Schronisko PTTK Maciejowa
Gorce,  Małopolskie

Schronisko na Maciejowej – szlak do góry z Rabki-Zdroju

Schronisko PTTK na Maciejowej to kultowe miejsce w Gorcach. Na górę najszybciej można dojść z Jasionowa – przysiółek wsi Olszówka. Najprzyjemniejsza trasa to szlak czerwony z Rabki-Zdroju. 

  • Najkrótszy szlak na Maciejową prowadzi z Jasionowa,
  • Szlak Jasionów – Maciejowa mierzy zaledwie 2,2 km,
  • Czas przejścia tego szlaku to 45 minut,
  • Współrzędne miejsca postojowego w Jasionowie: 49.5873, 20.0230,
  • Nie ma tam większego parkingu – raczej zatoczka na kilka samochodów,
  • Do schroniska warto się wybrać o każdej porze roku,
  • Zimą drogi są dobrze przetarte,
  • Do schroniska można iść z psem,
  • Dalej wycieczkę można kontynuować na Stare Wierchy i Turbacz.

Nasza wycieczka do Schroniska PTTK na Maciejowej z Rabki-Zdroju

Nie ma pracy, nie ma studiów. Te dwie informacje zapowiadają naprawdę górski weekend, gdzieś na okolicznych szlakach. Na początek przychodzi najtrudniejsze pytanie – gdzie jechać? Okazuje się, że w wielu miejscach już byliśmy i trzeba wybrać coś ciekawego.

Szukamy takich szlaków, którymi jeszcze nie wędrowaliśmy. Wychodzi na to, że wybierzemy się w Gorce w okolice Rabki-Zdroju do schroniska PTTK na Maciejowej.

Mapa trasy turystycznej

Rabka-Zdrój – Piątkowa – Rdzawka – Ponice – Bacówka PTTK – Rabka-Zdrój

My wybraliśmy trasę do schroniska z Rabki-Zdroju, jednak nie szliśmy czerwonym szlakiem. Zrobiliśmy dłuższą trasę przez Rdzawkę i Świńską Górę 752 m n.p.m.

Opis szlaku z Rabki-Zdroju do schroniska na Maciejowej – widokowy spacer po Gorcach

W drodze na miejsce obserwujemy zmiany pogody. Czasem słońce, czasem mgły. Prognozy mówią, że powinny być dobre warunki do wędrówki. Dojeżdżamy na miejsce do dzielnicy Nowy Świat poza centrum miasta. S

zukamy odpowiedniego miejsca do parkingu. Zatrzymujemy się na szlaku żółtym między Parkiem Zdrojowym a komisariatem policji.

  • Współrzędne parkingu: 49.598024, 19.960762.

Od razu wchodzimy na szlak i kierujemy się po asfalcie.

Zborkówka

Dochodzimy chodnikiem do drogi głównej na trasie Rabka-Zdrój – Rdzawka. Skręcamy w lewo i po około 200 metrów na moście odbijamy w prawo. Uchodzimy kawałek węższym odcinkiem i widzimy parking, na którym również mogliśmy zostawić samochód.

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.

Przysiółek tutaj nosi nazwę Zborkówka. Po lewej stronie na górce znajduje się leśniczówka.

Maciejowa - schronisko PTTK. Droga z Rabki-Zdroju z dziećmi
Parking w przysiółku Zborkówka

Ścieżka edukacyjno-rekreacyjna „UROCZYSKO – KRZYWOŃ”

Przebiega tędy ścieżka edukacyjno-rekreacyjna „UROCZYSKO – KRZYWOŃ”, której celem jest przejście przez 8 zaznaczonych przystanków. Wędrówka nią zajmie turyście do dwóch godzin. Idziemy z nią kawałek, a potem zmierza ona w kierunku szczytu Krzywoń 627 m n.p.m.

Powoli zdobywamy wysokość. Maszerujemy gęstym lasem, nie mając żadnych widoków. Przekraczamy mały mostek i szeroką drogę odchodzącą w prawo. Uchodzimy może dwa kilometry i stajemy na pierwszej polance. Widoczna z niej jest przede wszystkim Maciejowa, czyli miejsce, do którego zamierzamy dojść.

Znowu wchodzimy do lasu i mijamy kilka kopczyków z kamieni. Żadnych szczytów raczej one nie oznaczają, bo na mapie nie są określone. Teren robi się łagodniejszy, a my przysiadamy na powalonym drzewie, żeby zjeść śniadanie.

Chleb, biały serek, pomidor i herbatka to nasz nowy zestaw na górskie wyprawy. Po kilku minutach ruszamy dalej i spotkamy stado owiec wraz z prowadzącym je bacą.

