Kopiec Kraka (Kopiec Krakusa) w Krakowie – jak wejść? Jak dojechać?

Kopiec Kraka, a inaczej Kopiec Krakusa w Krakowie to ciekawe miejsce, które warto zobaczyć w stolicy woj. małopolskiego. Stanowi świetny punkt widokowy na Zamek Królewski na Wawelu. Kopiec zlokalizowany jest w dzielnicy Podgórze na prawym brzegu Wisły. Najwyższy punkt znajduje się na 269 m n.p.m. W okolicy są stworzone alejki spacerowe, a także ustawione ławeczki.

Polecamy również odwiedzić smoka wawelskiego oraz Smoczą Jamę na Starym Mieście.

Kopiec Kraka

Kopiec Kraka – parking. Jak dojechać?

Kopiec Kraka znajduje się około 10 kilometrów od autostrady A4. Najlepiej wjechać ulicą Wielicką. Pieszo z Rynku Głównego dojdziesz w mniej niż godzinę – 3,5 km.

W pobliże dojedziesz komunikacją miejską – linia autobusowa 143 lub 669, lub tramwajem. Wyszukaj przystanek Cmentarz Podgórski.

My przyjechaliśmy samochodem, a parking znaleźliśmy tuż przed wejściem na szlak – Aleja pod Kopcem.

  • Współrzędne parkingu: 50.0402, 19.9595.

Jak wejść na Kopiec Kraka (Krakusa)?

Wejście jest bardzo łatwe i przyjemne. Patrzymy na mapę i okazuje się, że wejście mierzy zaledwie 600 metrów. Możemy wybrać wejście łagodnymi zakosami lub bezpośrednio po schodach do góry. My wybraliśmy tę pierwszą opcję. Na dole przy ulicy Franciszka Maryewskiego znajdują się znaki wskazujące drogę.

Wejście na górę zajęło nam 10 minut. Spokojnie możesz wybrać się tam z dzieckiem w wózku. Widzieliśmy także wiele osób z psami. Można wejść na samą górę kopca. W okolicy jest także skrytka geocachingowa, więc jeśli ktoś się w to bawi, to można jej poszukać.

Wdrapaliśmy się na sam szczyt Kopca Krakusa i obejrzeliśmy wspaniałe krajobrazy na miasto. Pięknie wyglądał Zamek Królewski na Wawelu. Widzieliśmy także po sąsiedzku Kamieniołom Libana. Przy dobrej widoczności można zobaczyć np. Tarnów i Górę św. Marcina, Szpilówkę w Iwkowej, Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Mały, Beskid Żywiecki, a nawet Tatry. Oczywiście tych miejsc, które widać jest jeszcze więcej.

Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
Kopiec Kraka
przewodnik
Kopiec Kraka
kopiec krakusa w krakowie
kopiec krakusa w krakowie
kopiec krakusa w krakowie
kopiec krakusa w krakowie
kopiec krakusa w krakowie
kopiec krakusa w krakowie
kraków
kraków
kraków
kraków
kraków
kraków
kraków

Dlaczego i kiedy powstał kopiec?

Jest wiele teorii, dlaczego powstał w tym miejscu kopiec i też do końca na 100 procent nie wiadomo, jaka jest data jego powstania. Na Wikipedii można przeczytać o jednych badaniach, które mówią już o V w. p.n.e., a inne o przełomie VII i X wieku. Dlaczego w Krakowie znajduje się Kopiec Kraka? Według legendy miał spocząć tutaj Krak – dawny władca Krakowa. Z innych informacji można się dowiedzieć, że nikt tutaj nie został pochowany.

Podczas badań archeologicznych znaleziono ślady kultury łużyckiej czy kultury przeworskiej. Obecność kopca być może jest związana z obecnością Celtów. Jak jest naprawdę? Polecamy przeczytać o tym więcej informacji na Wikipedii (pl.wikipedia.org/wiki/Kopiec_Krakusa).

Co jeszcze warto zobaczyć w Krakowie?

Zapraszamy do osobnego wpisu na blogu, w którym opisujemy atrakcje Krakowa. Jeśli podróżujesz z dzieckiem, to sprawdź koniecznie ZOO w Krakowie.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.