Apeniny – 10 szlaków górskich i trasy trekkingowe. Gdzie w góry?

Apeniny to pasmo górskie we Włoszech. Powstały w orogenezie alpejskiej. Ich długość to aż 1350 kilometrów. Dla porównania Tatry w Karpatach mają 57 kilometrów. Jeśli ktoś wybiera się do Toskanii, to koniecznie musi odwiedzić Apeniny i najpiękniejsze wzniesienia. Najwyższym szczytem Apeninów jest Corno Grande mierzące 2912 m n.p.m. Początkowo, gdy planowaliśmy szlaki w tych górach, to wpisaliśmy go na listę, jednak później musieliśmy wykreślić trekking na Corno Grande.

Góry we Włoszech – gdzie warto pojechać?

Gdzie pojechać w Apeniny? Propozycje szlaków trekkingowych

Poniżej znajdziesz propozycje ciekawych tras trekkingowych, którymi wędrowaliśmy. Jedne szlaki są bardziej wymagające, a inne mniej. Niektóre ze szczytów mamy już opisane, dlatego możesz przeczytać opis trasy. My wszystkie te szlaki przeszliśmy z dzieckiem. Przy planowaniu wycieczek polecamy mapy.cz.

1. Monte Sagro – szlak z Foce di Pianza

Szlak na Monte Sagro to wspaniała trasa trekkingowa, która jest bardzo popularna wśród mieszkańców Toskanii. Znajduje się niedaleko miasta La Spezia. Trasa zapewnia doskonałe widoki i wiedzie malowniczą drogą. Monte Sagro mierzy 1752 m n.p.m. Na trasie można zobaczyć kamieniołomy. Naszym zdaniem, to jeden z ciekawszych szczytów w Apeninach. Szlak pętla mierzy 5 km.

Monte Sagro w Apeninach

2. Monte Antola – szlak z Casa Del Romano

Monte Antola mierzy 1597 m n.p.m. i znajduje się niedaleko miasta Genua. Trasa jest widokowa i można poczuć się jak w centrum gór. Szlak wiedzie malowniczą ścieżką z Casa Del Romano, gdzie znajduje się obserwatorium astronomiczne. Droga tam i z powrotem mierzy 11,9 km. Po drodze zdobywa się również inne szczyty Apeninów, a z Monte Antola można zobaczyć nawet Mont Blanc – najwyższy szczyt Alp.

2. Monte Antola - szlak z Casa Del Romano

3. Monte Titano – najwyższy szczyt San Marino

Monte Titano to najwyższy szczyt San Marino. Góra mierzy 739 m n.p.m. i znajduje się w Apeninach. Dołożyłem go do listy, ponieważ zaliczany jest do Korony Europy, więc warto go zdobyć. Dojście z parkingu zajmuje maksymalnie 10 minut i to po prostym. Polecamy jednak zwiedzić San Marino.

Monte Titano - najwyższy szczyt San Marino

4. Monte Marmagna – szlak przez Lago Santo z Lagdei

Monte Marmagna to góra mierząca 1852 m n.p.m. Wiedzie na nią malowniczy szlak od schroniska Lagdei przez Lago Santo. Szlak pętla mierzy 6,8 km i nie jest to trudna trasa. W zimie trzeba bardzo uważać, ponieważ stok jest nachylony. Na szczycie znajduje się krzyż oraz figura Matki Bożej z Guadalupe. Z góry zobaczysz między innymi wyspę Korsykę oraz Alpy.

Monte Marmagna - szlak przez Lago Santo z Lagdei

5. Monte Maggiorasca – szlak z Rocca d’Aveto

Monte Maggiorasca to najwyższy szczyt Apeninów Liguryjskich. Góra mierzy 1799 m n.p.m., a trekking na nią nie jest wymagający. Wycieczkę rozpoczęliśmy z Rocca d’Aveto. To popularny region za sprawą Santo Stefano d’Aveto. Wybraliśmy malowniczą trasę przez wąwóz „Canale martincano”. Były łańcuchy i trochę skał. Na samym szczycie niestety nie obejrzeliśmy nic, ponieważ była mgła.

