Kalwaria Pacławska – Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej, wieża widokowa, dróżki oraz Dom Pielgrzyma
Kalwaria Pacławska to miejscowość w województwie podkarpackim niedaleko Przemyśla. Znana jest przede wszystkim pielgrzymom, ponieważ to właśnie oni licznie przybywają do wsi ze względu na sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej oraz klasztor franciszkanów.
Chociaż Kalwaria Pacławska uznawana jest za święte miejsce, to nie tylko warto tam przyjechać w celach religijnych. Jedną z ciekawszych atrakcji jest drewniana wieża widokowa, ale także są szlaki turystyczne oraz drewniana zabudowa miejscowości.
Jak dojechać do Kalwarii Pacławskiej z Przemyśla?
Do Kalwarii Pacławskiej z Przemyśla można dojechać w ciągu 30 minut. Trasa prowadzi przez Nehrybkę, Pikulice, Darowice, Fredropol i Huwniki. Najlepiej wyznaczyć sobie dojazd do Kalwarii Pacławskiej w nawigacji, żeby się nie pogubić. Ostatni kilometr drogi prowadzi ostrzej pod górę. W zimie niektórzy mogą mieć problem z wyjazdem.
Parking przy sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej
Parking przy sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej znajduje się tuż przed samym wejściem na plac kościelny. Jest on bezpłatny, a jeśli on będzie zajęty, to można stanąć po drugiej stronie ulicy.
- Współrzędne bezpłatnego parkingu przy sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej: 49.6314, 22.7064.
- Przy parkingu jest także kilka straganów z pamiątkami. Pamiątki są od tradycyjnych wyborów przez zabawki po jedzenie.
Historia kościoła i klasztoru franciszkanów
W 1665 roku Andrzej Maksymilian Fredro założył osadę Słoboda, która później zmieniła nazwę na Kalwaria. Później rozpoczęto budowę drewnianego kościoła, klasztoru oraz miejsc rozważania Męki Pańskiej. 3 lata później w to miejsce Fredro sprowadził Franciszkanów. Od tego momentu stali się stróżami i opiekunami sanktuarium.
Od 1770 do 1775 roku zbudowano barokową świątynię na planie krzyża łacińskiego. W XIX wieku wyremontowano i zbudowano 42 kaplice dróżkowe. W 1855 roku w kościele i klasztorze wybuchł pożar, który po części zniszczył świątynię. W 1907 roku zbudowano pierwszy Dom Pielgrzyma. Kilkanaście lat później w Kalwarii Pacławskiej przebywał święty Maksymilian Kolbe.
Co można robić w Kalwarii Pacławskiej?
Kalwaria Pacławska to miejsce, do którego przyjeżdża się głównie po modlitwę i wyproszenie łask Bożych. Będąc w sanktuarium musisz pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- Zachowaj ciszę i skupienie,
- Wycisz telefon,
- Nie wprowadzaj zwierząt,
- Dbaj o czystość.
Msze Święte w Bazylice w okresie letnim od kwietnia do października, sprawowane są każdego dnia: w niedzielę o: 7:30, 9:00, 11:00, 16:00 i 18:00, a w dni powszednie o 7:00 i 18:00. W sanktuarium można zobaczyć cudowny Matki Bożej.
- Szczegółowy porządek Mszy Świętych w Kalwarii Pacławskiej, dostępny jest na stronie internetowej – tutaj.
Dom Pielgrzyma – informacja turystyczna i noclegi
Na samym początku wizyty warto udać się do Domu Pielgrzyma. Tam jest informacja turystyczna, więc można zapytać o atrakcje Kalwarii Pacławskiej. W Domu Pielgrzyma można przenocować, oraz coś zjeść w restauracji, która znajduje się na miejscu.
Wieża widokowa w Kalwarii Pacławskiej
Sanktuarium znajduje się na wzgórzu, dlatego stanowi świetny punkt widokowy. W 2009 roku powstała tam wieża widokowa. Mierzy 18 metrów i można obejrzeć z niej przede wszystkim krajobrazy na stronę ukraińską. Gdy jest zamknięta, to podobno trzeba iść do Domu Pielgrzyma i zapytać o klucze. My obejrzeliśmy widoki z samego dołu. Nie szliśmy się pytać o klucze.
- Wieża widokowa jest dostępna pod nadzorem osoby upoważnionej,
- Wieża otwarta jest w weekendy w sezonie letnim od 1 czerwca do 31 października.
Dróżki i szlaki turystyczne
Na terenie Kalwarii Pacławskiej można znaleźć różne szlaki turystyczne, znakowane na czerwono, żółto, niebiesko i zielono.
- Dróżki Męki Pańskiej – kolor czerwony. Czas przejścia 7 godziny i 30 minut,
- Dróżki Matki Bożej Bolesnej – kolor niebieski. Czas przejścia 3 godziny i 30 minut,
- Dróżki Pogrzebu i Wniebowzięcia NMP – kolor zielony. Czas przejścia 4 godziny i 30 minut,
- Ścieżka edukacyjna historyczno-przyrodnicza Kalwaria Pacławska. Czas przejścia 1 godzina i 30 minut – długość ścieżki 1,5 km,
- Ścieżka do Pustelni świętej Magdaleny,
- Szlak pątniczy do Przemyśla przez Huwniki i Szybenicę,
- Przez Kalwarię Pacławską prowadzi także niebieski szlak z Grybowa do Rzeszowa.
A jeśli szukasz atrakcji w okolicy, to powinieneś odwiedzić Zamek w Krasiczynie.
Niebieski szlak przechodzący przez Kalwarię Pacławską to szlak Grybów-Rzeszow, a nie Tarnów. Pozdrawiam
Już od jakiegoś czasu planujemy się tam wybrać z rodziną i w końcu zwiedzić. Mieszkamy niedaleko, a nigdy nie było czasu, żeby tam pojechać. Dzięki za opis oraz zdjęcia. Na pewno dzięki temu będzie nam sie łatwiej odnaleźć jak juz tam pojedziemy 😉