Nieoczywiste miejsca i szlaki w Górach Świętokrzyskich – 30 atrakcji do 35 kilometrów od Kielc. Co zobaczyć oprócz Łysej Góry i Łysicy?
Krajno Pierwsze – punkty widokowe
Punkt widokowy w Krajnie Pierwszym powinno kojarzyć więcej osób. To tam, gdzie jest taki duży parking w drodze do Świętej Katarzyny pod Łysicą. Widoki są przepiękne i nieważne, o której porze dnia tam jesteśmy. Warto się tam na chwilę zatrzymać. Co z niego widać? Między innymi: Bukową, Wiśniówkę, Klonówkę, Radostową czy Pasmo Małogoskie.
- Współrzędne punktu widokowego: 50.8915, 20.8637.
Drugi ciekawy punkt znajduje się kawałek dalej od drogi głównej. Tam warto wybrać się na zachód słońca. Z tego punktu widać np. Telegraf nad Kielcami, Otrocz, Sikorzę, Wysokówkę czy Kiełków. Przy dobrej pogodzie można także zobaczyć Tatry.
- Współrzędne punktu widokowego: 50.8927, 20.8408.
Punkt widokowy na Barbarce – Wzdół Rządowy
Jeśli już jesteśmy na punktach widokowych, to polecamy Ci widoki z Barbarki w miejscowości Wzdół Rządowy. Jest tam parking, na którym można zostawić samochód. Obok znajduje się kapliczka świętej Barbary. Na punkt widokowy musisz kawałek podejść pieszo. Warto, bo wiele widać, zwłaszcza o wschodzie słońca.
Co widać z punktu widokowego?
- Truskolaska,
- Witosławska Góra,
- Szczytniak,
- Łysa Góra,
- Jeleniowska,
- Bodzentyn,
- Miejska Góra,
- Łysica,
- Bukowa.
- Współrzędne parkingu: 50.9887, 20.8649,
- Współrzędne punktu widokowego: 50.9886, 20.8698,
Rezerwat Przyrody Kamień Michniowski i Jaskinia Ponurego
Rezerwat Kamień Michniowski znajduje się 35 kilometrów od Kielc w Sieradowickim Parku Krajobrazowym. My polecamy spacer z miejscowości Michniów. Na początku szlaku dostępny jest obszerny parking. Kamień Michniowski to nazwa rezerwatu, ale także szczytu, który się tam znajduje. Wzniesienie mierzy 435 m n.p.m. Największą atrakcją jest tam kamień, a także Jaskinia Ponurego. Według legendy, tam także diabeł niósł kamień, żeby zburzyć klasztor na Łysej Górze. Niestety nie udało mu się i opuścił go pośrodku lasu.
Jak dojechać i gdzie zaparkować?
Z Kielc musisz jechać na Wiśniówkę, Łączną, Suchedniów, a potem na Michniów. Parking będzie po lewej stronie.
- Współrzędne parkingu: 50.9974, 20.8517,
Jak dojść?
Z parkingu ruszyliśmy za niebieskim szlakiem przez szlaban. Szeroką drogą szliśmy przez 400 metrów, a potem odbiliśmy w prawo. Dalej przez kilometr szliśmy spokojną leśną ścieżką. Wykorzystywaliśmy każdy promień słońca, aby uchwycić na zdjęciach piękne obrazki. Szlak niebieski był dobrze oznaczony, więc ciężko było się zgubić. Po 30 minutach byliśmy już na miejscu.
- Przy wchodzeniu na kamień musisz uważać, że się nie zachwiać,
- Dojście na miejsce, zwiedzanie i powrót zajmie Ci około 1 godzinę i 30 minut – 3,4 km.
Gagaty Sołtykowskie i widoczne ślady dinozaurów
Gagaty Sołtykowskie to dla nas hit w województwie świętokrzyskim. Znajdują się już poza Górami Świętokrzyskimi, ale musieliśmy to miejsce Ci pokazać. To dawne wyrobisko, w którym natrafiono na gagat (odmiana węgla brunatnego). Teraz słynie głównie ze śladów dinozaurów, które można zobaczyć pod dachem specjalnie wybudowanej wiaty. Znaleziono tam ślady przemieszczających się młodych i starych osobników. Jest tam między innymi trop allozauropoida.
Jak dojechać i gdzie zaparkować?
Z Kielc to około 35 kilometrów. Musisz jechać na Samsonów, Odrowąż i Płaczków. Po drodze zobaczysz tablice wskazujące drogę. Na początku szlaku znajduje się parking.