Monte Maggiorasca - szlak z Rocca d'Aveto
przewodnik

6. Monte Cusna – szlak z Lago della Presa Alta

Monte Cusna to szczyt mierzący 2120 m n.p.m. Niestety to góra, której nie udało nam się zdobyć. Na trasie mieliśmy 828 m n.p.m. Do zdobycia szczytu zabrakło nam niespełna 900 metrów. Warunki nie pozwoliły, aby wejść na górę. Musieliśmy się wycofać. Na szlaku mieliśmy sporo zmrożonego śniegu i z dzieckiem było niebezpiecznie iść dalej. Szlak tam i z powrotem mierzy 7,6 km.

Monte Cusna - szlak z Lago della Presa Alta

7. Croce Arcana – szlak z Doganaccia

Croce Arcana mierzy 1722 m n.p.m. i może być pomysłem na krótką wycieczkę ze wspaniałymi panoramami widokowymi. Trasa pętla mierzy 5 kilometrów i rozpoczyna się przy stacji kolejki w Doganaccia. Bardzo ciekawa jest tam przełęcz, którą wędrowano już od późnego średniowiecza. Pielgrzymi, kupcy, mieszkańcy czy wojsko maszerowało tamtędy z jednej strony na drugą.

Croce Arcana - szlak z Doganaccia

8. Monte Subasio – wjazd samochodem

Monte Subasio to góra mierząca 1290 m n.p.m. Znajduje się nad Asyżem i jest popularnym kierunkiem wycieczek. Co dla wielu będzie ważne, można tam dojechać samochodem. Z Asyżu prowadzi najpierw droga asfaltowa, natomiast później szeroka kamienista i piaskowa. Spokojnie można tam jechać. Pasą się tam dzikie konie i można podziwiać wspaniały krajobraz.

Monte Subasio - wjazd samochodem

9. Monte Pianellaccio i Croce di Pratomagno – szlak z Varco ai Gioghi

Monte Pianellaccio i Croce di Pratomagno to szczyty w Apeninach, które słyną z pięknych krajobrazów. Na górę z parkingu możesz dotrzeć w ciągu 40 minut. Oba szczyty znajdują się obok siebie. Warto je zdobyć jeśli ktoś jest akurat we Florencji. Szlak mierzy 3 km.

Monte Pianellaccio i Croce di Pratomagno - szlak z Varco ai Gioghi

10. Poggio dei Malandrini – szlak z Piano di Pratorsi

Poggio dei Malandrini mierzy 1662 m n.p.m. To jeden z nieoczywistych szczytów, które warto zdobyć w Apeninach. Trasa nie jest długa, a rozpoczyna się przy dawnym schronisku Pratorsi. Po drodze można odwiedzić Rifugio del Montanaro. To schronisko górskie w okolicy szczytu. Gdy dojdziesz na szczyt, to możesz przedłużyć wycieczkę o kolejne góry np. Poggio delle Ignude 1735 m n.p.m. Szlak tam i z powrotem mierzy 4,1 km.

Poggio dei Malandrini - szlak z Piano di Pratorsi

Gdzie jeszcze warto pojechać w Apeniny?

Na poniższej mapie zaznaczyłem szczyty w Apeninach, na które warto zwrócić uwagę. Można sobie zaplanować wiele ciekawych tras trekkingowych. My zaznaczyliśmy sobie więcej na przyszłość. Musimy przecież wrócić kiedyś na Corno Grande.

Jeśli ten wpis dał Ci wartość, znalazłeś u nas potrzebną wiedzę, inspiracje do podróży, to będziemy wdzięczni, jak postawisz nam kawę. Tworzymy bloga z ogromną przyjemnością i pasją od ponad 12 lat. Kawa nam się przyda do dalszej pracy. :) Bardzo dziękujemy! To pozwoli nam się dalej rozwijać.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

NEWSLETTER!

Zapisz się do stałego grona czytelników MyNaSzlaku.pl

Nie spamujemy! Wysyłamy tylko konkretne wiadomości.