Chełmiec w Górach Wałbrzyskich – najkrótszy szlak na szczyt
Chełmiec jest „najwyższym” szczytem Gór Wałbrzyskich. Odwiedzając go, znajdziecie tabliczkę z nazwą szczytu, Radiowo-Telewizyjny Ośrodek Nadawczy, krzyż i wieżę widokową, a także miejsce na ognisko.
- Tak naprawdę Chełmiec najwyższym szczytem pasma nie jest,
- To drugie wzniesienie pod względem wielkości, pierwszym jest zatem Borowa 854 m n.p.m,
- Jest wyższa od Chełmca zaliczanego do Korony Gór Polski,
- Zobacz opisy wszystkich szczytów do Korony Gór Polski,
- Na szczycie stoi wieża widokowa,
- Otwarta jest w piątek, sobotę i niedzielę od 10 do 18,
- Pieczątka do książeczki znajduje się przy wejściu.
Najkrótszy szlak na Chełmiec w Górach Wałbrzyskich
- Najkrótszy szlak na Chełmiec prowadzi ze Szczawna-Zdroju – opis poniżej,
- Oznaczony jest kolorem niebieskim,
- Mierzy 2,5 km,
- Czas wejścia to około 60 – my tak szliśmy,
- Współrzędne parkingu na początku najkrótszego szlaku w Szczawnie-Zdroju: 50.7904, 16.2304.
Chełmiec czy jednak Borowa?
Ciekawostką jest, że w czasie kiedy został wykonany pomiar, jego wysokość została ustalona do punktu geodezyjnego umieszczonego na szczycie wieży widokowej, która ma 18 metrów wysokości.
W ten sposób szczyt mierzący 851 m n.p.m. po dodaniu 18 metrów wysokości został zaliczony jako mierzący 869 m n.p.m. i w ten sposób Chełmiec stał się najwyższym punktem Gór Wałbrzyskich.
W 2014 roku ta wieża pozostawała w remoncie, także wyjść na nią nie mogliśmy. A czy Wam się udało? Jak w tym momencie wygląda sytuacja na Chełmcu? Podzielcie się z nami nowinkami.
Jaki szlakiem wyjść na Chełmiec?
- Szlakiem niebieskim z miejscowości Szczawno-Zdrój spod Hotelu Maria Helena (czas przejścia 1:50 h, długość 4,6 km),
- Szlakiem żółtym miejscowości Wałbrzych-Biały Kamień przez Rosochatkę (czas przejścia 1:50 h, długość 4,4 km),
- Szlakiem zielonym z Lubomina (czas przejścia 1:45 h, długość 4,3 km)
- Szlakiem niebieskim z Boguszów – Gorce Os. Grunwaldzkie przez Chełmiec Mały (czas przejścia 1:10 h, długość 2,7 km).
Parking przy szlaku
Zaparkowaliśmy na parkingu przy szlaku niebieskim.
- Współrzędne postoju: 50.7904, 16.2304,
- Postój jest bezpłatny.
Opis najkrótszego szlaku
Tego samego dnia przenieśliśmy się w Góry Wałbrzyskie w celu zdobycia Chełmca 851 m n.p.m. Jest to drugi co do wielkości szczyt pasma, bo wyższa jest przecież Borowa.
Patrząc na wykaz szczytów Korony Gór Polski, można powiedzieć, że wyjście na niego nie powinno sprawić trudności, bo szczyt nie przekracza nawet 900 metrów. Ci, co na niego się udadzą, zwłaszcza szlakiem niebieskim ze Szczawna-Zdroju to nie zapomną tego wyjścia do końca życia.
Już od samego początku szczyt prezentował się okazale. Od razu weszliśmy do lasu. Najpierw szliśmy delikatnie po prostym, aż do małego stawu. Polecamy tutaj głębszy odpoczynek. Szlak się bardzo dobrze oznaczony i nie ma żadnych trudności.
Ostro pod górę
Następnie wchodzimy na drogę i idziemy z nią przez jakieś 300 metrów. Potem szlak odbija w prawo i tutaj zaczyna się męczarnia. Muchy, ciepło, muchy i muchy. Idzie się tak jakąś godzinę. Nogi pod koniec dawały o sobie znać jak nigdy.
Usłyszeliśmy głosy gdzieś w górze i wiedzieliśmy, że szczyt jest coraz bliżej. Gdy zobaczyliśmy krzyż, byliśmy szczęśliwi, że to już koniec. Jak dotarliśmy na szczyt, to wszyscy jakoś dziwnie na nas patrzyli. Zmęczeni, ale szczęśliwi podeszliśmy do szlakowskazu.
Wieża widokowa na szczycie
Później okazało się, że wieża widokowa jest zamknięta z powodu remontu. Druga wieża w Sudetach i druga remontowana. Wielka szkoda, bo ze szczytu rozciągają się naprawdę ładne widoki. Schodziliśmy tym samym szlakiem, tylko na górze wędrując chwilę żółtym. Dotarliśmy do Wałbrzycha około 15 i pojechaliśmy w poszukiwaniu noclegu.
Wieża widokowa na Chełmcu podobno otwarta jest w piątki, soboty i niedziele od 10:00 do 18:00. Jeśli ktoś potrzebuje pieczątkę, to znajduje się przy wejściu do środka.
Druga strona niebieskiego podejścia mocno podobna w charakterze ,,muchy, muchy itd”. Wieża czynna w soboty i niedziele, wstęp wolny, widok genialny! Szkoda, że szlak trochę marnie oznaczony. Pozdrawiam.
Dzięki za informacje! Na Chełmiec trzeba się pomęczyć. 🙂
Wygląda na to, że do wieży widokowej na Chełmcu mamy szczęście. Byliśmy na niej z żoną 10 czerwca 2018 i dzisiaj (6.6.2020 – tylko pod wieżą, ale była otwarta dla chętnych). Gratuluję przejścia tej trasy – podejście niebieskim szlakiem to najtrudniejsza opcja ze względu na największe zagęszczenie poziomic i błoto oraz śliskie kamienie po deszczu.
My weszliśmy na szczyt Chełmca końcem sierpnia 2019 r. i wieża była wciąż zamknięta 🙁 Rozmawialiśmy z pewnym Panem, który kilkukrotnie odwiedzał to miejsce i powiedział nam, że za każdym razem wszystko było pozamykane na cztery spusty… A widoki, podejrzewamy, że są genialne, tym bardziej szkoda!
Pozdrawiamy 🙂
Bardzo wielka szkoda. To tyle lat i widzimy, że bez zmian.
Hmmm…. Po pierwsze Borowa ma 853 m, a po drugie to gdzie Borowa a gdzie Ziemia Kłodzka 🙂 ?
Wieza widokowa juz jest na ukonczeniu i prawdopodobnie z poczatkiem listopada bedzie dostepna dla turystow. Tutaj kilka fotek: http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/jedlina-zdroj-budowa-wiezy-widokowej-na-borowej-dobiega,4286300,artgal,t,id,tm.html
Hmmm, po pierwsze gdzie tu pada odniesienie do Ziemi Kłodzkiej, po drugie warto się czepiać jednego metra? Chill out man