Pogórze Przemyskie – kraina znajdująca się na terenie województwa podkarpackiego przy granicy z Ukrainą. Ograniczone od północy i zachodu rzeką San, od południa Górami Sanocko-Turczańskimi, a od wschodu naszym zagranicznym sąsiadem. Jeszcze mało kto o niej wie, chociaż my jesteśmy pewni, że Park Krajobrazowy Pogórza Przemyskiego da się polubić już od pierwszego zobaczenia.
Na pogórzu spędziliśmy 3 dni. Odwiedziliśmy spokojne miasta, malownicze wsie, atrakcyjne miejsca i szlaki turystyczne. Wszystko zwiedzaliśmy z Mają, więc jest to również fajny plan na zwiedzanie atrakcji turystycznych Pogórza Przemyskiego z dzieckiem. Chociaż to, co zobaczyliśmy, to zaledwie mała część tej pięknej krainy, to myślę, że już w tych miejscach znajdziesz coś dla siebie.
- Sprawdź na początek, gdzie szukać darmowej mapy turystycznej Pogórza Przemyskiego,
- Poniżej mapa z zaznaczonymi miejscami, które warto zobaczyć na Pogórzu Przemyskim.
Dolina Wiaru i źródła rzeki pod Brańcową
Dolina rzeki Wiar jest niezwykle tajemnicza i owiana licznymi opowieściami. Nam udało się dotrzeć aż do samego jej źródła, znajdującego się na północnych stokach góry Brańcowa nad miejscowością Jureczkowa. To niemalże granica Gór Sanocko-Turczańskich oraz Pogórza Przemyskiego. Wiar ma 70 kilometrów długości, a niemalże 60 jest po stronie polskiej. Rzeka jest prawym dopływem Sanu. Co ciekawe, jest uważana się za jedną z najczystszych rzek w Polsce. Stanowi także siedlisko dla cennych gatunków ryb i bezkręgowców.
Suchy Obycz
Suchy Obycz jest najbardziej dziką górą, na jakiej ostatnio byliśmy. To najwyższy szczyt Pogórza Przemyskiego znajdujący się nad miejscowością Arłamów. Szliśmy na górę żółtym szlakiem z Makowej. Trasa była zakrzaczona z wysokimi trawami i powalonymi drzewami, chociaż początkowo nad potokiem Kamionka w Dolinie Niemieckiej było bardzo przyjemnie. Najszybciej na górę można dojść z Przełęczy pod Suchym Obyczem za szlakiem niebieskim.
Kalwaria Pacławska na Pogórzu Przemyskim
Jechaliśmy dalej i dotarliśmy do jednej z głównych atrakcji turystycznych na Pogórzu Przemyskim. Dokładnie dojechaliśmy do Kalwarii Pacławskiej. Miejsce to przyciąga pielgrzymów, chociaż turyści, którzy nie przybywają tam w celach religijnych, także będą pozytywnie zaskoczeni. Na miejscu możesz zobaczyć Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej. Jest dom pielgrzyma, drewniane kaplice kalwaryjskie, droga krzyżowa, zabudowania małomiasteczkowe czy wieża widokowa, z której można dostrzec Ukrainę. Zobacz nasze zwiedzanie Kalwarii Pacławskiej.
Zamek w Krasiczynie
Ruszyliśmy w dalszą samochodową podróż po Pogórzu Przemyskim i trafiliśmy do Zamku w Krasiczynie. Ta perełka renesansu została wzniesiona w 1631 roku. Budowla wygląda wspaniale z zewnątrz, a jeszcze piękniej wewnątrz. My zamek zwiedzaliśmy z przewodnikiem w kilkunastoosobowej grupie turystów z różnych części Polski. Czas zwiedzania to około 50 minut, podczas którego odwiedza się kilka sal. Będąc na zamkowym dziedzińcu warto zwrócić uwagę na 4 różniące się wieże: Szlachecką, Królewską, Boską i Papieską. Zobacz nasz osobny wpis o Zamku w Krasiczynie.
- Bilet kosztuje 14 – normalny/10 złotych – ulgowy za zwiedzanie z przewodnikiem,
- Zobacz więcej na stronie internetowej Zamku w Krasiczynie.
