Muzeum Powstania Warszawskiego i film „Miasto ruin” – zwiedzanie z dzieckiem
Muzeum Powstania Warszawskiego jest jednym z najciekawszych i mogę nawet powiedzieć obowiązkowych miejsc na mapie atrakcji Warszawy. Zostało otwarte w przeddzień sześćdziesiątej rocznicy tego wydarzenia, w roku 2004. Inicjatorem jego powstania był prezydent Lech Kaczyński.
Teraz gdy piszę ten wpis, to jest rok 2020 i właśnie muzea zostały zamknięte z powodu koronawirusa. A jeszcze jak wpisałem sobie Muzeum Powstania Warszawskiego w wyszukiwarce Google, to po prawej stronie dostałem informację, że „Odwiedzone w lutym 2019 r. Już kiedyś dodałem wzmiankę o muzeum w obszernym tekście o zwiedzaniu atrakcji Warszawy.
Gdzie znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego i jak do niego dojechać z centrum miasta?
Muzeum umiejscowione jest przy ulicy Grzybowskiej 79, w zabytkowym budynku dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich z początku XX wieku. Uwaga! Wejście do niego znajduje się od strony ulicy Przyokopowej.
Usytuowanie na dobrze skomunikowanej z innymi dzielnicami warszawskiej Woli sprawia, że bardzo łatwo do niego dotrzeć. Z centrum dojedziemy tutaj autobusami linii 102, 105, 190, tramwajami 1, 11, 22, 24 oraz drugą linią metra.
Dojazd samochodem i nasz parking przy ulicy Grzybowskiej
Od Rynku w Warszawie dojazd zajmuje od 5 do 10 minut, ponieważ to 3 kilometry drogi – ulica Długa, Aleja Solidarności i Towarowa. Trasa piesza długościowo wygląda podobnie. Czas przejścia to 45 minut. My przyjechaliśmy samochodem, więc poszukiwaliśmy parkingu. Ten znaleźliśmy 200 metrów od wejścia na ulicy Grzybowskiej. Współrzędne geograficzne: 52.232939, 20.979726. Samo muzeum nie posiada prywatnego parkingu dla zwiedzających.
Czy warto iść z dziećmi do Muzeum Powstania Warszawskiego?
My Muzeum Powstania Warszawskiego zwiedzaliśmy z malutkim dzieckiem w chuście, więc nie było żadnego problemu. Widzieliśmy też wiele rodzin z dziećmi w różnym wieku. Od 3 do kilkunastu lat. Jedne były zachwycone z oglądania inne znudzone, więc to chyba to indywidualna sprawa. Ciężko w tym przypadku powiedzieć. Opinie w Internecie też się różnią. Czas zwiedzania muzeum to około 2 godziny i na to także trzeba zwrócić uwagę.
Zwiedzamy Muzeum Powstania Warszawskiego – co można w nim zobaczyć?
Cała ekspozycja Muzeum Powstania Warszawskiego ulokowana jest na trzech kondygnacjach zabytkowego budynku. Zajmuje ona łączną powierzchnię 3000 m2. Wystawiono dla zwiedzających ponad 1000, z zebranych 30 000 eksponatów z czasów okupacji hitlerowskiej. Są to unikatowe fotografie i inne pamiątki, broń z tamtych czasów, listy oraz różne osobiste przedmioty. Chodząc po brukowanych alejkach muzeum, mamy wrażenie przeniesienia się w czasie do okresu wojny. I do tego ten dźwięk wydobywający się z głośników, który nadawał wielkiego klimatu.
Głównym celem Muzeum Powstania Warszawskiego jest zbieranie i dokumentowanie pamiątek po tym niezwykłym wydarzeniu. Placówka prowadzi też działalność badawczo-naukową i edukacyjną na temat historii Polskiego Państwa Podziemnego. Podczas zwiedzania mogliśmy obejrzeć ciekawie zaprezentowaną codzienność polskiej ludności podczas okupacji.
W muzeum historia opowiadana jest dźwiękiem, światłem i obrazem
Nie było to zwykłe muzeum, brak w nim tradycyjnych gablot i nudnych plansz z opisami. Jest to miejsce interaktywne i narracyjne, stworzone z myślą o oddziaływaniu na wszelkie zmysły zwiedzających. Co musimy pochwalić to to, że twórcy całkowicie odeszli od tego, co nudne, sztampowe i kojarzące się z nieciekawymi wycieczkami do muzeum. Jako wzór służyły im m.in. United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie i Muzeum Terroru w Budapeszcie.
