Na Stożek Wielki z Przełęczy Kubalonka w Beskidzie Śląskim

Stożek Wielki to szczyt w Beskidzie Sląskim, który jest w tym paśmie trzecim co do wielkości i posiada miano granicznego, bo leży na granicy dwóch państw – Polski i Czech. Jeśli chodzi o naszą wizytę w tym miejscu, to musimy się przyznać, ale byliśmy dobre kilka lat temu. Wymagało to od nas, aby w tym rejonie odnowić wpisy i na nowo odwiedzić Stożek Wielki. 

Stożek Wielki

Główny Szlak Beskidzki w Beskidzie Śląskim

Wiele osób zwraca uwagę w Beskidach na czerwony szlak, bo jest to najdłuższa wyznaczona w terenie trasa zwana Głównym Szlakiem Beskidzkim. My jak się okazało, mamy dość sporo już na swoim koncie, ale są to połączone odcinki, które przeszliśmy przy okazji odwiedzania różnych szczytów. Podczas wycieczki na Stożek Wielki także udało się na nim być i przedreptać kilka kilometrów. Ale naszym marzeniem jest przejść go kiedyś całego jak warunki i czas na to pozwolą. Nawet w jednym miejscu schodząc ze Stożka, weszliśmy jeszcze na odcinek, który dawniej istniał jako szlak czerwony. Niestety w tym momencie nie istnieje i prawdopodobnie nie można tam chodzić, ale my obraliśmy sobie wariant, że go przejdziemy. Trochę wspomagaliśmy się aplikacją w telefonie.

Główny Szlak Beskidzki

Przełęcz Kubalonka – parking

Przełęcz Kubalonka jest rozchwytywana przez zmotoryzowanych turystów, którzy chcą zdobyć pobliskie szczyty. My akurat zostawialiśmy tutaj samochód i zmierzaliśmy w kierunku Stożka Wielkiego. Za cały dzień parkowania zapłaciliśmy 8 złotych, bo godzinowo by się nam nie opłacało. Wychodziło drożej (obok nas ludzie płacili 3 złote za godzinę). Paragon uregulowaliśmy po powrocie do samochodu, bo z samego rana nie było nikogo do poboru opłat.

Przełęcz Kubalonka parking

Opis szlaku z Przełęczy Kubalonka na Stożek Wielki – mapa trasy

Rozpoczynamy wędrówkę dość wcześnie rano, bo wiemy, że pogoda ma nas rozpieszczać w wysokich temperaturach. Startujemy z parkingu na Przełęczy Kubalonka znajdującej się na wysokości 758 m n.p.m. Szukamy czerwonych znaków, jednak w pobliżu mamy tylko zielone. Okazuje się, że musimy przejść przez drogę nr 941 i podejść nad dom znajdujący się naprzeciw parkingu.

Pierwsze co to zdobywamy szczyt 818 m n.p.m., który nie ma nazwy, a następnie kierujemy się na szczyt Beskid mierzący 824 m n.p.m. Trasa na początku jest stosunkowo łagodna, porównując nasze ostatnie wyjścia na szczyt Szczebel w Beskidzie Wyspowym, czy dzień wcześniej odwiedziny Schroniska Szyndzielnia i dalej przez Schronisko Klimczok powrót do Bystrej.

Szlak z Kubalonki na Stożek
Nowo poprowadzony szlak GSB
przewodnik
Widoki z Głównego Szlaku Beskidzkiego

Pierwszym etapem jest przejście odcinka liczącego około 4 kilometrów. Po około jednej godzinie i trzydziestu minutach docieramy do Przełęczy Łączecko znajdującej się na 774 m n.p.m. W tym miejscu okazuje się, że planując wyjście do schroniska jednym szlakiem, jest aktualnie nierealne. A to dlatego, że na kolejnym odcinku jest przeprowadzana ścinka drzew. Pierwszy raz nam było głupio wchodzić na szlak i wzięliśmy mapę do ręki i od razu wpadł nam alternatywny pomysł. Na przełęczy z czerwonego szlaku zmieniliśmy na niebieski, który okazał się praktycznie o 600 metrów krótszy. W jednym miejscu nawet mieliśmy rozległą panoramę na Beskid Śląski, który prezentował się wybornie. Delikatne podejścia rozłożyły się w terenie i okazało się, że wyjście nie było trudne. Po dojściu do skrzyżowania szlaków zostało nam jeszcze dziesięć minut dreptania do celu. 