Przemyśl – główne miasto Pogórza Przemyskiego
Wybierając nocleg na Pogórzu Przemyskim, zdecydowaliśmy się, że będziemy spać w Przemyślu, czyli w głównym mieście tej krainy. Sam Przemyśl urzekł nas swoim spokojem. Mimo wakacji nie było tam zbyt wielu osób. Miasto zwiedzaliśmy z pomocą gry terenowej – quest. Dzięki niej mogliśmy poznać te popularne miejsca, ale także te, które ciężko zauważyć spacerując uliczkami miasta. W Przemyślu szczególnie warto zwrócić uwagę na: Kopiec Tatarski, Zamek Kazimierzowski i Pałac Lubomirskich.
Z polecenia naszych czytelników:
- Smaczne jedzenie w restauracji „Cuda Wianki” w Rynku,
- Pizza po przemysku w „Galicyjskiej”,
- Pyszne lody w cukierni „Fiore” i inne słodkości w cukierni „Selfier”,
- Najlepsza kawa w „Kawa i Zabawa”,
- My zamówiliśmy sobie do noclegu pizzę z „Piąte przez Dziesiąte”. Była bardzo smaczna, więc polecamy.
Zobacz nasze zwiedzanie atrakcji turystycznych Przemyśla.
Taras widokowy Cisowa
Po dniu spędzonym w Przemyślu pojechaliśmy na wschód słońca na taras widokowy w Cisowej. Ten znajduje się pod szczytem Mordownia 472 m n.p.m. Widoki są ograniczone, jednak jest to bardzo fajny punkt „po drodze”. Przy drewnianej platformie jest szeroki parking. Poniżej w miejscowości została wytyczona ścieżka Dolina Cisowej. Jest tam także małe arboretum oraz wodospad.
Rezerwat Przyrody Krępak na Pogórzu Przemyskim
Nieco dalej w kierunku Birczy w miejscowości Boguszówka spacerowaliśmy po Rezerwacie Przyrody Krępak. Prowadzi tamtędy ścieżka przyrodnicza znakowana na czerwono. Jest wyznaczony parking, a z tablic informacyjnych można dowiedzieć się więcej o samym rezerwacie. Ścieżka mierzy zaledwie 1 kilometr i nie ma na niej większych trudności. Już poza trasą znajduje się szczyt Krępak 475 m n.p.m. Okolica słynie z pięknych widoków.
Fort Salis Soglio w Siedliskach
Nieodłącznym elementem Pogórza Przemyskiego są forty Twierdzy Przemyśl. Jest to zespół obiektów chroniących miasto podczas walk Austrii z Rosją. Tych fortów jest tak sporo, że trzeba poświęcić na ich odwiedzenie 2 lub 3 dni. My pojechaliśmy do jednego z najlepiej zachowanych, czyli do fortu Salis Soglio w Siedliskach, na granicy z Ukrainą. Klimat tego miejsca jest niesamowity. Fort położony jest przy Rezerwacie Skała Jaksamnicka. Zobacz więcej o Salis Soglio – forcie z Twierdzy Przemyśl.
Arboretum Bolestraszyce
Ostatnim miejscem przed wyjazdem, które zobaczyliśmy, było Arboretum w Bolestraszycach. Te położone jest kilka kilometrów od Przemyśla i należy do ważnych zabytków kultury i przyrody naszego kraju. Arboretum powstało w 1975 roku i można w nim zobaczyć wiele tysięcy roślin. To tak w ogóle było pierwsze takie miejsce, które odwiedziliśmy w Polsce. Teraz myślę, że będziemy odkrywać kolejne. Zwiedzanie zajęło nam ponad godzinę czasu. Zobacz, jak dokładniej wygląda Arboretum Bolestraszyce.
Szlaki turystyczne i szczyty na Pogórzu Przemyskim, na które warto zwrócić uwagę
Teren Pogórza Przemyskiego jest bardzo rozległy i zostało wytyczonych na nim wiele szlaków turystycznych. Z takich ciekawszych miejsc, oprócz najwyższego szczytu, warto zwrócić uwagę na: Połoninki Arłamowskie, Kopystańkę, Szybenicę, czy Wzgórze Chomińskie (platforma widokowa).
Jeszcze z ciekawszych miejsc, to w Posadzie Rybotyckiej znajduje się cerkiew świętego Onufrego. Jest ona najstarszą cerkwią obronną w Polsce. Warto wybrać się również do Doliny Bobrowej. Oczywiście nie możemy zapominać o wielu innych drewnianych cerkwiach i świątyniach na Pogórzu Przemyskim.