Cypel Rewski – jak trafić w to niezwykłe miejsce?
Cypel Rewski w Rewie to jedno z najciekawszych miejsc nad Morzem Bałtyckim, a konkretnie nad Zatoką Pucką. To miejsce przez miejscowych jest także nazywane: Szpyrk lub Szperk. Całość wygląda niezwykle ciekawie, więc musieliśmy pojechać i zobaczyć to na własne oczy. Cypel Rewski zjawiskowo wygląda z lotu ptaka. Na zdjęciach możesz zobaczyć, jak piaszczysty odcinek ciągnie się wzdłuż morza, jednak przy naszej wizycie teren był przykryty wodą.
Jak dojechać na Cypel Rewski w Rewie? Parking przy plaży
Jak dojechać na Cypel Rewski? Dojazd nie powinien sprawić Ci problemu. Z Gdańska do Rewy trafisz już w ciągu 45 minut, a z Gdyni w ciągu 20. Musisz jechać na północ przez Pierwoszyno i Mosty. W Rewie prowadzić Cię będzie ulica: Morska, Sztormowa, a na końcu Rybacka. Dojazd na Cypel Rewski będzie przyjemny, zwłaszcza poza sezonem, gdy nie ma ludzi i można spokojnie znaleźć parking.
- Najbliższy parking przy Ceplu Rewskim znajduje się przy ulicy Rybackiej obok hotelu Skipper i pizzeri. Tam jest parking miejski.
- Współrzędne parkingu: 54.6329, 18.5124.
Jak dojść na Cypel Rewski?
Z parkingu na Cypel Rewski musisz dojść pieszo, ponieważ za parkingiem już jest zakaz ruchu. Dojście pieszo zajmuje jakieś 5 minut. Po drodze są ławeczki, Aleja Zasłużonych Ludzi Morza i krzyż poświęcony ludziom morza. Zobaczysz go już z daleka. My trafiliśmy tam o wschodzie słońca, ponieważ robiliśmy sesję fotograficzną dla Agaty i Michała. Warunki były kapitalne, ponieważ nie było zbyt wielu chmur. Piasek był zamarznięty, więc lepiej się po nim chodziło. Niestety trochę wiało, ale w zimie to częsty przypadek. Pas nadbrzeżny jest chroniony, dlatego najlepiej chodzić wyznaczonymi ścieżkami.
Trasa przez Cypel Rewski i przejście na Mierzeję Helską do Kuźnicy
Cypel Rewski utworzyły prądy morskie płynące od Zatoki Gdańskiej. Wiesz, że możliwa do przejścia jest trasa z Rewy do Kuźnicy koło Jastarni (droga w kierunku Helu)? To nic innego jak wejście prosto w morze. Tam odcinek jest płytki – zwany jest Rybitwią Mielizną lub Rewią Mewą. Piaskowy wał osiąga głębokość do 1 metra, czyli woda sięga mniej więcej do pasa. W jednym miejscu głębokość ma 5 metrów, dlatego tam już trzeba przepłynąć. Gdyby nie ten odcinek, który powstał, aby statki mogły przepływać, to spokojnie pieszo można by było przejść na Mierzeję Helską. Ta cieśnina nazywa się Głębinka.
Popularny Marsz Śledzia przez Rybitwią Mieliznę
Popularny jest tam Marsz Śledzia, czyli przejście z Cyplu Rewskiego do Kuźnicy. To niezwykłe doświadczenie, którego sami chcielibyśmy kiedyś spróbować. To miejsce jest od lat jednym z najciekawszych punktów do zwiedzania nad Morzem Bałtyckim i w całym województwie pomorskim.
Cypel w Rewie to nietypowe miejsce – oddziela wody Zatoki Puckiej od Zatoki Gdańskiej. Przez specyficzne położenie narażone jest na silne podmuchy wiatru. W zimie potrafią dać się we znaki, a w lecie ochłodzić i dać ukojenie przed upałem.