Przełęcz Łączecko
Widok na Beskid Śląski

Schronisko PTTK Stożek

Schronisko PTTK Stożek leży na 957 m n.p.m. w miejscu, gdzie mamy przepiękną panoramę na Beskid Śląski. Nic tylko sobie usiąść i podziwiać. Co ciekawe, warto tutaj dotrzeć, bo swoją historią obiekt zachwyca. Bowiem jest to najstarsze schronisko w Beskidzie Śląskim po polskiej stronie. Jeśli chodzi o zakwaterowanie w tym miejscu, to jest możliwe dla 90 osób, w tym 72 miejsca na łóżkach i 18 miejsc w pokojach wieloosbowych i na podłodze. Obiekt ten cieszy się możliwością przygotowania posiłków w kuchni, czy udostępnienia bufetu, jadalni i ławek na zewnątrz pod parasolami, a także sali telewizyjnej. W zimie osoby korzystające z wyciągów w pobliżu schroniska znajdą dwa narciarskie, krzesełkowe i talerzykowe.

Schronisko Stożek

My wchodząc do środka, próbowaliśmy sobie przypomnieć wnętrze tego obiektu, bo dawno nas tu nie było. A zastaliśmy tutaj spokój. Dwie osoby wyglądały, jakby szły Głównym Szlakiem Beskidzkim, gdzie zaczynały od Ustronia i miały przed sobą jeszcze kilkanaście dni wędrówki. W pomieszczeniu nie było żadnych turystów oprócz tych, którzy nocowali w samym obiekcie.

Patrząc na zegarek, to było lekko przed dziewiątą. W schronisku serwowane były tylko zestawy śniadaniowe, to jajko na boczku, to kiełbaski. My smakosze zup pomidorowej i żurku zostawiliśmy zamówienie. Schronisko to do tanich nie należy. Zgadzamy się, zupy były droższe od tych dostępnych w np. Schronisku na Szyndzielni, jednak czasem warto dołożyć te 1,5 złotych, bo smak był o wiele lepszy, przynajmniej mojego żurku. Nie jestem pewna, ale tutaj miałam więcej na talerzu. 

Schronisko Stożek

Jakim szlakiem na Stożek Wielki?

Stożek Wielki, który mierzy 978 metrów n.p.m., nie leży na żadnym szlaku. Jednak można zdobyć go, zmierzając za szlakami do Schroniska PTTK Stożek i od niego podejść 100 metrów lub kierować się do łącznika szlaków pod szczytem od strony północnej i dalej do niego iść już za słupkami granicznymi. 

Czerwonym szlakiem:

  1. Przełęcz Kubalonka – Schronisko PTTK Stożek 
  2. Ustroń Polana – łącznik pod Stożkiem Wielkim

Zielonym szlakiem:

  1. Wisła Głębce – łącznik pod Stożkiem Wielkim
  2.  Istebna (Bucznik) – Schronisko PTTK Stożek 

Żółtym szlakiem:

  1. Wisła Dziechcinka – łącznik pod Stożkiem Wielkim
  2. Jablunkov (Czechy) – łącznik pod Stożkiem Wielkim

Pozostałe, którymi uda się połączyć z wyżej wymienionymi:

niebieskim szlakiem z:

  1. Wisły Głębce
  2. Wisły Dziechcinka
  3. Jablunkov (Czechy)

zielonym z:

  1. Hradek (Czechy)

Stożek Wielki – Przełęcz Kubalonka

Ze Stożka Wielkiego na Przełęcz Kubalonka można wrócić tak samo lub na początku zmienić trochę przebieg szlaku. Iść przez Kyrkawicę, a następnie Kiczory do Przęłęczy Łączecko. Ten odcinek jest mniej atrakcyjny widokowo, jednak na trasie można zobaczyć grzyby skalne. 

Grzyby Skalne na Kyrkawicy

Kamera Stożek

Jak chcemy się dowiedzieć i zobaczyć jak jest aktualnie w rejonie Stożka, to zawsze zerkamy na tę kamerę. Jest to widok z górnej stacji na stok. Warto tam zaglądać, żeby sprawdzić aktualną pogodę w Beskidzie Śląskim. 

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.