Taras widokowy w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. To także najwyższy budynek w Polsce

Warszawa Śródmieście – Plac Defilad 1, to adres, pod którym znajduje się najwyższy budynek w Polsce, czyli Pałac Kultury i Nauki. Wysokość budynku razem z górującą na czubku iglicą antenową mierzy 237 metrów. Byliśmy kiedyś w stolicy Polski i jedną z atrakcji, jaką chcieliśmy odwiedzić w Warszawie, był taras widokowy, znajdujący się w Pałacu Kultury i Nauki.

Budynek w 2007 roku został wpisany do rejestru zabytków. Pomimo tego do dziś jest siedzibą wielu instytucji użytku publicznego oraz przedsiębiorstw. W Pałacu znajduje się 3288 pomieszczeń w tym cztery teatry, muzea, basen, kino, poczta, pasaż handlowy, restauracje i wiele innych. Parking znajduje się tuż przed PKiN od strony ulicy Marszałkowskiej. Współrzędne: 52.2318, 21.0090. Dojazd z warszawskiego Rynku zajmuje około 7 minut.

Jeśli będziesz w Warszawie, to zobacz także:

Co można zwiedzić w Pałacu Kultury i Nauki?

  • Muzeum Domków Dla Lalek, to wystawa licznych historycznych domków, sklepików, szkół szpitali dla lalek, oraz unikatowa kolekcja lalek sakralnych,
  • Muzeum Ewolucji PAN, gdzie wystawiane są prawdziwe szkielety dinozaurów. Idealna atrakcja dla dzieci,
  • Narodowe Muzeum Techniki, w którym można podziwiać pojazdy i mechanizmy minionych epok i wiele innych eksponatów dla miłośników polskiej myśli technicznej,
  • Dla nas najciekawsza atrakcja w Pałacu Kultury i Nauki to taras widokowy z przepiękną panoramą Warszawy, która rozpościera się na różne strony.

30 piętro PKiN zwane „Trzydziestką” podzielone jest na 3 części:

  • Galerię wewnętrzną,
  • Salę główną,
  • Najbardziej popularny szczególnie w sezonie ciepłym taras widokowy.
Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie – taras widokowy

Pałac Kultury i Nauki posiada jeden z najwyżej położonych tarasów widokowych w Polsce i Europie. Usytuowany na 30 piętrze gmachu, roztacza piękny widok na całą prawie całą stolicę Polski. Na taras można dostać się windą. Do użytku zwiedzających udostępnione zostały dwie windy, które wywożą gości na wysokość 114 metrów.

Zwiedzanie tarasu widokowego w najwyższym budynku w Polsce, udostępnione jest dla zwiedzających codziennie w godzinach otwarcia od 10:00 do 20:00. Nocą można podziwiać oświetlone wieżowce, natomiast najpiękniejsze widoki można podziwiać w ciągu dnia jednak przede wszystkim przy ładnej pogodzie. Nas ten widok oczarował. Podobnie, jak ten na SkyTower we Wrocławiu.

Cena biletu obejmuje wjazd windą na 30 piętro oraz zwiedzanie tarasu.

  • Bilet ulgowy – 15 złotych za osobę,
  • Bilet normalny – 20 złotych za osobę,
  • Bilet nocny (taka możliwość istnieje od maja do września w każdy piątek i sobotę oraz w grudniu) – cena to 22 złote.
Taras widokowy Warszawa
Taras widokowy Pałac Kultury i Nauki Warszawa
Wysokość Pałacu Kultury i Nauki
przewodnik
Widoki Warszawa Pałac Kultury

PKiN w Warszawie – zegar na szczycie

Sporą ciekawostką Pałacu Kultury i Nauki oraz samego tarasu widokowego jest zegar znajdujący się na jego szczycie. Umieszczenie zegara na takiej wysokości – 165 metrów, sprawiło, że jest to trzeci najwyżej zawieszony zegar na świecie. Jest także trzecim co do wielkości zegarem w Europie. Został odsłonięty w noc sylwestrową w 2000 roku. Dzięki tej dacie zwany jest także „milenijnym” zegarem.

Ciekawostką jest, że od ponad 50 lat w Pałacu Kultury i Nauki działa Pałac Młodzieży. Jest największym w Polsce ośrodkiem oświatowo-wychowawczym dla dzieci. Odbywają się tu zajęcia plastyczne, teatralne, informatyczne, taneczne oraz sportowe.

Zegar na Pałacu Kultury

Dar Stalina w Warszawie

Historia powstania tej budowli do dziś budzi wiele emocji. Przez niektórych uważana za jedyne prawdziwe dzieło architektury posiadające rewelacyjne wnętrza, w których znajduje się socrealizm i art deco. Ponadto budynek pełni wiele ważnych funkcji oraz wkomponował się w plan miast. Stał się jego symbolem rozpoznawanym na całym świecie. Z kolei negatywne emocje budzi w mieszkańcach pamiętających czasy głębokiego stalinizmu, w których to rozpoczęła się budowa Pałacu Kultury. Przez wielu przeciwników uważany jest za symbol radzieckiej dominacji nad Polską.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.