Akwedukt w Fojutowie, Wielki Kanał Brdy i wieża widokowa
Akwedukt w Fojutowie to bardzo ciekawy zabytek architektury hydrotechnicznej w Borach Tucholskich. To tereny na granicy województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Sama miejscowość Fojutowo leży w tym drugim województwie. Akwedukt wodny w Polsce wzorowany jest na tych antycznych rzymskich budowlach. Ma 75 metrów długości. Jest skrzyżowaniem dwóch cieków wodnych – jednym jest Czerska Struga, a drugim Wielki Kanał Brdy.
- Zwiedzanie akweduktu jest całkowicie darmowe. Nie ma także żadnych godziny otwarcia. Miejsce jest dostępne całą dobę,
- Zobacz więcej atrakcji województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dojechać do akweduktu wodnego w Fojutowie?
Akwedukt w Fojutowie znajduje się 80 kilometrów od Bydgoszczy i 110 kilometrów od Trójmiasta. Najlepiej dojechać od strony Tucholi albo Czerska. Tam prowadzi droga numer 237. Z drogi wojewódzkiej będzie skręt w drogę asfaltową za znakami. Po kilku minutach dojedziesz na parking przy akwedukcie. Parking jest płatny – 10 złotych za samochód osobowy. My byliśmy w lutym i nikt nie pobierał opłat.
Dojazd z drugiej strony jest utrudniony, ponieważ drogi są kiepskie, przeważnie leśne i trzeba tam bardzo uważać. Dlatego polecamy właśnie dojazd od strony wschodniej.
- Współrzędne płatnego parkingu przy akwedukcie w Fojutowie: 53.7218, 17.9025.
Akwedukt wodny w Fojutowie i Wielki Kanał Brdy
Akwedukt wodny w Fojutowie powstał na przełomie 1845 – 1849 roku. Jest takim miejscem na mapie atrakcji turystycznych Polski, które warto zobaczyć podczas podróży po Borach Tucholskich. Krzyżują się tam 2 cieki wodne: Wielki Kanał Brdy oraz Czerska Struga. Wygląda to bardzo zjawiskowo. Budowla to nic innego jak most. Niższy poziom to tunel, przez który można przejść – przepływa tam Czerska Struga. Nad tunelem – na wyższym poziomie płynie Wielki Kanał Brdy. Akwedukt ma 75 metrów długości, a jego szerokość to 68 metrów. Największe wrażenie zrobiło na nas przejście tunelem.
Dlaczego powstał Wielki Kanał Brdy?
Wielki Kanał Brdy powstał, aby nawadniać pola i łąki w okolicy Czerska. Transportowano nim także drzewo. Obecnie można przepłynąć tamtędy kajakiem. W pobliżu jest wypożyczalnia. Kanał prowadzi od zapory Mylof do basenu w Barłogach.
Wieża widokowa w Fojutowie
Oprócz zobaczenia akweduktu i Wielkiego Kanału Brdy, naszym celem była wieża widokowa. Chcieliśmy się na nią wdrapać, ponieważ bardzo lubimy takie miejsca. Opinie w Internecie były różne. Dowiedzieliśmy się z nich, że nie warto tam wchodzić, ponieważ nic nie widać, ale mimo to chcieliśmy się tam dostać. Wieża widokowa w Fojutowie znajduje się po drugiej stronie Wielkiego Kanału Brdy. Można się tam dostać drewnianym mostkiem lub poniżej tunelem. Wieża widoczna jest z parkingu.
Gdy dotarliśmy pod drewnianą konstrukcję, to okazało się, że jest zamknięta. Według regulaminu, który wisiał na wieży, dowiedzieliśmy się, że powinna być otwarta cały rok. Obecnie była zamknięta i wisiały na niej kartki z zakazem wstępu. Zadzwoniliśmy do Urzędu Miasta w Tucholi, a potem jeszcze pisałem e-maila.
- Wejście na wieżę widokową kosztuje 2 złote za osobę.
Dowiedzieliśmy się, że wieża widokowa w Fojutowie jest zamknięta w zimie, ponieważ o tej porze roku wejście na nią jest niebezpieczne. Poniżej odpowiedź z Urzędu Miasta w Tucholi.
Co do wieży widokowej, to jest ona wprawdzie własnością Powiatu Tucholskiego, ale znajduje się w dzierżawie. Bieżące informacje dostępne są w Zajeździe Fojutowo, którego właściciel co najmniej do końca przyszłego roku zarządza tą infrastrukturą. Z tego co wiem, uznał on, że korzystanie z wieży widokowej zimą może być niebezpieczne i dlatego ograniczył możliwość wstępu. Na pewno w sezonie letnim wieża jest udostępniona dla turystów – będzie tak także w tym roku. Zazwyczaj początek sezonu datowany jest u nas na pierwszy majowy weekend, a główny sezon na lipiec-sierpień, więc osoby, które będą chciały wejść na wieżę w maju lub na początku czerwca powinny wcześniej dopytać w Zajeździe.