Atrakcje Riva del Garda we Włoszech. Co warto zobaczyć?

Riva del Garda to piękna miejscowość nad Jeziorem Garda w północnych Włoszech. Jest to idealne miejsce do odpoczynku, oferujące szeroki wybór atrakcji i zajęć dla całej rodziny. Riva del Garda ma dużo do zaoferowania turystom, którzy chcą aktywnie spędzić czas. Osoby lubiące sport mogą skorzystać z licznych tras rowerowych i szlaków trekkingowych po górach, a także z możliwości windsurfingu oraz nurkowania. Dla tych, którzy preferują bardziej relaksujący styl życia, istnieje wiele plaż i restauracji nad brzegiem jeziora oraz wspaniałe punkty widokowe z dojazdem samochodem. Jakie atrakcje warto tam zobaczyć?

Atrakcje Riva del Garda

Jak dojechać do Riva del Garda?

Do włoskiego kurortu z południowej Polski dojedziesz w ciągu około 13 godzin. Możesz jechać przez Słowację/Czechy, a później przez Austrię. Pamiętaj o zakupie winiet na przejazd. W Austrii polecamy drogę przez Graz i Villach. We Włoszech przejedziesz przez Udine oraz Wenecję. Tereny Jeziora Garda są niezwykle popularne, dlatego najlepiej pojechać tam poza sezonem turystycznym. 

Parking w centrum miasteczka

W centrum znajduje się kilka obszernych parkingów, na których można zostawić samochód. Im bliżej plaży, zabytków i atrakcji, tym miejsca do zaparkowania będzie mniej. My zatrzymaliśmy się na parkingu o nazwie Area di parcheggio di Via Filzi. Płaciliśmy 2 euro za godzinę. Z tego miejsca do zabytkowego centrum i nad Jezioro Garda masz 5 minut spacerkiem. Polecamy, aby przyjechać tam wcześnie rano, żeby nie było problemu ze znalezieniem miejsca.

  • Współrzędne parkingu: 45.8855, 10.8453.

Atrakcje Riva del Garda – co warto zobaczyć?

Przyjeżdżając nad Jezioro Garda do miejscowości, możesz wybrać relaks na plaży, zwiedzanie zabytkowych miejsc, wycieczki w góry, ekstremalne przeżycia na drodze Strada della Forra czy smakowanie włoskiej kuchni w restauracjach. Oczywiście można to wszystko ze sobą połączyć. My wpadliśmy nad jezioro tylko na jeden dzień, dlatego musieliśmy wybrać. Zdecydowaliśmy się na krótki spacer po zabytkach Riva del Garda, a później pojechaliśmy w góry. Nie szliśmy na plażę, ponieważ i tak byliśmy poza sezonem.

Atrakcje Riva del Garda

Plaża w Riva del Garda

Plaże cieszące się popularnością w Riva del Garda to Spiaggia Sabbioni i Spiaggia Pini. W sąsiednich miejscowościach również są plaże, na które możesz się wybrać. Do wyboru są plaże kamieniste i piaszczyste.

Plac Piazza III Novembre

Spacerując wąskimi uliczkami Riva del Garda można trafić na Piazza III Novembre. To główny plac cieszący się sporą popularnością wśród turystów i mieszkańców. Są tam sklepy, restauracje, a sam plac położony jest tuż nad wodą. Główną atrakcję jest tam Torre Apponale, czyli wieża zegarowa. Piazza III Novembre otoczony jest kolorowymi kamienicami. Gdy jest upał, to warto wybrać się tam na coś zimnego.

Wieża zegarowa Torre Apponale

Torre Apponale to wieża pochodząca z XIII wieku. Można ją zobaczyć z dołu, ale również wspiąć się na szczyt i obejrzeć Riva del Garda i Jeziora Garda z góry. Tak zwany „strażnik” mierzy 34 metry i dawniej miała pilnować i bronić miasta. Aby wejść na samą górę, trzeba pokonać ponad 150 schodów. Wieża widokowa otwarta jest od 18 marca do 31 października. Bilet kosztuje 2 euro.

MAG Museo Alto Garda w średniowiecznym zamku

Wewnątrz średniowiecznego zamku, znajduje się muzeum, które można zwiedzić podczas odkrywania atrakcji Riva del Garda. Poznasz tam historię miejscowości, zobaczysz wystawę archeologiczną czy wystawę sztuki. Zobaczysz pejzaże znanych malarzy, posągi i cenne znaleziska. Rocca przez lata była przebudowywana. Zamek miał ogromne znaczenie przy obronie miasta, pełnił siedzibę biskupa, kapitana, a później służył jako koszary.

Punkt widokowy: Vista con scogli Lago di Garda

Przy zamku znajduje się punkt widokowy. Znajdziesz go na mapie jako Vista con scogli Lago di Garda. To mały skwerek, dlatego możesz odpocząć w cieniu drzew i zobaczyć np. płynące po jeziorze statki.

Rejs statkiem w Riva del Garda

Już poza sezonem widzieliśmy, że można było skorzystać z atrakcji, jaką jest rejs statkiem po Jeziorze Garda. Kursów wtedy było mniej, natomiast w sezonie takich wycieczek jest sporo. Rejsy kosztują od kilku do kilkunastu euro.

Bastione di Riva – część dawnej XVI-wiecznej weneckiej fortyfikacji

Nad miejscowością górują mniejsze lub większe szczyty. Na zboczu jednej z gór znajduje się Bastione di Riva. To część dawnej XVI-wiecznej weneckiej fortyfikacji. Można tam dotrzeć pieszo w około 45 minut lub dojechać kolejką w kilka minut. U góry znajduje się baszta oraz restauracja. Przed wycieczką sprawdź aktualny rozkład jazdy, ponieważ czasem kolejka może nie kursować. Poniżej zamieszczam mapę pieszej wycieczki do bastionu.

Bastione di Riva

Gdzie iść w góry?

Na samym początku polecamy Ci zobaczyć atrakcje nad Jeziorem Garda. Sieć szlaków turystycznych jest bardzo dobrze rozwinięta. Warto zdobyć Monte Bestone – to wzniesienie łatwe do zdobycia i bardzo widokowe. Każdy powinien się skusić na wycieczkę na Monte Baldo. Można tam dojechać również kolejką. Inne ciekawe szczyty to: Monte Carone, Corna Piana, Cima Valdes czy Cima delle Pozzette.

Atrakcje Riva del Garda
Atrakcje Riva del Garda
przewodnik
Atrakcje Riva del Garda
Atrakcje Riva del Garda
Atrakcje Riva del Garda
Atrakcje Riva del Garda
Atrakcje Riva del Garda
Atrakcje Riva del Garda
Atrakcje Riva del Garda
Włochy
Włochy
Włochy
Włochy
Włochy
Włochy
Włochy
Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.