Polskie piramidy – Wietrzychowice, Sarnowo i Gaj Stolarski
Gaj Stolarski, Wietrzychowice i Sarnowo to miejsca w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie można zobaczyć megalityczne grobowce zwanymi polskimi lub kujawskimi piramidami. Są to jedne z najstarszych zabytków znajdujących się na terenie Polski, dlatego zwiedzając województwo, koniecznie zdecydowaliśmy się pojechać w te miejsca. Grobowce mogą mieć nawet ponad 5500 lat. Gaj Stolarski odpuściliśmy, ponieważ bardzo padało, a wypogodziło się przy następnych miejscach.
Grobowce megalityczne w Sarnowie
Po falstarcie w Gaju Stolarskim przyjechaliśmy na parking w Sarnowie. Tam do megalitów kujawskich mieliśmy kilka minut. Miejsce wygląda bardzo tajemniczo, jest ciekawe i znajdują się tam tablice informacyjne, dzięki którym bliżej możemy poznać miejsce, w którym się znajdujemy. Te piramidy wyglądają inaczej niż egipskie. Ciągną się wzdłuż, a nie wzwyż i datowane są na 3500 lat p.n.e.
Na miejscu zobaczyliśmy 9 grobów megalitycznych nazywanych przez miejscowych żalkami, a przez wielu kujawskimi ze względu na swoje położenie. Badanie, które wykonało Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne z Łodzi, pozwoliła je zrekonstruować i szczegółowo zbadać. W środku znaleziono łyżki, naczynia gliniane, topory bojowe i groty strzał. Współrzędne grobowców w Sarnowie: 52.487598, 18.753450.
Dlaczego zbudowano kujawskie piramidy?
Zadawaliśmy sobie pytanie, dlaczego powstały tak sporej długości grobowce megalityczne? Odpowiedź znaleźliśmy bardzo szybko. Grobowce powstały dla naczelników rodów. Pozostali byli grzebani nieopodal na płaskim cmentarzu. Co ciekawe w jednym z tak dużych grobowców znaleziono ciało tylko jednej kobiety. Uważa się, że musiała być kimś bardzo ważnym. Głazy, które mogliśmy oglądać z zewnątrz, ułożono, aby zapobiec rozmyciu oraz uświęcić obszar, w którym przebywał zmarły.
Jak dojechać do cmentarzyska w Sarnowie?
My na parking dojechaliśmy od strony wsi Wola Sosnowa. Jest tam dobra droga, która doprowadza na sam parking. Ten jest obszerny, a przy nim znajduje się również zadaszona ławka. Przy głównej drodze można natknąć się na tablice prowadzące na miejsce. Z parkingu do pierwszego grobowca idzie się około 2 minuty. Współrzędne: 52.487727, 18.753505.
Park Kulturowy w Wietrzychowicach
Z Sarnowa przejechaliśmy do Wietrzychowic, gdzie znajduje się kolejne tajemnicze miejsce. Zatrzymaliśmy się na parkingu przy drodze i ruszyliśmy w kierunku cmentarzyska. Dojście do piramid zajmuje 10 minut dobrze wydeptaną i malowniczą ścieżką. Na miejscu znajduje się 5 grobowców i są również specjalne tablice, na którym poznamy szczegóły i historię tego miejsca.
Jeden z grobowców w Wietrzychowicach ma ponad 100 metrów długości. Zwyczajem dawnych plemion zamieszkujących te tereny była budowa kamienno-ziemnych budowli. Te polskie piramidy zbudowane zostały wcześniej niż te egipskie. Do tej pory nie wiedzieliśmy, że takie zabytki znajdują się w Polsce. A Ty? To miejsce jest mało znane wśród turystów, dlatego nie spotkamy tam wielu ludzi. Współrzędne parku kulturowego w Wietrzychowicach: 52.409849, 18.874692.
Jak dojechać do megalitów w Wietrzychowicach?
Jadąc w kierunku Wietrzychowic, przejechaliśmy przez Izbicę Kujawską i wjechaliśmy na drogę numer 269. W miejscowości Naczachowo skręciliśmy na Wietrzychowice i trzymając się drogi głównej, dojechaliśmy na parking znajdujący się po prawej stronie. Parking został specjalne wytyczony dla osób chcących odwiedzić megality kujawskie. Współrzędne parkingu: 52.405820, 18.870200.
Podczas podróży po Polsce polecamy zobaczyć jeszcze Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim oraz Długopole-Zdrój.
Jutro jadę Waszym śladem. 😉