Darmowa mapa turystyczna w wersji online – aktualizacja 2020
Mapa turystyczna to podstawowe wyposażenie każdego, kto wybiera się na górski szlak, a nawet na zwiedzanie miasta czy innych atrakcyjnych miejsc. A czy wiesz, że możesz planować swoje trasy, nie mając przy sobie mapy papierowej? Jest kilka portali, które oferują darmowe mapy turystyczne w wersji online. Jest to spore ułatwienie, dlatego my także z nich bardzo często korzystamy, bo nie chce nam się iść do szafy po papierówkę, albo po prostu jeszcze jej nie mamy. Zobacz, gdzie możecie takie darmowe mapy znaleźć. Poradnik powstał kilka lat temu, a teraz w 2020 roku postanowiłem go zaktualizować. W nim dowiesz się, gdzie takie bezpłatne można znaleźć. Myślę, że może być ich jeszcze więcej. Ja skupiłem się na tych, z których korzystamy najczęściej. A są to:
- Mapy dostępne na stronie internetowej krakowskiego wydawnictwa Compass. Polecamy też ich wersje papierowe, które zawsze zabieramy w góry. Są przejrzyste i łatwe do odczytania.
- Aplikacja Mapa Turystyczna dostępna na smartfona, chociaż wycieczki można planować również na komputerze. Czasem możesz zobaczyć w naszych wpisach udostępnioną mapę.
- Przyjazny kalkulator szlaków, w którym znajdują się pasma górskie z Sudetów oraz Karpat. Strona cały czas stara się rozwijać i dodawać nowe punkty pośrednie.
- Bardzo ciekawa strona TrekPLANNER, na której można rysować swoją trasę nawet poza szlakiem. Często wykorzystujemy ją, gdy w aplikacji turystycznej nie ma zaznaczonego szlaku.
- Nasze odkrycie, o którym słyszeliśmy już od dłuższego czasu. To mapy.cz, które co najważniejsze działają offline.
1. Strona wydawnictwa Compass
Chyba najlepsza strona z mapami gór, pogórzy i nie tylko. Wydawnictwo Compass zapewniło dostęp do map w różnych skalach. Znajdziemy tam mapy górskie: Beskid Żywiecki, Tatry, Pieniny, Beskid Niski, Pogórze Rożnowskie. Plany miast: Łodzi, Krakowa czy Wisły. Mapy samochodowe: Polska 2015, Warmia i Mazury. Klikamy na stronę wydawnictwa, po lewej stronie wybieramy np. skala 1: 50’000 – > Beskid Niski – > zobacz mapę.
2. Aplikacja mapaturystyczna.pl
Portal i aplikacja mapa-turystyczna.pl pomagają zaplanować swoją podróż określonym szlakiem dzięki punktom, które przyczepione są na mapie wydawnictwa Sygnatura. Najważniejsze funkcjonalności to:
- wyszukiwanie tras od punktu do punktu z uwzględnieniem znaczników pośrednich,
- trasa planowana punkt po punkcie,
- szczegóły szlaku takie jak: czas wycieczki, długość, przebieg na mapie, przewyższenia i profil wysokości,
- możliwość udostępnienia wycieczki, zarówno przez Facebook, jak i przez pobranie odnośnika,
- możliwość wrzucania przez ludzi zdjęć, opinii, linków oraz zapisywania trasy z szybkim dostępem i oceniania miejsc, oraz szlaków,
- wersja mobilna.
3. Szlaki – Kalkulator czasu przejścia szlaków
Jedna z lepszych stron z mapami online. Po raz kolejny wydawnictwo Sygnatura i kalkulator szlaków. Wybieramy grupę górską i przenosimy się na szlaki wybranego pasma górskiego. Kawał dobrej roboty w tworzenie i rozwijanie portalu.
4. TrekPLANNER – planowanie tras na mapach turystycznych
Ciekawa opcja zaprezentowana przez górski portal społecznościowy „TrekPLANNER” na bazie map Sygnatury, Słowacji i Europy. Możemy zaplanować własną trasę nawet poza szlakami turystycznymi i uzyskać informacje odnośnie długości przejścia, sumy przewyższeń, czasu przejścia (pozwala to np. na wyliczenie punktów GOT odcinków, których nie ma w wykazie tras punktowanych).
5. Mapy.cz – czeska mapa szlaków turystycznych z polskimi górami
Mapy.cz to nasze najnowsze odkrycie, z którego skorzystaliśmy dopiero podczas górskich wycieczek po czeskich Beskidach, gdy mieliśmy problemy z odczytaniem papierowych map. Wycieczkę można planować już w domowym zaciszu, a później sprawdzać na aplikacji w telefonie. Przed wycieczką warto pobrać sobie mapę, żeby korzystać z wersji offline.
Na szlak zabierz mapę papierową
Mapy turystyczne online to na pewno spore ułatwienie jeśli chce ktoś szybko coś znaleźć. Jednak trzeba przyznać, że na szlaku nic nie zastąpi tradycyjnych map papierowych, dlatego pamiętaj, aby zawsze mieć je podczas wycieczki w plecaku. Jeśli ktoś jeszcze zna jakieś warte polecenia strony z darmowymi mapami online, to prosimy o informację :). A na koniec zobacz jak się przygotować do wyjścia w góry.
Też polecam mapy turystyczne, spoko apka, która się nie ścina.
Ten czas przejść na szlakach to zdecydowanie się przydaje aby nie wrócić po zmroku 🙂
Dla celów nawigacyjnych polecam Wam wszystkim aplikację Viewranger firmy Augmentra. Dostępna jest na iOS, Androida i w wersji webowej. Używam jej od lat do rejestracji swoich tras – zarówno pieszych, jak i rowerowych. Działa mega stabilnie, nie obciąża nadmiernie baterii, można na niej polegać.
Trasę możecie sobie zaplanować na kompie, a później wrzucić ją do telefonu.
Czego może brakować turyście górskiemu ?! Niestety nie ma w niej czasów przejść szlaków górskich, bo to nie jest tego typu aplikacja.
Ma jednak jedną wielką zaletę – działa zarówno online, jak i offline. Posiada co najmniej 4 użyteczne mapy online, z czego część można sobie pobrać do użytku offline (zaznaczając odpowiednie fragmenty mapy).
Najczęściej korzystam z map:
Viewranger Landscape
OpenStreet Map
OpenCycle Map
Mamy również do dyspozycji zdjęcia satelitarne Bing i Google. Całe przełączanie map możliwe jest w trakcie rejestracji trasy, bez jej zatrzymywania, co często ułatwia zorientowanie się w słabo oznaczonym terenie.
W zeszłym roku chodziłem planowałem wypad w polskie Izery z użyciem mapa-turystyczna.pl. Jednak jej szczegółowość pozostawia wiele do życzenia, więc na wszelki wypadek zabrałem ze sobą Viewrangera i pobrane mapy offline. Przydały się 🙂
Na koniec dodam, że jest tam fenomenalna funkcja BuddyBeacon – umożliwia wymianę informacji o lokalizacji z innymi użytkownikami aplikacji.
Zachęcam Was wszystkich do jej używania, bo może to przyczyni się do „wydania” przez autorów bardziej szczegółowych map terenów naszego pięknego kraju.
Arkadiuszu, świetna mapa 🙂
Korzystam z map czeskich https://mapy.cz/turisticka. Bezpłatne, również offline, można planować trasy.
Znakomite mapy, obejmują całą Europę.