Jezioro Garda – Włochy. Co warto zobaczyć? Atrakcje i szlaki turystyczne

Jezioro Garda (Lago di Garda) jest jednym z najpiękniejszych miejsc we Włoszech. Jest to ogromne, obfite w zabytki i piękną przyrodę jezioro położone na północny-zachód od Wenecji. Region otaczający Jezioro Garda oferuje wspaniałe widoki i bezcenne doświadczenia turystyczne – od spokojnych szlaków trekkingowych po ekscytujące atrakcje dla osób szukających wrażeń.

Najbardziej popularną atrakcją jest plażowanie na jednym z kilku wybrzeży Jeziora Garda, a także możliwość korzystania z licznych sportów. Inne popularne atrakcje obejmują podróże statkiem, co umożliwia turystom niesamowity widok na piękne krajobrazy. Atrakcji dla miłośników aktywnego spaceru i pieszych wypraw również nie brakuje. Region oferuje kilka interesujących tras trekkingowych. Trasy prowadza atrakcyjnymi drogami, gdzie możesz spotkać punkty widokowe, malownicze pola, a także skaliste brzegi nad Jeziorem Garda. 

Jezioro Garda - Włochy.

Jak dojechać nad Jezioro Garda we Włoszech?

Dojazd z południowej Polski nad Jezioro Garda zajmuje ponad 12 godzin. Według mapy to 1200 kilometrów. Możesz jechać przez Czechy lub Słowację, a później przez Austrię. Pamiętaj o winietach w powyższych krajach. We Włoszech za autostrady płaci się na bramkach. Po drodze możesz liczyć na piękne widoki. Jezioro i okolice to teren Parco dell’Alto Garda Bresciano. 

Jezioro Garda - Włochy.

Ile zaplanować czasu na zwiedzanie ciekawych miejsc?

To zależy, co planujesz robić. Jeśli chcesz zobaczyć najpopularniejsze miejsca nad jeziorem, to możesz przeznaczyć na podróż 3 dni. Będą to aktywne 3 dni. Wiemy, że najczęściej ludzie jeżdżą tam na tydzień. Wiele osób zwiedza okolice na rowerze.

Jezioro Garda - Włochy.

Noclegi – gdzie najlepiej szukać?

Noclegów nad Lago di Garda jest sporo. Im bliżej wody i w popularnych kurortach, tym cena jest wyższa. My polecamy nieco się oddalić. Nocleg w pobliżu jeziora rezerwowaliśmy przez Booking. My korzystaliśmy z apartamentu, ale w miasteczkach są dostępne hotele, pensjonaty, czy kempingi.

Jezioro Garda - Włochy.

Atrakcje nad Jeziorem Garda – co warto zobaczyć?

Atrakcji nad Jeziorem Garda jest sporo. Nam najbardziej podobały się górskie szlaki. Była bardzo ciekawa kręta droga, zwana Strada della Forra, a także urokliwe miasteczka np. Riva del Garda. O każdej porze roku można tam znaleźć coś dla siebie. Lago di Garda najpopularniejsze jest w okresie wakacyjnym. My przyjechaliśmy tam w marcu, więc byliśmy poza sezonem. Mimo takiego okresu na miejscu spotkaliśmy wielu turystów. My nastawiliśmy się na góry. Później jechaliśmy już w Apeniny.

Lago di Garda można umownie podzielić na dwie części: północną i południową. Północna jest bardziej górzysta i popularniejsza. Co warto zobaczyć nad Jeziorem Garda?

Jezioro Garda - Włochy.
przewodnik

Strada della Forra – ekstremalna droga nad Jeziorem Garda

Strada della Forra to ekstremalna droga dla ludzi o mocnych nerwach. Może nieco przesadzam, ale jeśli ktoś będzie jechać pierwszy raz taką drogą, to na pewno będzie ją bardzo wspominał. Trasa jest wąska i trzeba uważać przy mijaniu się z innymi. Najciekawszy jest odcinek, podczas którego przejeżdża się pomiędzy skałami. Co chwilę można oglądać widoki na góry. To miejsce zauroczy każdego. Większe samochody się tam nie zmieszczą. 

