Kopalnia Uranu w Kletnie – Podziemna Trasa Turystyczna z przewodnikiem
Kopalnia Uranu w Kletnie to działająca w latach 1948-1953 kopalnia zlokalizowana na Dolnym Śląsku, na północnym stoku góry Żmijowiec w Masywie Śnieżnika. Wykorzystywała między innymi dawne średniowieczne sztolnie, przez które w przeszłości prowadzone było wydobycie srebra, żelaza i miedzi. W kopalni było:
- 20 sztolni,
- 3 szyby,
- Jej łączna długość wynosiła – biorąc pod uwagę również wszystkie wyrobiska górnicze – ponad 37 kilometrów,
- Przez lata działalności wydobyto w niej 20 ton metalicznego uranu.
poznaj także inne atrakcje turystyczne Dolnego Śląska oraz Kotliny Kłodzkiej
Gdzie znajduje się Kopalnia Uranu w Polsce? Jak tam dojechać?
Kopalnia Uranu na terenie Polskie znajduje się dokładnie przy drodze łączącej Kletno z Sienną. To już prawdziwie górska lokalizacja, a w niej Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna. Kletno oddalone jest o 30 minut drogi z Bystrzycy Kłodzkiej i 2 godziny drogi z Wrocławia.
Z Wrocławia musisz jechać na Kłodzko do Ząbkowic Śląskich, a później na Złoty Stok, Lądek-Zdrój i Stronie Śląskie. Potem już trzymaj się znaków na Jaskinię Niedźwiedzią. Kopalnia Uranu znajduje się nad parkingiem do Jaskini Niedźwiedziej.
- Bezpłatny parking przy Kopalni Uranu w Kletnie: 50.2482, 16.8450.
Zwiedzanie Kopalni Uranu w Kletnie z dzieckiem
Dla nas zwiedzających, do odwiedzenia udostępniona została sztolnia numer 18. Zwiedzanie obejmuje labirynt korytarzy pełnych różnorodnych kolorów, a czynność ta przenosi w czasie i pozwala na odbycie prehistorycznej podróży. Podczas niej poznać można
- rekonstrukcję map paleogeograficznych,
- szereg procesów minerałotwórczych i skałotwórczych
- powstawanie kontynentów oraz ich dryf,
- powstawanie pierwszych organizmów,
- wymieranie gatunków.
Podczas przemierzania trasy podziwiać można występujące miejscowo minerały takie jak:
- ametyst,
- kwarc mleczny,
- fluoryt,
- chalkopiryt,
- malachit,
- baryt.
Za przybliżenie ciężkiej pracy górników od średniowiecza po czasy współczesne, odpowiedzialne natomiast są kolekcje starych map, lamp olejowych, naftowych karbidowych i kolekcja innego sprzętu górniczego. Długość udostępnionego odcinka wynosi około 400 metrów. Sztolnia ta jest całkowicie bezpieczna pod względem promieniowania radioaktywnego. Zwiedzający muszą być przygotowani na to, iż temperatura panująca w kopalni wynosi około 7 stopni Celsjusza. Lepiej się ubrać w coś cieplejszego.
sprawdź, co warto zobaczyć w Kłodzku
Zwiedzanie z przewodnikiem
Na turystów czeka oferta podstawowa zwiedzania z tradycyjnym przewodnikiem, jak również audioguide (język polski i angielski), nocne zwiedzanie, warsztaty online, warsztaty geologiczne, Mały Odkrywca, Ekstremalne Przygody. My kupiliśmy bilety online na zwiedzanie podstawowe. Po zjawieniu się na miejscu oprócz nas były jeszcze tylko 2 osoby. Byliśmy bardzo kameralną grupą, którą prowadziła Pani Malwina. Z nią zwiedzało się bardzo przyjemnie.
- Czas zwiedzania Kopalni Uranu w Kletnie z przewodnikiem wynosi około 45 minut,
- Przy wejściu każdy musi założyć kask na głowę, ponieważ strop miejscami jest niski.
Godziny otwarcia i cennik biletów wstępu
Cena biletów wstępu to: normalny – 30 złotych, ulgowy – 25 złotych. Chociaż Kopalnia Uranu w Kletnie jest rzadziej odwiedzana niż sąsiednia Jaskinia Niedźwiedzia, ale mimo to na zwiedzanie indywidualne warto zakupić bilet online.
W poniedziałki nie ma możliwości wejścia. Godziny wejść w pozostałe dni:
- Od wtorku do piątku: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 15:30, 16:30,
- W weekendy liczba wejść może być większa,
- Najlepiej kup wcześniej bilet online.
sprawdź, co warto zobaczyć we Wrocławiu i jakie atrakcje poznać w Kłodzku