Maciejowa - schronisko PTTK. Droga z Rabki-Zdroju z dziećmi
Maciejowa - schronisko PTTK. Droga z Rabki-Zdroju z dziećmi

Szczyt Piątkowa 715 m n.p.m. w Gorcach

Po lewej stronie rozciąga się grzbiet szczytu Piątkowa 715 m n.p.m., a po prawej zaczynają się gospodarstwa miejscowości Chabówka. Przebiega tędy również droga numer 47 z Chabówki do Klikuszowej.

Szlak żółty, z którym do tej pory szliśmy, skręca w prawo i zmierza na szczyt Rabska Góra 783 m n.p.m. My wchodzimy na szlak zielony, który właśnie tutaj się zaczyna. Odbijamy w lewo i idziemy chwilę z ekranami akustycznymi.

Maciejowa - schronisko PTTK. Droga z Rabki-Zdroju z dziećmi
Maciejowa - schronisko PTTK. Droga z Rabki-Zdroju z dziećmi
Idziemy bokiem

Widokowa trasa na Babią Górę i Tatry

Hałaśliwą drogę mijamy bokiem i widzimy w oddali Beskid Żywiecki z Babią Górą 1725 m n.p.m. i Policą 1369 m n.p.m.

Bliżej zauważamy wcześniej wspomnianą Rabską Górę 783 m n.p.m., a dodatkowo Świńską Górę 754 m n.p.m., Kulakowy Wierch 840 m n.m. czy pasmo Turbacza. Kierujemy się prosto w stronę Rdzawki.

Maciejowa - schronisko PTTK. Droga z Rabki-Zdroju z dziećmi

Miejscowość Rdzawka

Schodzimy do centrum miejscowości i od razu zauważamy dwie tabliczki, które wskazują drogę. Skręcamy w prawo i idziemy w stronę kościoła.

Po minięciu domu rekolekcyjnego „Wiktoria”, przy parkingu skręcamy w lewo i przez wąski mostek pokonujemy Kubanowski Potok.

Maciejowa - schronisko PTTK. Droga z Rabki-Zdroju z dziećmi
Rdzawka

Z Rdzawki na Świńską Górę w Gorcach

Chwilę trasa prowadzi nas asfaltem, a później już wchodzimy na przyjemną polną ścieżkę ze wspaniałymi widokami. Najbardziej rzuca się w oczy Babia Góra 1725 m n.p.m., która góruje nad okolicznymi wzniesieniami.

Po drodze napotykamy na miejsce odpoczynku, czyli drewniane ławki i starą wersalkę:). Tym sposobem docieramy pod Świńską Górę 754 m n.p.m. Tuż pod nią odbijamy prostopadle w lewo i schodzimy do wioski Ponice.

Droga do Bacówki
Droga do Bacówki
Droga do Bacówki

Bacówka PTTK na Maciejowej w Gorcach – informacje

Stajemy na drodze głównej i idziemy już bezpośrednio do Bacówki PTTK na Maciejowej. Długi czas wędrujemy polanami. Mijają nas quadowcy zjeżdżający w dół. Przystajemy przy studni i tam siadamy, żeby zjeść drugie śniadanie.

Dalej trawersujemy zbocza Sołtysiego Turbacza 809 m n.p.m. i przechodzimy przez Las Pański wprost na Maciejową. Najbliższe otoczenie schroniska wita nas błotem. Na miejscu są oznakowania z kierunkiem na Stare Wierchy i Turbacz.

Wchodzimy na chwilę do środka i jemy obiad, jeśli kanapki można nazwać obiadem. Jest tutaj kilka osób. Siadamy w korytarzu. Jesteśmy tutaj kolejny raz i zawsze miło wspominamy Maciejową. Dochodząc tutaj, pokonaliśmy już wszystkie podejścia na trasie. Teraz czeka nas już tylko zejście w stronę Rabki-Zdroju.

W sali ogólnej znajduje się kominek, drewniane stoły, jest też ładny taras, z którego można podziwiać przepiękną panoramę. Pokoje są urządzone skromnie, ale gustownie.

Droga do Bacówki
Droga do Bacówki
Schronisko na Maciejowej
Droga do Bacówki
Droga do Bacówki

Wyciąg narciarski Maciejowa-Ski

Mijamy szczyt, wyciąg narciarski Maciejowa-Ski i dość sporo turystów, którzy zmierzają w kierunku schroniska.

Przechodzimy teraz przez przepiękne gorczańskie polany, delektując się widokami. Słońce zbliża się już do zachodu. Niedługo zrobi się ciemno, a my musimy dotrzeć jeszcze do samochodu.

Droga do Bacówki
Droga do Bacówki

Wracamy do Rabki-Zdroju

Schodzimy do Rabki-Zdroju i przechodzimy przez miejski park. Szukamy drogi do auta. Po 10 minutach jesteśmy już na miejscu. Zadowoleni, że przeszliśmy 20-kilometrową trasę, jedziemy do miejsca noclegowego, które zarezerwowaliśmy dzień wcześniej.

Cześć! :) Jeśli znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, gdy wrzucisz nam napiwek do blogowej skarbonki. Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *