Tanie ubezpieczenie samochodu a jakość usług: jak znaleźć odpowiednią równowagę? Czy najtańsze OC jest najlepszym ubezpieczeniem?

Ubezpieczenie OC samochodu musi mieć zawsze ten sam zakres ochrony. Jaki?

Często przy wykupywaniu ubezpieczenia OC właściciele pojazdów mechanicznych kierują się wyłącznie ceną. Głównie dlatego, że na mocy ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych każdy ubezpieczyciel powinien zapewniać ten sam zakres ochrony i minimalne sumy gwarancyjne. Czy jednak zawsze jest to dobre dla kierowcy? Jak znaleźć odpowiedni balans pomiędzy ceną ubezpieczenia samochodu a jakością usług?

Ubezpieczenie OC – dla każdego takie samo?

Ustawa z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wskazuje, że ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, czyli ubezpieczenie OC, za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów, jest ubezpieczeniem obowiązkowym.

Każde OC pojazdu musi zapewniać takie same minimalne sumy gwarancyjne, które nie mogą być niższe niż równowartość w złotych:

 • 5 210 000 euro w przypadku szkód na osobie, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych;
 • 1 050 000 euro w przypadku szkód w mieniu, w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej za szkody osobowe i majątkowe z ubezpieczenia OC w każdym przypadku jest taki sam, ale już nie cena składki.

Jak wykupić najtańsze OC? Czy tanie ubezpieczenie OC będzie dobre?

Od czego zależy wysokość składki, czyli cena OC?

Kiedy kupujesz ubezpieczenie OC dla swojego pojazdu, powinieneś przede wszystkim poszukać takiej oferty, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Warto posłużyć się kalkulatorem ubezpieczeniowym online, aby wyliczyć cenę. Składka na OC zwykle zależy od:

 • czynników związanych z ubezpieczanym pojazdem, w tym od marki i modelu pojazdu, pojemności silnika, rodzaju paliwa, miejsca parkowania, miejsca rejestracji czy też od rocznika i rocznego przebiegu;
 • czynników związanych z właścicielem pojazdu – wiek, stan cywilny, wykonywany zawód, liczba dzieci w rodzinie, rok wyrobienia prawa jazdy itp.,
 • historii ubezpieczenia pojazdu – zniżki na ubezpieczenie samochodu zapewnione są przez zdecydowaną większość towarzystw za bezszkodowy przebieg ochrony przez co najmniej kilka ostatnich lat,
 • trybu wykupywania polisy OC – ubezpieczenie auta online np. w towarzystwie UNIQA wiąże się z możliwością uzyskania 15-procentowej zniżki.
Jak wykupić najtańsze OC? Czy tanie ubezpieczenie OC będzie dobre?

Czy tanie OC to dobry wybór?

Wielu kierowców szuka przy ubezpieczaniu swojego auta najtańszego OC. Czy to działanie jest uzasadnione? Pod względem ekonomicznym z pewnością, ale nie zawsze najtańsze oznacza najlepsze. Wielu ubezpieczycieli może zaproponować w jednej cenie OC coś więcej, niż tylko ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.

Wśród dodatkowych ubezpieczeń oferowanych w jednej cenie OC lub z atrakcyjną, niską składką można wymienić:

 1. Autocasco – a właściwie mini casco, AC Mini lub smart casco, o ograniczonym zakresie obowiązywania, np. zapewnia ono ochronę tylko w kilku przypadkach uwzględnionych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.
 2. Assistance – podstawowy pakiet ubezpieczeń zapewniających usługi pomocowe dla kierowcy, np. informacyjne czy serwisowe, a nawet holowanie auta po jego unieruchomieniu, zwykle obowiązujące tylko w kraju.
 3. NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które obejmuje ochronę życia i zdrowia kierowcy czy pasażerów, a odszkodowanie jest wypłacane za każdy procent uszczerbku na zdrowiu, zgodnie z ustaloną sumą gwarancyjną.
 4. Ochrona szyb – ubezpieczenie szyb zabezpieczające szyby przed stłuczeniem czy uszkodzeniem.
 5. Ubezpieczenie opon – ubezpieczenie opon zapewnia pomoc w przypadku uszkodzenia ogumienia – pomoc przy wymianie na koło zapasowe na miejscu zdarzenia lub holowanie do wulkanizatora. „W UNIQA dodatkowo pokrywamy koszty robocizny przy naprawie uszkodzonej opony przez wulkanizatora, jeżeli naprawa jest technologicznie możliwa”.
 6. Zielona Karta – w większości towarzystw ubezpieczeniowych przy wykupieniu OC można otrzymać bezpłatnie Zieloną Kartę, wymaganą podczas podróży samochodem np. w Albanii. Warto sprawdzić, czy w danym przypadku ubezpieczenia OC również jest ona dostępna.

Prócz dodatkowych ubezpieczeń OC warto sprawdzić, czy obowiązują w jego przypadku inne profity, np. możliwość podpisania umowy online bez wychodzenia z domu. Wiele towarzystw przystąpiło do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody, który ułatwia zgłoszenie zdarzenia z OC sprawy u swojego ubezpieczyciela, zamiast innym towarzystwie.

Jak wykupić najtańsze OC? Czy tanie ubezpieczenie OC będzie dobre?

Jak znaleźć najtańsze OC i najlepsze ubezpieczenie samochodu zarazem?

Przy wyborze możliwie jak najtańszego ubezpieczenia OC warto zwrócić uwagę na Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU polisy OC), gdzie znajdziesz wszystkie najważniejsze elementy oferty. W wyborze taniego OC pomoże kalkulator online. Sprawdź ofertę firmy UNIQA.

WPIS PARTNERSKI – Wpis powstał przy współpracy z firmą Uniqa

Uniqa
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.