Historia opowiadana jest tu dźwiękiem, światłem i obrazem. Stworzono miejsce atrakcyjne dla odwiedzających. W Muzeum Powstania Warszawskiego odtworzona została wiernie atmosfera zniszczonej Warszawy, którą poznamy dzięki archiwalnym nagraniom, muzyce, wielu podświetlanym ekranom, tablicom multimedialnym i innym nowoczesnym rozwiązaniom technicznym, przybliżającym widzom tematykę wojenną.
Krok po kroku, dzień po dniu poznajemy historię okupowanej Polski, Warszawy jak i samo Powstanie. W pomieszczeniach na ścianach wiszą kartki z datami i krótkim opisem przebiegu powstania. Każdy może je sobie zbierać, a później zabrać na pamiątkę. Zaraz przy wejściu, korzystając z zabytkowych aparatów telefonicznych, wysłuchać możemy autentycznych wspomnień pięciorga powstańców.
Co ciekawego dla dzieci znajduje się w Muzeum Powstania Warszawskiego?
Jednym z najciekawszych eksponatów Muzeum Powstania Warszawskiego jest replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1, który spodoba się dzieciom. Znajduje się on w olbrzymiej dawnej hali kotłów elektrowni. Dużą rolę odgrywa tutaj światło i dźwięk, dodające klimatu czasów wojny.
W Sali Małego Powstańca na najmłodszych zwiedzających Muzeum Powstania Warszawskiego czeka teatrzyk pokazujący wydarzenia sprzed siedemdziesięciu lat. Dzieci mogą tu wcielić się w postaci harcerzy walczących w powstaniu, sanitariuszek, odbić pamiątkowe stemple pocztowe czy ułożyć puzzle. Zobaczą także zabawki, jakimi bawili się ich rówieśnicy w czasie wojny (misie, szmaciane lalki). Nie znajdziemy tu natomiast żadnych zabawek militarnych. W tym pomieszczeniu znajduje się także replika słynnego pomnika Małego Powstańca, zaprojektowanego przez Jerzego Jarnuszkiewicza.
Film „Miasto ruin”, czyli Warszawa w 1945 roku z lotu ptaka w 3d
Zwiedzający Muzeum Powstania Warszawskiego mogą w specjalnie przystosowanej sali obejrzeć film powstały w technice 3d – „Miasto ruin”. Jest to krótki obraz pokazujący cyfrowe odtworzenie zniszczonego, zrujnowanego wojennymi atakami miasta. Widzimy Warszawę z pokładu samolotu Liberator, który nadlatywał z Włoch i zrzucał żywność oraz broń dla powstańców.
Muzeum Powstania Warszawskiego posiada 32-metrową wieżę widokową z symbolem Polski Walczącej oraz umiejscowioną na szczycie flagą. Zwiedzający mogą z tarasu widokowego podziwiać panoramę Woli oraz zachodniego Śródmieścia. Na zwiedzenie całej ekspozycji zgromadzonej wewnątrz budynku, a także obejrzenie filmu „Miasto ruin” należy poświęcić około 2 godzin. Jego najważniejszym elementem jest bez wątpienia Mur Pamięci o długości 156 m. Wyryto na nim około 11 tysięcy nazwisk żołnierzy Armii Krajowej, którzy oddali życie w czasie powstania.
Dodatkowe pół godziny możemy przeznaczyć na przejście się po otaczającym muzeum Parku Wolności oraz na zajrzenie do schronu Ringstand 58c.
Cennik biletów wstępu, godziny otwarcia i inne informacje praktyczne
- Adres: ul. Grzybowska 79, 00-844 Warszawa,
- Obecnie z powodu koronawirusa jest nieczynne,
- W normalnym okresie otwarte w:
- 6 dni w tygodniu od 10:00 do 18:00,
- We wtorki nieczynne.
- Ceny biletów wstępu: normalny 25 złotych, ulgowy 20 złotych,
- Bilety do Muzeum Powstania Warszawskiego można zarezerwować i zakupić online,
- Czas zwiedzania to 2 godziny,
- W poniedziałek wejście do muzeum jest za darmo,
- Można płacić kartą,
- Wypożyczenie audioprzewodnika kosztuje 10 złotych,
- W sklepie online można zakupić pamiątki.