Strada della Forra - ekstremalna droga nad Jeziorem Garda

Szczyt górski – Monte Bestone

Monte Bestone to szczyt, którego warto zdobyć podczas podróży. Górska trasa mierzy zaledwie 30 minut, dlatego zdobycie góry nie stanowi większego problemu. Według mapy w jedną stronę jest 1,2 km. Z góry pięknie widać jezioro oraz znajdujące się przy plażach miasteczka. Na Monte Bestone znajduje się ołtarz polowy oraz dzwonek. Każdy, gdy wchodzi na szczyt, to w niego uderza. 

Szczyt górski - Monte Bestone

Urokliwe miasteczko Riva del Garda nad Lago di Garda

Riva del Garda to urokliwe miasteczko w północnej części jeziora. Warto tam zobaczyć kilka ciekawych miejsc. W Jeziorze Garda można się kąpać i jedna z plaż znajduje się właśnie w tym miasteczku. Plaże nie są duże, jednak wielu turystów chętnie z nich korzysta. Najlepiej zatrzymać się na parkingu Area di parcheggio di Via Filzi. Z tego parkingu blisko jest do ciekawych miejsc w tej części Riva del Garda. My spędziliśmy tam ponad 2 godziny. Najlepiej podejść w okolice średniowiecznego zamku, w którym obecnie znajduje się muzeum. Sporo ludzi siedziało na trasie tuż nad wodą. Uważajcie podczas zwiedzania, ponieważ podchodzą osoby i chcą pieniądze, nawet jeśli siedzisz w ogródku restauracyjnym. 

  • Współrzędne parkingu: 45.8854, 10.8455
Jezioro Garda - Włochy.

Punto panoramico sul Lago di Garda – Torbole (ss 240)

Podróżując po północnej części, warto podjechać na punkt widokowy znajdujący się w okolicy. Punto panoramico sul Lago di Garda – Torbole (ss 240) – takie miejsce znajdziesz na Google Maps. Jest tam mały parking, ławeczki oraz panorama jeziora, gór i miasteczka Linfano. 

  • Współrzędne parkingu: 45.8807, 10.8858
włochy
włochy

Kościół San Giorgio i szlak na Punta Larici

Kolejnym atrakcyjnym miejscem nad Jeziorem Garda jest kościół San Giorgio, przy którym znajduje się punkt widokowy. To miejsce okazuje się, że jest dość popularne, ponieważ prawie cały parking był zapełniony. Tuż obok parkingu jest plac zabaw, więc idealnie na podróż z dziećmi. Stamtąd wychodzi także szlak na szczyt Punta Larici. To jedno z ciekawszych miejsc na mapie atrakcji nad Gardą. Poniżej możesz zobaczyć mapę szlaku na Punta Larici 907 m n.p.m.

  • Współrzędne parkingu: 45.8500, 10.8240
włochy
włochy

Punkt widokowy Regina Mundi

Następny punkt widokowy, z którego można obejrzeć Jezioro Garda oraz góry, to punkt widokowy zaznaczony na mapie jako Regina Mundi. On znajduje się przy drodze, a na miejscu stoi pomnik Madonny.

  • Współrzędne parkingu: 45.8566, 10.8305
włochy

Szczyt Monte Baldo z kolejką górską

W drugiej części jeziora znajduje się szczyt Monte Baldo. Góra mierzy 2218 m n.p.m. Dolna stacja kolejki znajduje się w miejscowości Malcesine. Czynna jest od 1 kwietnia 2023 r. My niestety byliśmy w marcu i nie mogliśmy z niej skorzystać. Warto jednak to zrobić, ponieważ wjazd na górę to spore przeżycie. Bilet góra-dół kosztuje 25 euro. Po drodze jest stacja pośrednia San Michele 562 m n.p.m. Więcej szczegółów dotyczących kolejki znajdziesz na oficjalnej stronie – tutaj.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.