- Współrzędne parkingu: 51.1391, 20.6684,
Jak dojść na miejsce?
Z parkingu ruszyliśmy szeroką drogą wzdłuż linii wysokiego napięcia. Droga jest dobrze oznaczona, więc na pewno tam się nie zgubimy. Szliśmy cały czas po płaskim. Po 900 metrach skręciliśmy w lewo i już przed nami była ostatnia prosta. Zobaczyliśmy tablicę z oznakowaniem rezerwatu, a później drewniane pomosty. Szliśmy z nimi z przyjemnością. Doszliśmy do wiaty i zobaczyliśmy ślady dinozaurów. Potem poszliśmy dalej, żeby zobaczyć wyrobisko z góry. Wyglądało to bardzo ciekawie. Wracaliśmy tym samym szlakiem.
- Czas dojścia, powrotu i zwiedzania: 1 godzina i 20 minut.
Kamieniołom w Zachełmiu i ślady tetrapoda
Kamieniołom w Zachełmiu to kolejne miejsce, które w województwie świętokrzyskim jest związane z dawnymi mieszkańcami Ziemi. Odkryto tam ślady tetrapoda sprzed około 400 milionów lat. Zwiedzanie dawnego kamieniołomu najlepiej podzielić na dwie części. Najpierw obejrzeć go z góry. Z parkingu musisz iść pod górę do końca na punkt widokowy. Potem możesz zobaczyć kamieniołom od dołu – dojście obok tablicy informacyjnej przy samochodzie, więc trzeba wrócić z punktu widokowego. Gdy będziesz na miejscu, to możesz przy okazji zdobyć Chełmową Górę 399 m n.p.m.
- Czas zwiedzania to około 45 minut.
Jak dojechać i gdzie zaparkować?
Z Kielc musisz jechać na Wiśniówkę i Bodzentyn. To około 15 kilometrów. Prowizoryczny postój na 3 samochody znajduje się przed wejściem do kamieniołomu przed głazami. Jeśli tam nie będzie miejsca, to parking jest kilka minut wcześniej przy kościele św. Rozalii i św. Marcina – ulica Spokojna.
- Współrzędne parkingu: 50.9705, 20.6889,
Czytaj dalej na kolejnej stronie:
Piękne zdjęcia! Znamy te miejsca, do niektórychniektórych często wracamy. Żeby zobaczyć pozostałości kamiennych kręgów w Tumlinie, trzeba pójść nieco dalej w las za kaplicę.
Świetna robota. Jestem pod wrażeniem. Niby to samo widziałem, ale Wasze spojrzenie na mój region jest takie z pozytywnymi fluidami. Powodzenia ! 🙂 //A.A.
Nie podoba mi się to, że artykuł jest na 5 stronach co oznacza dla Was większą klikalność waszego artykułu, nie jest to za uczciwe. Takie to trochę przewodnikowe, czegoś brakuje. I za dużo, nie dotrwałam do końca bo już mnie oczy rozbolały.
Nie osądzaj, nie krytykuj, nie oceniaj, nie narzekaj. 🙂
Uśmiechnij się. Komuś na pewno się przyda ten tekst. 🙂
Nie każdy ma tak dobry Internet i jakby wszystko było na jednej stronie, to wpis by się długo ładował. 300 zdjęć na jednej stronie, to spore obciążenie. 🙂
Dużo radości. 🙂
znakomite to jest na pewno jeszcze w tym roku trzeba coś z tych miejsc zwiedzić
Doskonały wpis, jak zawsze u Was! Doceniam ogrom pracy włożony w jego przygotowanie. Skorzystam na pewno z podpowiedzi maszerując przez Świętokrzyskie, bo dotychczas byłam tylko w tych znanych miejscach, a bardzo zainspirowaliście mnie do poznania tych mniej odwiedzanych. Dziękuję 🙂
Witam. Jestem pod wrażeniem ogromu pracy jaką włożyliscie państwo w stworzeniu tego materiału. Mieszkam w Radomiu więc bardzo blisko gór Świętokrzyskich jednak nie miałem pojęcia że jest tam tyle do zobaczenia oprócz najbardziej znanych miejsc. W weekend tam jadę i posłużę się państwa współrzędnymi podczas planu,, wyprawy”. Dziękuję i pozdrawiam.
Jaki obszerny przewodnik! Super to wygląda, więc wrócimy do wpisu jak wybierzemy się w tamte okolice przy okazji tematu KGP:-)