Wieża widokowa na Jasnej Górze. Zobaczyliśmy z niej prawie całą Częstochowę
Na terenie Polski znajduje się wiele sanktuariów, które licznie odwiedzają pielgrzymi. Bez wątpienia jednak najpopularniejszym, przyciągającym rocznie nawet 3,5 miliona osób jest Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze w Częstochowie. Nie tylko jest dla Polaków ważnym ośrodkiem religijnym, ale także na stałe wpisało się w kulturę i turystykę naszego kraju.
Gdzie zaparkować blisko Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze?
Dla zwiedzających i pielgrzymujących tuż przy Jasnej Górze funkcjonują trzy bezpłatne parkingi (co łaska). Na pierwszy można wjechać od strony ul. kard. Stefana Wyszyńskiego, na drugi od ul. Klasztornej, a na trzeci od ul. 7 Kamienic. Klasztor oferuje również pielgrzymom noclegi w Domu Pielgrzyma. Współrzędne parkingu: 50.8121, 19.0939.
Na Jasną Górę pielgrzymowaliśmy przed maturą
Mieliśmy okazję być tam przed maturą, ponieważ na zakończenie szkoły jeżdżą tam chyba wszyscy. Później byliśmy jeszcze 2 razy, po zakończeniu Szlaku Orlich Gniazd na trasie Kraków – Częstochowa. Zawsze, gdy tam przychodziliśmy, to odbywała się Msza Święta, na której było sporo ludzi. Za drugim razem wdrapaliśmy się na wieżę jasnogórską, ponieważ tam znajduje się taras widokowy z niesamowitymi widokami.
Taras widokowy na wieży sanktuarium na Jasnej Górze
Dla odwiedzających Częstochowę od kwietnia do listopada dostępne są również tarasy widokowe na Jasnej Górze znajdujące się na wieży klasztornej górującej nad miastem. By dostać się na niższy, trzeba pokonać 170 schodów, natomiast na wyższy aż 300. Z tarasu można podziwiać panoramę całego miasta, a przy dobrej pogodzie dostrzec można także Ruiny Zamku w Olsztynie. Po przejściu ponad 160 kilometrów Szlakiem Orlich Gniazd mieliśmy chwilę czasu, żeby zwiedzić Jasną Górę. Na miejscu okazało się, że można wejść na wieżę widokową. Po tylu kilometrach to nie był najlepszy pomysł, ale się opłacało. Zobacz tylko te widoki.
Sanktuarium Jasna Góra – Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej
Paulini do Częstochowy przybyli w 1382 roku, za panowania Ludwika Węgierskiego. Zostali sprowadzeni z Węgier przez Władysława Opolczyka, który to ufundował klasztor na Jasnej Górze. Również za pośrednictwem księcia opolskiego na Jasną Górę trafiła odnaleziona na Rusi ikona Matki Bożej z Dzieciątkiem, dziś znana jako obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Legenda głosi, że ikona miała zostać namalowana przez samego św. Łukasza, choć zdaniem badaczy jej powstanie powinno się sytuować około 500 roku.
Klasztor Paulinów na Jasnej Górze w Częstochowie
Zachowany do dziś zespół klasztorny w dalszym ciągu posiada części, których budowę rozpoczęto wraz z fundacją klasztoru. Kaplica Cudownego Obrazu miała powstać jeszcze w XIV wieku, a kościół klasztorny w XV wieku. W 1624 roku na podstawie decyzji Zygmunta III Wazy rozpoczęto budowę umocnień wokół klasztoru. Od 1652 roku Paulini byli zobowiązani utrzymywać stałą załogę wojskową. Wkrótce, gdy rozpoczął się potop szwedzki, okazało się, jak słuszne były to decyzje.
Obrona Jasnej Góry podczas potopu szwedzkiego
W 1655 roku klasztor Paulinów na Jasnej Górze wytrzymał sześciotygodniowe oblężenie, a symboliczną postacią wówczas stał się Augustyn Kordecki, przeor jasnogórskiego klasztoru.
Niepewne czasy dla sanktuarium nadeszły znów, gdy Częstochowa znalazła się w obrębie Królestwa Polskiego. Ostatecznie jednak władze carskie nie zdecydowały się na kasatę klasztoru, a jedynie mury otaczające Jasną Górę pozbawiono obronnego charakteru.
Pielgrzymowanie na Jasną Górę
Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej jest celem pielgrzymek milionów osób, które przybywają przed Cudowny Obraz z licznymi prośbami oraz podziękowaniami. Oprócz wielu parafialnych pielgrzymek, co roku odbywają się między innymi tradycyjne pielgrzymki piesze oraz pielgrzymki maturzystów. Jasna Góra stała się celem pielgrzymowania wiernych już w XV wieku, ale rozkwit jej popularności przypadł na XVII wiek. Pierwsza udokumentowana pielgrzymka do Częstochowy miała odbyć się z 1626 roku, kiedy przed obraz Czarnej Madonny przybyli wierni z Gliwic. Od nas zawsze idzie Piesza Pielgrzymka Tarnowska.
Apel Jasnogórski w Częstochowie
Punktem kulminacyjnym pielgrzymek jest zazwyczaj Apel Jasnogórski (modlitwa do Matki Bożej) odmawiany o godzinie 21. Apel Jasnogórski trwa około 20 minut. Legenda jego powstania sięga 1918 roku, kiedy pilot kapitan Władysław Polesiński miał zostać ocalony za wstawiennictwem Matki Bożej właśnie o 21. Pierwszy oficjalny Apel Jasnogórski został odprawiony 8 grudnia 1953 roku w intencji uwolnienia prymasa Wyszyńskiego. Od tamtej pory codziennie gromadzi wielu wiernych w kaplicy Cudownego Obrazu.
Zwiedzanie Jasnej Góry
Oprócz wizyt o charakterze czysto religijnym możliwe jest również zwiedzanie kompleksu klasztornego Paulinów. Jasnogórskie Centrum Informacji oferuje zorganizowanym grupom zwiedzanie z przewodnikiem dostępne codzienne od 8:30 do 17 po wcześniejszej rezerwacji. W ofercie znajduje się osiem języków: polski, angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, rosyjski oraz ukraiński. Decydując się na taką formę, należy zarezerwować sobie około 1,5 godziny. Zwiedzający odwiedzają wówczas Salę Rycerską, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha i Bazylikę Jasnogórską.
Architektura na Jasnej Górze
Zabudowę klasztorną w Częstochowie charakteryzuje duża niejednorodność będąca skutkiem licznych przebudowań. Pierwszych dużych zmian dokonano po zniszczeniu kompleksu klasztornego w pożarze z 1690 roku. Kościół klasztorny otrzymał wówczas późnobarokowy wygląd. Z tego czasu pochodzi również znaczna część kaplicy Cudownego Obrazu, kaplica św. Antoniego, refektarz, sala rycerska i wieża. Natomiast XVIII wiek przyniósł kościołowi formę bazyliki.
Obecny wygląd jasnogórskiego sanktuarium dopełniły prace prowadzone na początku XX wieku. Przyniosły one elementy neorenesansowe, których głównym celem było dostosowanie klasztoru do ogromnego ruchu pielgrzymkowego. Wtedy również powstał zewnętrzny ołtarz, odbudowano niszczoną nieraz wieżę kościoła, a w przyklasztornym parku pojawiły się stacje Drogi Krzyżowej.