Zwiedzamy Spałę. Jakie atrakcje warto w niej zobaczyć?
Spałę do tej pory znaliśmy z ośrodka przygotowań naszych olimpijczyków. Można było w niej spotkać polskich siatkarzy, lekkoatletów czy zapaśników. Ośrodek słynie on z nowoczesnej infrastruktury, a także bogatych tradycji sportowych. Spała to mała osada w powiecie tomaszowskim.
Co robić w centrum Spały?
Zwiedzanie Spały warto rozpocząć od centrum, czyli od kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Korony Polskiej. W jego pobliżu znajduje się park wybudowany w angielskim stylu. Jest tam wiele ciekawych drzew i fontanną. Dalej mamy Dom Pamięci Walki i Męczeństwa Leśników i Drzewiarzy Polskich, a także posąg żubra i most generała broni Tadeusza Buka. Na zwiedzanie Spały warto przeznaczyć sobie minimum 2 godziny.
Spalski Park Krajobrazowy
Spalski Park Krajobrazowy został założony w 1995 roku i należy do zespołu Nadpilicznych Parków Krajobrazowych. Został utworzony w celu ochrony rzeki Pilicy i jej cennych przyrodniczo terenów. Park jest obszarem, w którym można obejrzeć naturalny krajobraz z ciekawym światem zwierzęcym i roślinnym. Jego historia sięga czasów średniowiecznych. Leży na styku historycznych krain: Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza. Będąc w Spale, warto przespacerować się czerwonym szlakiem, ścieżką przyrodniczą do żubrów i odwiedzić Szaniec Hubala – budowlę z kamieni w kształcie pierścienia.
Bunkier w Konewce
Bardzo tajemniczym miejscem w okolicach Spały jest bunkier w Konewce. Widzieliśmy wiele pozytywnych opinii i chcieliśmy odwiedzić miejsce, które jest uważane za jedno z najbardziej tajemniczych w Polsce. Niestety poza sezonem było ono zamknięte w dni tygodnia, a my akurat tak trafiliśmy. Bunkier znajdujący się pośród lasu robi ogromne wrażenie i tylko wielka szkoda, że nie udało nam się wejść do środka.
Sosna na szczudłach i grota świętego Huberta
Jadąc ze Spały do Inowłodza, tuż za centrum znajduje się po lewej stronie oznakowany parking. Tam się można zatrzymać i rozpocząć krótki spacer w kierunku groty świętego Huberta oraz sosny na szczudłach. Dojście do nich nie jest oznakowane żadnymi tabliczkami.
W las prowadzi wydeptana wąska ścieżka, dlatego trzeba jej poszukiwać. Po krótkim spacerze dotarliśmy do groty świętego Huberta. Jest nim ułożony z głazów monument, który podobno upamiętnia polowania z udziałem cara Aleksandra II. Myśliwi umieścili na miejscu tablicę z dedykacją dla prezydenta Ignacego Mościckiego.
Idąc ścieżką dalej, dotarliśmy do obszernej drewnianej wiaty, która znajduje się tuż nad Pilicą. Aby dojść do sosny na szczudłach, musieliśmy tam skręcić w lewo i iść przez kilka minut wzdłuż rzeki. Jest to ciekawe miejsce do zobaczenia, a podobna tylko większa jest w Wełeczu na Ponidziu w województwie świętokrzyskim.