* Data wycieczki 18.04.2015
* Dystans 12 km
* Czas trwania 5g:11m:32s
* Średnia prędkość 3.0 km/h
* Łącznie w górę 230 m
* Łącznie w dół 430 m

Do zobaczenia na szlaku !

Może Ci się spodobać:

Gorce: Niebieskim szlakiem z Rzek na Gorc
Wyświetleń 251
Wyprawę w środowy (09.08.2017), wakacyjny dzień zaplanowaliśmy w Gorce. Wybraliśmy się niebieskim szlakiem na Gorc 1228 m n.p.m. i ta trasa tak nam przypadła do gustu, że także nią się wróciliśmy. A t...
Z Rabki-Zdroju przez Świńską Górę na Maciejową
Wyświetleń 133
Nie ma pracy, nie ma studiów. Te dwie informacje zapowiadają naprawdę górski weekend, gdzieś na okolicznych szlakach. Na początek przychodzi najtrudniejsze pytanie - gdzie jechać?. Okazuje się, że w...
Pożegnanie roku na Kudłoniu w Gorcach
Wyświetleń 130
Kilka dni szukaliśmy fajnego i widokowego szczytu w Gorcach, Beskidzie Wyspowym lub w Beskidzkie Sądeckim. Wybór padł na gorczański Kudłoń i był to dobry wybór. Zakończyliśmy bardzo obfity w wyciecz...
Gorce: Z Ochotnicy Dolnej niebieskim szlakiem na Lubań
Wyświetleń 241
Wybór miejsca dla nas staje się co chwilę trudniejsze. Byliśmy tu i tam i jeszcze tu. A jak przyjdzie gdzieś jechać to jest pytanie gdzie, gdzie, gdzie. Tym razem na wędrówkę zmotywowali nas nasi znaj...
Nowymi szlakami na Lubań, gdzie przyroda walczy z działaniami człowieka
Wyświetleń 227
W minioną środę wybraliśmy się w Gorce, żeby zobaczyć nowe szlaki wytyczone na Lubań i działania człowieka jakie są prowadzone na szczycie i w jego okolicach. Od kilkunastu tygodni w mediach krążą i...

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *